Nie daj się zaskoczyć zimie, przygotuj się na te zimowe dolegliwości oczu

 

Zima stawia przed naszym zdrowiem szereg wyjątkowych wyzwań, a nasze oczy nie są odporne na cierpienie. Uważaj na te cztery powszechne schorzenia oczu.

Suchość oka/zapalenie

To zrozumiałe, że zimą powietrze jest zwykle bardziej suche niż w cieplejszych porach roku, ale możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak niska wilgotność wpływa na twoje oczy. Przypadki suchego oka mają tendencję do nasilania się podczas chłodniejszych miesięcy. Nie jesteś jednak bezradny w walce z tym wrogiem. Musisz zadbać o nawodnienie organizmu, spożywać dużo zdrowych tłuszczów i używać nawilżacza w sypialni podczas snu, aby wprowadzić wilgoć do powietrza.

Suche, zimne powietrze nie jest jedynym wrogiem. W połączeniu z silnym wiatrem, Twoje oczy (i tkanki wokół nich) mogą stać się podrażnione. Możesz znaleźć ulgę, przykładając zimną, mokrą ściereczkę lub ręcznik do dotkniętego obszaru.

Wrażliwość na światło

Gdy w otoczeniu jest ciemniej, obszary pokryte śniegiem i lodem stanowią wyraźny kontrast i odbijają o wiele więcej światła, niż można by się spodziewać. Te warunki prowadzą do nadwrażliwości na światło u wielu osób. Jeśli zauważysz u siebie dyskomfort, drgawki lub będziesz częściej mrugać, być może nadszedł czas na zakup ochronnych okularów. Pomyśl o okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją i filtrem UV.

Oparzenia słoneczne

Jakkolwiek szalenie to brzmi, możliwe jest również wystąpienie oparzeń słonecznych oczu zimą, zwłaszcza jeśli uprawiasz sporty na świeżym powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne odbite od śniegu i lodu zwiększają szanse na oparzenia słoneczne na odsłoniętych częściach ciała. Zgłoś się do okulisty, aby zwalczyć wszelkie objawy i zapobiec długotrwałym uszkodzeniom. Nie należy lekceważyć skumulowanych uszkodzeń oczu spowodowanych promieniowaniem UV, ponieważ mogą one prowadzić do utraty wzroku i zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to więc przypomnienie o konieczności noszenia okularów ochronnych, zwłaszcza podczas zimowych aktywności.

Zmiany w widzeniu i ślepota śnieżna

W ostatnich latach na Środkowym Zachodzie odnotowano rekordowo niskie temperatury. Ekstremalne temperatury mogą oznaczać ograniczenie przepływu krwi do wielu części ciała w ramach mechanizmu ochronnego. Kiedy przepływ krwi do oczu jest ograniczony, można zauważyć wrażliwość na światło, podwójne widzenie i utratę wzroku. Jeśli obawiasz się, że coś jest nie tak, natychmiast wejdź do środka i obserwuj swoje widzenie. Jeśli wzrok nie powróci do normy w ciągu 30 minut, natychmiast zgłoś się do lekarza. Dowiedz się więcej na: http://mt-software.pl

Niezależnie od pory roku, wiedz, że jesteśmy w Twoim narożniku. Twój lekarz Midwest Eye Consultants może pracować z Tobą, aby zachować zdrowie Twoich oczu i wzrok w miarę starzenia się. Umów się na kompleksowe badanie wzroku już dziś i ciesz się spokojem umysłu.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.