Otyłość a zdrowie oczu

6 lipca 2020 r. Leslie Frantz Choroby oczu, Zdrowie oczu, Odżywianie 1 Komentarz

Otyłość a zdrowie oczu

Prawdopodobnie wiesz, że utrzymanie zdrowej wagi jest dobre dla całego organizmu, ale czy wiesz, że może to również korzystnie wpłynąć na zdrowie Twoich oczu?

To prawda! Nauka mówi nam, że osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na schorzenia takie jak retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem czy jaskra. Nie należy tego lekceważyć - wiele z tych chorób oczu powoduje nieodwracalne uszkodzenie wzroku i może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Ostatnia z wymienionych chorób, jaskra, jest zwykle dziedziczona rodzinnie, ale nie musi być związana z nadwagą. Jednak ciśnienie w oku może zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Co jest szczególnie niepokojące w tym schorzeniu, to fakt, że choć jest ono główną przyczyną ślepoty, może być cichym winowajcą. Dzieje się tak dlatego, że około połowa ludzi wie, że je ma, mimo że może ono powodować problemy z widzeniem bez objawów lub bólu.

Zmniejszanie ryzyka

Dobra wiadomość jest taka, że do pewnego stopnia możesz zrobić to, co do Ciebie należy, aby zapobiec chorobom oczu, którym można zapobiec. Utrzymując zdrową wagę możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, udar, choroby układu krążenia itp. Ważne jest, aby zauważyć, że wysoki wskaźnik BMI jest związany z chorobami oczu, też. Osoby zmagające się z otyłością mogą zmagać się z innymi problemami medycznymi, takimi jak niedrożność żył siatkówki, zespół klapniętej powieki, udar powodujący utratę wzroku oraz choroby oczu związane z tarczycą.

Prowadzenie zdrowego stylu życia

Podczas gdy otyłość może być dziedziczna, niektórzy pacjenci mogą odwrócić kurs i wzmocnić swoje zdrowie oczu w tym samym czasie. Na przykład, aktywny tryb życia w połączeniu ze zbilansowaną dietą, bogatą w składniki odżywcze okazały się zrobić różnicę w redukcji masy ciała Podczas planowania posiłków, upewnij się, że obejmują one pokarmy bogate w witaminę C, witaminę E, cynk, omega 3, luteinę i zeaksantynę, jak wykazano, aby zmniejszyć postęp i ciężkość chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej.

Ponadto zaleca się Amerykanom co najmniej 300 minut (5 godzin) tygodniowo umiarkowanej intensywności lub 150 minut tygodniowo energicznej aerobowej aktywności fizycznej lub równoważną kombinację aktywności o umiarkowanej i energicznej intensywności. A więc ruszaj się!

Jeżeli masz nadwagę lub jesteś otyły i martwisz się o ryzyko chorób oczu, skonsultuj się ze swoim okulistą Midwest Eye Consultants lub dietetykiem w celu uzyskania zaleceń. Poznaj swoją osobistą historię zdrowia i podziel się nią z okulistą Midwest Eye Consultants. Umów się na kompleksowe badanie wzroku już dziś i ciesz się spokojem ducha. Za Twoje zdrowie!

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.