Soczewki kontaktowe

soczewki kontaktoweWiele osób noszących soczewki uważa się za użytkowników świadomych, którzy wiedzą jak dbać o soczewki, czyścić je i dezynfekować. Jeśli będziemy stosować soczewki miękkiej wymiany i wieczorem zdecydujemy się je umieścić w pojemniki z płynem wielofunkcyjnym, to będziemy należeć do grupy ponad 40% użytkowników, którzy nie stosują się do zaleceń.

Specjaliści starają się podkreślać, że każdego dnia należy swoje soczewki myć mechanicznie przez pocieranie palcem nasączonej płynem soczewki z każdej strony. Takie dokładne mycie soczewek ma nam gwarantować, że będzie się dało w sposób skuteczny usunąć z powierzchni soczewki nawet 90% wszystkich drobnoustrojów, które mogą się na niej pojawić. Czyszczenie przez pocieranie to najczęściej zapominana czynność już na samym początku, gdy stajemy się użytkownikami rutynowymi.

jak dbać o soczewki

Warto zauważyć, że dostępne obecnie w sprzedaży płyny wielofunkcyjne, szczególnie te oferowane pod własną marką sprzedawane w dużych sklepach nie nadają się do stosowania w przypadku wszystkich nowoczesnych soczewek. Najczęściej takie prywatne marki sklepów oferują nam płyny, które pochodzą z poprzedniej generacji produktów i niestety są one mało efektywne. Między innymi z tego powodu nie będą w stanie skutecznie dezynfekować i czyścić naszych soczewek kontaktowych. Takie płyny są tańsze i z tego powodu właśnie, że są marnej jakości a nie jak myśli klient, że jest on doskonałym specjalistom w szukaniu doskonałych okazji. Na rynku obecnie około 30% płynów to właśnie takie propozycje należące do marek własnych, dlatego trzeba umieć kupować z głową.

Dbając o swoje soczewki należy pamiętać, że nie można przekraczać okresu noszenia, na jaki dane soczewki są przeznaczone, czego dopuszcza się wielu użytkowników. Nie powinno się również zapominać o tym, że pojemnik na soczewki należy myć i nie można płukać soczewek pod bieżącą wodą. Takie praktyki prowadzą do zapalenia rogówki, które to może mieć bardzo poważny przebieg i charakteryzować się wyjątkową bolesnością, dlatego lepiej na to uważać.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.