Rogówka

Miesiąc kwiecień jest poświęcony

MIESIĄC ZDROWIA OCZU KOBIET

Miesiąc Historii Kobiet, Miesiąc Zdrowia Oczu Kobiet i Dzień Matki przypadają tej wiosny, dlatego pamiętamy o wszystkich kobietach w naszym życiu.

Czy wiesz, że ślepota dotyka kobiety bardziej niż mężczyzn? Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health) podaje, że 2/3 osób niewidomych lub niedowidzących to kobiety. Często hormony, a zwłaszcza zmiany życiowe, takie jak ciąża i menopauza, powodują zmiany w oczach kobiet. Zapobieganie ślepocie i problemom ze wzrokiem wymaga prowadzenia zdrowego trybu życia, unikania pewnych nawyków oraz regularnych wizyt u okulisty.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia problemów z oczami i wzrokiem. W celu zwiększenia świadomości na temat różnych chorób oczu, na które kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni, kwiecień został poświęcony edukacji kobiet na temat tych chorób, a także zapewnieniu zasobów i zaleceń dotyczących najlepszych sposobów utrzymania doskonałego wzroku u kobiet.

Narodowy Instytut Oka stwierdził również, że kobiety częściej cierpią na choroby oczu, częściowo dlatego, że żyją dłużej niż mężczyźni, częściej poddawane są leczeniu nowotworów, które mają wpływ na wzrok, oraz doświadczają związanych z wiekiem zmian hormonalnych, które mogą mieć wpływ na oczy. U kobiet również częściej niż u mężczyzn występują choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak już wspomnieliśmy, hormony są czynnikiem wpływającym na rozwój problemów z oczami, ale również styl życia, genetyka, ciąża i inne czynniki przyczyniają się do powstawania tych problemów. Kobiety przechodzą szereg zmian biologicznych i hormonalnych, które nie występują u mężczyzn. Ciąża powoduje zmiany w oczach, takie jak suchość oczu, opuchlizna, migrenowe bóle głowy, które wpływają na widzenie, wrażliwość na światło i inne. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, nawet przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może powodować zmiany hormonalne i w niektórych przypadkach zakrzepy krwi. Jeśli dojdzie do zakrzepu, może to prowadzić do udaru, który wpływa na wzrok, czasami na stałe.

W późniejszym okresie życia problemy z oczami stają się częstsze zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak statystycznie rzecz biorąc, kobiety mają większe szanse na rozwój chorób przewlekłych, takich jak toczeń, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane i inne. Wszystkie te schorzenia mogą mieć wpływ na zdrowie oczu.

Ważne jest, aby kobiety znały ryzyko chorób oczu prowadzących do utraty wzroku i podjęły kroki w celu zapobieżenia ewentualnej utracie wzroku. Oto kilka sposobów, które możesz wykorzystać, aby chronić swoje oczy i ocalić wzrok:

  • Dowiedz się o chorobach oczu i schorzeniach występujących w Twojej rodzinie.
  • Chroń oczy przed słońcem, nosząc na zewnątrz okulary przeciwsłoneczne z 100% filtrem UV.
  • Nie pal papierosów.
  • Stosuj zdrową dietę z odpowiednim odżywianiem i specjalnymi suplementami dla zdrowia oczu, zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.(Przepisy zdrowe dla oczu)
  • Przestrzegaj zasad higieny i bezpieczeństwa soczewek kontaktowych.
  • Przestrzegaj zasad higieny i bezpieczeństwa kosmetyków.
  • Chroń oczy przed długotrwałą ekspozycją na światło niebieskie emitowane przez komputery, smartfony i lampy LED.
  • Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę i chorujesz na cukrzycę, zgłoś się do okulisty na kompleksowe badanie wzroku. U kobiet, które chorują na cukrzycę, retinopatia cukrzycowa może się szybko nasilić w czasie ciąży i może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Matkom często powierza się troskę o zdrowie oczu całej rodziny, ale zbyt często zaniedbują one własne zdrowie oczu. Bardzo ważne jest, aby matki dbały o swoje oczy i ogólny stan zdrowia, aby mogły w jak najlepszym stanie opiekować się swoimi rodzinami.

Porozmawiaj z okulistą o swoim zdrowiu i zagrożeniach dla wzroku, abyś mogła podjąć odpowiednie środki ostrożności i działania w celu ochrony swoich oczu. Zachęcaj do tego również inne kobiety w swoim życiu. Utrata wzroku jest często niemożliwa do odzyskania, a dzięki odpowiedniej wiedzy i świadomości można podjąć wiele kroków, aby jej zapobiec.

Najważniejszym sposobem zapobiegania utracie wzroku jest regularne wykonywanie badań okulistycznych. Nie czekaj na pojawienie się objawów, ponieważ wiele problemów z oczami jest bezbolesnych i bezobjawowych, a czasami, zanim zauważysz objawy, utrata wzroku jest już nieuleczalna.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z Przepisy zdrowe dla oczu.

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.