Warstwa lipidowa - film łzowy

Osoby cierpiące na keratoconus (KC) są często zmuszone do noszenia soczewek kontaktowych w celu uzyskania funkcjonalnego widzenia. Niestety, noszenie soczewek kontaktowych może mieć szkodliwy wpływ na powierzchnię oka i warstwy filmu łzowego w ciągu dziesięcioleci, ostatecznie zmniejszając tolerancję soczewek. Dlatego też, każda interwencja przedłużająca komfortowy czas noszenia soczewek kontaktowych powinna być agresywnie poszukiwana. Film łzowy pokrywa powierzchnię oka, zapewnia nawilżenie i stanowi podstawową ochronę przed ciałami obcymi i infekcjami. Bez silnego i zdrowego filmu łzowego, bezpieczne i komfortowe noszenie soczewek kontaktowych nie jest możliwe. W tym artykule opiszę strukturę filmu łzowego i omówię proste środki zaradcze, które mogą utrzymać go w zdrowiu przez całe życie.

Warstwy filmu łzowego

Film łzowy jest złożoną, trójwarstwową strukturą składającą się ze śluzu, wody i oleju. Na powierzchni rogówki i spojówki znajdują się komórki wyspecjalizowane w wydzielaniu lepkiej, śluzowatej substancji. Te tak zwane komórki gobleta wytwarzają warstwę mucyny w łzach, która tworzy interfejs typu "rzep" i pozwala na przyleganie wodnistego składnika do powierzchni oka bez jego zmywania.

Większa część filmu łzowego składa się z warstwy wodnistej, która jest wydzielana głównie przez gruczoł łzowy. Ta wyspecjalizowana struktura znajduje się w pobliżu brwi. Gruczoł ten stale uwalnia niewielkie ilości wodnistego płynu, który zawiera również enzymy i przeciwciała pomagające zwalczać infekcje i wypłukiwać zanieczyszczenia.

Warstwa lipidowa jest ostatnią, najbardziej zewnętrzną warstwą łez. Jeśli film łzowy jest pierwszą linią obrony powierzchni oka, to warstwa lipidowa jest pierwszą linią obrony całego filmu łzowego i powierzchni oka razem wziętych. Ze względu na tę rolę jest ona niezwykle ważna i pomaga stabilizować film łzowy, zapobiegając jego parowaniu. Ta cienka, lipidowa warstwa jest uwalniana przez gruczoły meibomijskie, które są zmodyfikowanymi gruczołami łojowymi znajdującymi się w górnej i dolnej powiece. W każdej powiece znajduje się 20-30 gruczołów. Gruczoły te otwierają się na brzegu powieki i podczas pełnego mrugnięcia uwalniają na powierzchnię oka wydzielinę lipidową, która rozprzestrzenia się wraz z ruchem górnej powieki ku górze.

Każda z tych warstw przyczynia się do budowy filmu łzowego, a problem z którąkolwiek z tych struktur (komórki gruczołowe, gruczoł łzowy lub gruczoły rzęskowe) będzie miał negatywny wpływ na odpowiednią warstwę łez.
Obraz 1 - Warstwy filmu łzowego na powierzchni oka i gruczoły Meibomiego na powiekach. (Zdjęcie dzięki uprzejmości TearScience™)

Problemy związane z filmem łzowym

Ponieważ film łzowy jest tak cienki, każdy poszczególny jego składnik jest niezbędny do utrzymania integralności łez jako całości. W przypadku niedoboru którejkolwiek z warstw filmu łzowego, film łzowy staje się niestabilny, a powierzchnia oka ulega podrażnieniu i może dojść do rozwoju klasycznych objawów suchego oka. Obejmują one pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, łzawienie, zmęczenie i nietolerancję soczewek kontaktowych.

