Częste przyczyny i sposoby leczenia fotofobii (nadwrażliwości na światło)

 

Wszystko o nadwrażliwości na światło

Nasze oczy są niesamowite narządy, ale czasami rozwijają się problemy, z powodu czynników takich jak wiek, środowisko, leki, styl życia, itp. Wrażliwość na światło, znana również jako fotofobia, jest nietolerancją światła. Często u osób z tym schorzeniem światło słoneczne, światło fluorescencyjne i światło żarowe są czynnikami wyzwalającymi. Częstą reakcją jest mrużenie oczu. Większość osób wrażliwych na światło uważa, że tylko jasne światło jest kłopotliwe, podczas gdy w rzadkich przypadkach niektórzy ludzie mają problemy z każdym rodzajem światła.

Częste przyczyny

Ważne jest, aby zrozumieć, że fotofobia nie jest chorobą, ale raczej objawem choroby lub chorób leżących u jej podstaw. Na przykład, może ona wynikać z chorób wywołanych wirusami lub silnymi bólami głowy lub migrenami. Znanymi przyczynami są otarcia rogówki, zapalenie błony naczyniowej oka i zapalenie opon mózgowych. Osoby z odwarstwioną siatkówką, podrażnieniami spowodowanymi soczewkami kontaktowymi, oparzeniami słonecznymi i operacjami refrakcyjnymi również mogą doświadczać nadwrażliwości na światło. Uważa się również, że osoby o jaśniejszych źrenicach mogą doświadczać nadwrażliwości na światło częściej niż ich ciemnoocy rówieśnicy, ponieważ mają mniej pigmentacji chroniącej przed ostrym oświetleniem. Niektóre powszechnie przepisywane leki, takie jak tetracyklina, mogą powodować nadwrażliwość na światło.

Leczenie

Dobrą wiadomością jest to, że leczenie podstawowej przyczyny jest często najlepszym sposobem na złagodzenie nadwrażliwości na światło. Jeśli leki są wyzwalaczem, najlepiej skonsultować się z lekarzem na temat odstawienia lub zastąpienia leku.

Inne sposoby działania są związane z trybem życia. Jeśli jesteś naturalnie wrażliwy na światło, najlepiej jest unikać jasnego światła słonecznego i innych źródeł ostrego oświetlenia. Jeśli planujesz spędzać czas na świeżym powietrzu w miesiącach letnich, zadbaj o to, aby częścią Twojej garderoby były kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Ochronne okulary, takie jak okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, mogą również zapewnić dodatkową ochronę. Wreszcie, niektóre osoby z ciężkimi przypadkami nadwrażliwości na światło mogą skorzystać z noszenia protetycznych soczewek kontaktowych, które są specjalnie barwione, aby wyglądały naturalnie. Te specjalne soczewki kontaktowe mogą zmniejszyć ilość światła, które dostaje się do oka i w ten sposób złagodzić dyskomfort.

Jeśli cierpisz z powodu nadwrażliwości na światło, umów się na wizytę w jednym z naszych oddziałów już dziś.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.