Presbiopia - czas na szkła progresywne

prezbiopiaNajczęściej po 40 roku życia zaczyna się odczuwać efekty tak zwanej prezbiopii a wiec starczowzroczności. Nie jest to ani choroba ani zwyrodnienie. To po prostu proces naturalny, który dotyczy każdego człowieka. Objawy to najczęściej gorsze widzenie, które będzie związane z tym, że mniej wyraźnie widzimy te przedmioty, które są blisko.

Pojawiają się kłopoty z czytaniem, widzeniem na ekranie komputera. Zaczyna się oddalanie ręki, tak by zobaczyć tekst do przeczytania. Powodem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie elastyczności soczewki w oku. Po prostu nasza soczewka nie jest w stanie dopasować mocy do odległości, na którą musi patrzeć.

Jak temu zaradzić?

starczowzroczność okularyNa początek trzeba się wybrać na badanie i zobaczyć czy problem, który nas dotyczy to właśnie prezbiopia. Potem trzeba zacząć stosować odpowiednią pomoc wzrokową. Mogą to być dobrze dopasowane okulary do czytania, okulary dwuogniskowe albo też soczewki progresywne czy też soczewki kontaktowe specjalnie przeznaczone do korekcji presbiopii. Jeśli chodzi o szkła progresywne to mamy ich wiele rodzajów i często pojawiają się pytania jakie powinno się wybierać. I tutaj liczy się jedna zasada. Im więcej będziemy w stanie zainwestować, tym mniejsza będzie ingerencja w nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i tym szybciej będziemy w stanie zapomnieć, że zmieniliśmy okulary.

Czynnikiem, który jest bardzo ważny będzie szczegółowe poznanie zachowań pacjenta. Chodzi o to, by zapewnić, mu odpowiedni komfort widzenia w różnorakich życiowych sytuacjach. Każdy ma jakieś swoje zajęcia i zadania i trzeba będzie dopasować tutaj odpowiednio soczewki. Nowoczesne szkła progresywne wymagają zebrania bardzo precyzyjnie indywidualnych danych, które odnoszą się do pacjenta, jego przyzwyczajeń oraz zachowań. Można udać się również do specjalisty, który posiada odpowiedni sprzęt i umożliwi nam przygotowanie dobrego szkła progresywnego. Można oczekiwać, że w ten sposób uda się dopasować rzeczywiście idealne okulary do naszych oczekiwań oraz codziennych potrzeb.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.