Towarzystwo Edukacji o Soczewkach Stałych

Skleralne soczewki kontaktowe ewoluowały przez ponad sto lat i stały się jedną z najlepszych opcji w leczeniu chorób oczu, takich jak keratoconus. Ewolucja ta rozpoczęła się pod koniec XIX wieku od soczewek z dmuchanego szkła. Jednak do czasu pojawienia się tworzyw sztucznych o wysokiej przepuszczalności tlenu, soczewki twardówkowe miały bardzo ograniczone zastosowanie. Obecnie, dzięki obecnej technologii i materiałom, soczewki twardówkowe stały się głównym nurtem i szybko rozwijającą się opcją soczewek.

Soczewki twarde stają się coraz bardziej popularne ze względu na wyjątkowy komfort, jaki mogą zapewnić nawet najbardziej nietypowemu kształtowi oka. Wygoda ta wynika z ich dużego rozmiaru, który pozwala im schować się za powiekami, względnego braku ruchu podczas mrugania, a także ze zbiornika płynu, który utrzymuje nawilżenie rogówki i nie dotyka delikatnej tkanki rogówki u osób z keratoconusem.

W ostatniej dekadzie, gdy zapotrzebowanie na soczewki twarde zaczęło wzrastać, stało się jasne, że potrzeba więcej specjalistów przeszkolonych w ich zakładaniu, jak również kogoś, kto zapewniłby konsensus w sprawie standardu opieki nad tymi soczewkami. Ponadto, proces przyznawania certyfikatów dla osób, które osiągnęły poziom ekspercki w zakresie dopasowania soczewek twardówkowych pozwoliłby osobom poszukującym ekspertów w tej dziedzinie na znalezienie doświadczonego specjalisty.

Scleral Lens Education Society (SLS) zostało założone w 2009 roku jako organizacja, która ma pomóc w osiągnięciu profesjonalnego konsensusu w gwałtownie rozwijającym się obszarze soczewek twardówkowych. W deklaracji misji SLS czytamy: "Scleral Lens Education Society (SLS) jest organizacją non-profit 501(c)(3) zaangażowaną w nauczanie praktyków soczewek kontaktowych nauki i sztuki dopasowywania wszystkich konstrukcji twardych soczewek kontaktowych w celu zarządzania nieregularnościami rogówki i chorobami powierzchni oka. SLS wspiera edukację publiczną, która podkreśla korzyści i dostępność twardówkowych soczewek kontaktowych."

Począwszy od zarządu założycielskiego, w skład którego wchodzili światowej sławy eksperci w dziedzinie dopasowania soczewek twardówkowych, tacy jak Greg DeNaeyer, OD, Christine Sindt, OD, i Bruce Baldwin, OD, PhD, SLS pracował nad rozpowszechnianiem informacji o potencjalnych korzyściach wynikających z noszenia soczewek twardówkowych zarówno wśród świadczeniodawców, jak i pacjentów. Edukacja zawodowa obejmuje webinaria, warsztaty i serie wykładów, na których zawsze są miejsca stojące.

Obecnie SLS zrzesza ponad 2000 praktyków noszących soczewki kontaktowe, jak również ponad 50 certyfikowanych specjalistów, którzy wykazali się wiedzą specjalistyczną w procesie recenzowania opisów przypadków, publikacji i wykładów. Wielu z tych członków i stypendystów jest międzynarodowych, a stypendystami SLS są osoby z 11 krajów, 5 różnych kontynentów i 20 różnych stanów USA. Członkowie pochodzą z wszystkich 50 stanów, 6 kontynentów i ponad 40 krajów.

Ponadto, SLS posiada licznych sponsorów branżowych, którzy wspierają misję stowarzyszenia, aby zapewnić pacjentom dostęp do doświadczonych monterów na całym świecie. Sponsorzy zapewniają zasoby, które umożliwiają możliwości edukacyjne dla praktyków, jak również stronę internetową i zasoby dla pacjentów, które są dostępne.

Członkowie zarządu SLS są wybierani do służby w różnych możliwościach, w tym stypendium, edukacji publicznej i stosunków międzynarodowych, i są wybierane do jednego roku kadencji. Obecny zarząd składa się z:
Prezydent, Muriel Schornack, OD, Mayo Clinic, Rochester, MN
Wiceprezes, Melissa Barnett, OD, University of California, Davis
Sekretarz, Michael Lipson, OD, Uniwersytet Michigan
Skarbnik, Mindy Toabe, OD, Metrohealth, Cleveland, OH
Poprzedni Przewodniczący, Jason Jedlicka, OD, Uniwersytet Indiana
Przewodnicząca ds. stypendiów, Pam Satjawatcharaphong, OD, University of California, Berkeley
Przewodnicząca ds. edukacji publicznej, Stephanie Woo, OD, Havasu Eye Center, Lake Havasu, AZ
Przewodniczący międzynarodowy, Langis Michaud, OD, Uniwersytet w Montrealu

Więcej informacji na temat soczewek twardych oraz Scleral Lens Education Society można znaleźć na stronie internetowej www.sclerallens.org. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz może odnieść korzyści z soczewek twardych, możesz znaleźć specjalistę w swojej okolicy również poprzez stronę internetową. Jeśli nie jesteś w stanie zlokalizować montera w pobliżu na stronie internetowej, prosimy o kontakt z SLS, a my postaramy się zlokalizować opcje w Twojej okolicy.

7/2/15


Jason Jedlicka, OD
Profesor kliniczny, szef działu rogówki i soczewek kontaktowych
Uniwersytet Indiana, Szkoła Optometrii

Stowarzyszenie Edukacyjne Soczewek Skleralnych

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.