Niebieskie światło: Co to jest i jak wpływa na oczy?

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie, znane również jako wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV), to kolor w spektrum światła widzialnego, który może być widziany przez ludzkie oczy. Długości fal światła widzialnego i niewidzialnego są mierzone w nanometrach (nm) i ogólnie im krótsza długość fali, tym wyższa energia. Niebieskie światło ma krótką długość fali, co oznacza, że wytwarza większe ilości energii.

W przeciwieństwie do innych form światła, oczy nie są w stanie skutecznie filtrować niebieskiego światła, więc więcej może przedostać się przez oko do siatkówki. Niebieskie światło przynosi zarówno korzyści, jak i obawy dla naszych oczu i ogólnego stanu zdrowia.

Gdzie jesteś narażony na niebieskie światło?

Największym źródłem niebieskiego światła jest światło słoneczne. Ponadto istnieje wiele innych źródeł:

 • Światło fluorescencyjne
 • Żarówki fluorescencyjne
 • Światło LED
 • Telewizory LED z płaskim ekranem
 • Monitory komputerowe, smartfony i ekrany tabletów.

Ekspozycja na niebieskie światło z ekranów jest niewielka w porównaniu z ekspozycją na światło słoneczne. A jednak istnieją obawy dotyczące długoterminowych skutków ekspozycji na ekrany ze względu na bliskość ekranów i długość czasu spędzanego na ich oglądaniu. Według badania finansowanego przez NEI, oczy dzieci pochłaniają więcej niebieskiego światła niż dorośli z ekranów urządzeń cyfrowych.

Korzyści z niebieskiego światła?

Umiarkowane ilości niebieskiego światła są niezbędne dla dobrego zdrowia.

 • Wspomaga czujność
 • Poprawia pamięć i funkcje poznawcze
 • Poprawia nastrój
 • Reguluje rytm dobowy

Niebieskie światło i cyfrowe zmęczenie oczu

Korzystanie z urządzeń cyfrowych z bliska lub przez długi czas może prowadzić do cyfrowego zmęczenia oczu.

Badania wykazały, że gdy ludzie korzystają z komputerów, laptopów i innych urządzeń cyfrowych, mają tendencję do mrugania rzadziej niż zwykle. Mniejsza liczba mrugnięć może oznaczać mniejsze nawilżenie.

Cyfrowe zmęczenie oczu oznacza różne rzeczy dla różnych osób, ale ogólnie jest związane z systemem ogniskowania oczu.

Kiedy twoje oczy są zmęczone od wpatrywania się w ekran emitujący niebieskie światło, możesz to zauważyć:

 • suchość oczu
 • ból lub podrażnienie oczu
 • zmęczone oczy
 • bóle głowy
 • zmęczenie mięśni twarzy spowodowane mrużeniem oczu.

Niebieskie światło rozprasza się łatwiej niż większość innego światła widzialnego. Może to utrudniać skupienie wzroku podczas odbierania niebieskiego światła. Zamiast tego, oko może odbierać niebieskie światło jako słabo skupiony obraz statyczny. Ta redukcja kontrastu może utrudnić oku przetwarzanie niebieskiego światła, potencjalnie przyczyniając się do zmęczenia oczu.

Nadal nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że niebieskie światło bezpośrednio prowadzi do zmęczenia oczu. Potrzebne są dalsze badania wysokiej jakości.

Jak ograniczyć ekspozycję na niebieskie światło

Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) zaleca podjęcie poniższych kroków w celu zmniejszenia cyfrowego zmęczenia oczu.

1. Stosuj strategię 20/20/20

 • Podczas korzystania z urządzenia emitującego niebieskie światło, zatrzymuj się co 20 minut, aby skupić się na obiektach znajdujących się w odległości około 20 stóp. Badaj te obiekty przez 20 sekund, zanim powrócisz do oglądania z bliska.
 • Dbaj o nawilżenie oczu
 • Krople do oczu, takie jak sztuczne łzy, i nawilżacze powietrza to dobre sposoby, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu i podrażnieniu oczu podczas korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło.

2. Używaj okularów z odpowiednią receptą

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany nie jest zalecane dla ogólnego zdrowia oczu. Jeśli nosisz okulary korekcyjne na receptę, aby skorygować swój wzrok, upewnij się, że nosisz receptę przeznaczoną dla odległości między oczami a ekranem - najlepiej na długość ramienia. Większość okularów jest przeznaczona do większych odległości.

3. Dostosuj niebieskie światło na ekranie

Aby zmniejszyć ryzyko zmęczenia oczu i zaburzeń snu, warto ustawić ekrany na "nocną zmianę" z cieplejszymi tonami. Możesz także kupić ekrany filtrujące niebieskie światło, które można nałożyć na ekran komputera podczas pracy w nocy. Filtr może zmniejszyć odblaski na ekranie.

Badania przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że blokują one od 30 do 60 procent niebieskiego światła, choć nie jest jasne, czy blokowanie niebieskiego światła pomoże zachować cykl snu i czuwania u osób korzystających z podświetlanych ekranów przed snem.

Niebieskie światło: Co to jest i jak wpływa na oczy?

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.