Noszenie soczewek kontaktowych zimą

Jak dotąd była to mroźna zima, a ponieważ jest dopiero styczeń, na pewno będzie jeszcze zimniej. Ekstremalne zimno, w połączeniu z wiatrem, śniegiem, deszczem i innymi czynnikami środowiskowymi, może naprawdę odbić się na Twoich oczach. I chociaż może padać śnieg lub deszcz, zimowe powietrze jest w rzeczywistości bardziej suche niż w jakimkolwiek innym sezonie. Może to być szczególnie trudne, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Oto co powinieneś wiedzieć o noszeniu soczewek kontaktowych zimą.

  • Noś okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed promieniami UV i wiatrem. Twoje oczy mogą ulec poparzeniu słonecznemu, co powoduje nieostre widzenie i może sprawić, że poczujesz, że oczy płoną (pomyśl o tym, jak czuje się skóra po oparzeniu słonecznym) przez 24 do 72 godzin. Będzie również chronić oczy przed śniegiem, deszczem lub czymkolwiek innym, co wiatr może wysłać w twoją stronę.
  • Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak otwory wentylacyjne i kominki. Ogrzewanie w pomieszczeniach może wyciągnąć wilgoć z powietrza, więc rozważ nawilżacz, który pomoże utrzymać odpowiednią ilość wilgoci w powietrzu, aby pomóc utrzymać oczy w stanie nawilżenia. Nawilżacze z chłodnym powietrzem mają mniejszą tendencję do rozwoju pleśni i bakterii.
  • Mówiąc o nawodnieniu, mamy również tendencję do picia mniejszej ilości wody w miesiącach zimowych, więc podejmij skoncentrowany wysiłek, aby utrzymać spożycie wody.
  • Skoro jest tak sucho, to dlaczego oczy mi łzawią? Jest to częste pytanie, a odpowiedź może być nieco sprzeczna z intuicją. Wszystko, co podrażnia Twoje oczy, w tym suchość, powoduje odruch łzawienia. Twoje gruczoły łzowe przechodzą do nadmiaru próbując zastąpić wilgoć w rogówce. Aby spróbować zmniejszyć łzawienie, możesz użyć kropli do oczu lub sztucznych łez przeznaczonych specjalnie do stosowania z soczewkami kontaktowymi.
  • Twoje oczy nie są jedyną rzeczą, która wysycha w zimie, podobnie jak Twoja skóra. Staraj się wkładać kontakty przed nawilżeniem skóry, zwłaszcza rąk. Umyj więc ręce, włóż soczewki, a następnie użyj kremów i balsamów.
  • W chłodne dni regularnie wymieniaj soczewki kontaktowe zgodnie z zalecanym harmonogramem, czy to codziennie, co dwa tygodnie czy co miesiąc. Pozwoli im to na lepsze przewodzenie tlenu, zmniejszenie podrażnień i zwiększenie komfortu.
  • Zrób sobie przerwę od kontaktów i załóż okulary. Założenie ich po powrocie z pracy do domu może sprawić dużą różnicę. Soczewki kontaktowe same w sobie wysuszają oczy, a gdy dodamy do tego zimną pogodę, robi się o wiele gorzej.
  • Dostać dużo snu, który również pomaga z suchości i zmęczenia. To pomoże Ci rozpocząć dzień z okiem odświeżonym i gotowym na wiele rzeczy, które będziesz umieszczać przez cały dzień naprzód.

Czy masz jakieś inne sugestie, które pomogły Ci poradzić sobie podczas noszenia soczewek kontaktowych w zimie?

1/15/16


Susan DeRemer, CFRE Wiceprezes ds. rozwoju Discovery Eye Foundation

Noszeniesoczewek kontaktowych zimą Tagged on: zimna pogoda soczewki kontaktowe soczewki kontaktowe suche oko oczy zima

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.