Ubytki w warstwie mucyny występują rzadko i są zazwyczaj wynikiem urazów chemicznych, termicznych lub bliznowacenia. Niedobór wody, głównie o etiologii związanej z gruczołem łzowym, jest również stosunkowo rzadki i może wynikać z przyczyn autoimmunologicznych i zapalnych, takich jak zespół Sjögrena. Najczęstszą przyczyną złego filmu łzowego jest nadmierne parowanie naszych łez spowodowane brakiem wystarczającej ilości wydzieliny lipidowej z niefunkcjonujących lub niedrożnych gruczołów miąższowych. Przyjmuje się, że wiele czynników przyczynia się do tego, że gruczoły te przestają działać optymalnie.

Jeden z nich związany jest z naszym środowiskiem pracy. Siła nacisku wywierana przez mięśnie powiek, które kontrolują mruganie, jest niezbędna do wydzielania lipidów. Wykazano jednak, że korzystanie z komputera lub noszenie soczewek kontaktowych ma negatywny wpływ na nasze nawyki mrugania, zarówno poprzez zmniejszenie liczby mrugnięć, jak i ich niepełne wykonanie. W przypadku niepełnego mrugnięcia, górna i dolna powieka nie stykają się ze sobą. Negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy są następujące: 1) gruczoły rzęskowe nie uwalniają swojej zawartości lipidowej, 2) dolna część oka jest stale wystawiona na działanie powietrza, co zwiększa stres parowania, 3) martwe komórki naskórka gromadzą się na brzegu powieki, co może zatykać otwory gruczołów rzęskowych.

Kiedy zwiększone parowanie filmu łzowego występuje chronicznie, integralność całego systemu ocznego zostaje naruszona w czasie, a problemy zdrowotne oka stają się trwałymi atrybutami. Ten stan jest znany jako dysfunkcja gruczołów Meiboma lub MGD i jest związany z 86% wszystkich osób cierpiących na suche oko.
Obraz 2 - Slajd histologiczny gruczołu Meiboma z zablokowanym kanałem końcowym W wielu badaniach wykazano, że soczewki kontaktowe mają negatywny wpływ na integralność filmu łzowego. Po pierwsze, umieszczenie soczewki na oku powoduje podział łez na dwie części, określane jako film łzowy "post" (za soczewką) i "pre" (przed soczewką).

Właściwości filmu łzowego po założeniu soczewki mogą się różnić w zależności od rodzaju noszonej soczewki. Na przykład, soczewki miękkie i soczewki scleralne mają bardzo małą rotację filmu łzowego. Może to powodować problemy związane z gromadzeniem się toksycznych odpadów i bakterii, które ostatecznie pogarszają stan powierzchni rogówki. I odwrotnie, sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są zaprojektowane tak, aby zapewnić znaczną rotację łez za soczewką kontaktową przy każdym mrugnięciu.

Na film łzowy przed soczewką ma również ogromny wpływ rodzaj materiału, z którego wykonana jest soczewka, jak również interakcja pomiędzy powieką a powierzchnią soczewki kontaktowej. Okuliści wiedzą, że bez zdrowego filmu łzowego wzrasta prawdopodobieństwo nietolerancji soczewek kontaktowych. Częstość występowania nietolerancji soczewek kontaktowych znacznie wzrasta, gdy pacjenci wchodzą w czwartą dekadę życia, głównie z powodu MGD spowodowanego latami złych nawyków mrugania.

Pielęgnacja filmu łzowego

Na szczęście, proste zabiegi mogą zapobiec i/lub ograniczyć nasilenie MGD lub pomóc w jej opanowaniu, gdy już wystąpi. Tak jak szczotkowanie i nitkowanie zębów może zapobiec chorobom dziąseł, tak samo dbałość o higienę brzegów powiek i mruganie może poprawić film łzowy i zapobiec problemom z nietolerancją soczewek kontaktowych.

