Jak pływać z wadą wzroku?

soczewki do pływaniaWakacje zbliżają się wielkimi krokami, a myśląc o nich wiele osób ma przed oczyma przede wszystkim beztroski czas spędzany na basenie, w morzu albo nad jeziorem. Niestety, sporty wodne wiążą się z pewnymi ograniczeniami, co bowiem mają zrobić osoby, które kochają pływanie, potrzebują jednak korekcji wzroku?

Na szczęście, wcale nie mamy do czynienia z problemem niemożliwym do rozwiązani, coraz częściej w sprzedaży oferowane są bowiem soczewki kontaktowe, które sprawdzają się znakomicie nawet wówczas, gdy chcemy w nich pływać. Oczywiście, wiele osób nie ukrywa tego, że podchodzi do nich z pewną rezerwą obawiając się przede wszystkim tego, że soczewki w pewnym momencie wypadną, wypłyną albo przesuną się.

soczewki na basenNa szczęście, rozwiązania dostępne obecnie w sprzedaży są zabezpieczone przed taką ewentualnością, choć stosując je warto pamiętać o tym, że niewskazane jest przecieranie oczu. Podczas zakupu należy mieć też na uwadze to, że nie każde soczewki nadają się do tego, aby w nich pływać. Decydujące znaczenie ma w tym kontekście ich budowa, nie można przy tym zapominać o tym, że pewnym ryzykiem są też obecne w wodzie bakterie oraz wirusy. Jeśli zatem pływa się w soczewkach, a następnie w nich chodzi – należy liczyć się z poważnymi powikłaniami, a mówienie w tym kontekście o ryzyku utraty wzroku nie ma wcale na celu wywoływania niepotrzebnej paniki. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wymiana soczewek zaraz po wyjściu z wody, a następnie ich wyrzucenie.

Niestety, istnieje szereg powodów, dla których wiele osób nie może lub nie chce korzystać z soczewek podczas pływania. Okazuje się jednak, że i ten problem można rozwiązać. Idealnie sprawdzają się w tym kontekście gogle z właściwą mocą korekcyjną. Zawsze można pływać w okularach do chodzenia, nie jest to jednak rozwiązanie komfortowe, należy przy tym liczyć się z ryzykiem ich utraty.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.