Ponieważ częściowe mruganie jest silnie związane z rozwojem MGD, niezwykle ważne jest, aby obie powieki dotykały się podczas mrugania. Najlepiej jest to praktykować kilka razy w ciągu dnia, jak również podczas czytania lub korzystania z komputera.

Podobnie jak w przypadku nitkowania zębów, ważne jest również czyszczenie brzegów powiek za pomocą końcówki Q-tip nasączonej roztworem soli fizjologicznej lub odrobiną oleju mineralnego poprzez delikatne przesuwanie końcówki Q-tip po brzegu powiek 10-20 razy każdej nocy. Najłatwiej jest to zrobić na dolnej powiece.

Wreszcie, wykonywanie codziennie ciepłych okładów może zapewnić ciepło do gruczołów Meiboma w celu zmiękczenia stwardniałego oleju, który może zatykać przewody gruczołów Meiboma. Ciepłe okłady muszą być wykonywane w sposób ciągły przez co najmniej 10 minut ze stałą temperaturą w celu osiągnięcia temperatury, która jest wystarczająca do stopienia oleju, który zatyka gruczoły. Zalecamy złożenie 5-6 małych ręczników lub chusteczek na twarz w kształt prostokąta i zawinięcie ich razem w okrągły zawiniątko, przypominające wyglądem cynamonową bułeczkę. Ręczniki powinny być wilgotne i wilgotne, umieszczone w naczyniu nadającym się do mikrofalówki z pokrywką i podgrzewane przez około 1 minutę i 50 sekund. Po wyjęciu należy odczekać minutę lub dwie, a następnie użyć najbardziej zewnętrznej ściereczki i przykryć resztę. Wymienić pierwszą ściereczkę po dwóch minutach i chwycić następny najbardziej zewnętrzny ręcznik z wiązki, kontynuując tę czynność, aż wszystkie ręczniki zostaną użyte. W ten sposób temperatura może być odpowiednio utrzymywana przez pełne 10 minut. Wysoka temperatura przyłożona do powieki przenosi się na rogówkę i bardzo często powoduje tymczasową deformację, zjawisko charakteryzujące się przejściowym zamazaniem widzenia bezpośrednio po zastosowaniu kompresu. Dlatego jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku pacjentów z keratoconus, aby nigdy nie uciskać gałki ocznej kompresem lub masować powieki zamkniętych oczu po kompresie.

Staje się oczywiste, że MGD rozwija się u pacjentów w młodszym wieku. Z tego powodu, zanim u pacjenta pojawią się objawy, choroba może być obecna już od dziesięcioleci. Rehabilitacja nie tylko samych gruczołów, ale również zmniejszenie stanu zapalnego powierzchni oka może wymagać wiele czasu i wysiłku.

Meibografia jest techniką używaną do obrazowania gruczołów Meiboma. W przewlekłych przypadkach MGD obserwujemy nieprawidłowe zmiany w strukturze gruczołów, w postaci atrofii lub utraty tkanki gruczołowej i/lub poszerzenia gruczołów, gdzie zablokowany materiał powoduje poszerzenie gruczołów. W ciężkich przypadkach rokowanie co do powrotu do zdrowia jest niepewne.

Ostrość widzenia, jaką zapewniają soczewki kontaktowe pacjentom z keratoconusem jest niezwykle ważna. Jednak możliwość komfortowego noszenia soczewek kontaktowych jest uzależniona od zdolności naszego organizmu do zapewnienia wystarczająco grubego ochronnego filmu łzowego. Poświęcenie niewielkiej ilości czasu dziennie na pielęgnację gruczołów Meiboma produkujących lipidy poprzez prawidłowe nawyki mrugania, złuszczanie brzegów powiek za pomocą chusteczki Q-tip i ciepłe okłady pomoże przedłużyć liczbę godzin, a ostatecznie liczbę lat, w których soczewki kontaktowe mogą być bezpiecznie i komfortowo noszone.

Więcej na http://mt-software.pl

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.