Chemikalia w oku - co zrobić?

To nigdy nie jest zaplanowane. Możesz nakładać makijaż, pracować w ogrodzie lub po prostu załatwiać sprawy w wietrzny dzień, ale nagle coś wpada Ci do oka i zaczyna Cię boleć. Co należy zrobić?

 

Małe ciała obce

Po pierwsze i najważniejsze - NIE SZORUJ OKA!!! Może to spowodować zadrapanie rogówki i znacznie pogorszyć sytuację.

  • Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.

 

W dobrze oświetlonym miejscu, patrząc w lustro, spróbuj znaleźć przedmiot w oku.

 

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wyjmij je przed próbą usunięcia przedmiotu lub przepłukania oka.

 

Należy spróbować mrugnąć i pozwolić, aby naturalne łzawienie wypłukało obiekt.

 

Jeżeli obiekt znajduje się w kolorowej części oka lub pod górną powieką, można spróbować delikatnie wypłukać go czystą, chłodną lub letnią wodą na jeden z trzech sposobów:

 

  1. Całkowicie napełnić wodą kubek do oczu lub małą szklankę do soków i włożyć otwarte oko do pojemnika, aby wypłukać obiekt. Czynność tę należy wykonywać stojąc nad zlewem, ponieważ woda będzie się przelewać.

 

 

Użyj czystego zakraplacza do oczu i napełnij go wodą. Należy uważać, aby nie dotknąć oka końcówką zakraplacza.

 

Obróć głowę tak, aby oko było skierowane w dół i na bok, a następnie przytrzymaj otwarte oko pod kranem.

 

Jeśli obiekt znajduje się w kąciku lub na białej części oka, można spróbować przepłukać oko jedną z metod wymienionych powyżej lub użyć mokrego wacika lub skręconego kawałka chusteczki higienicznej, aby lekko dotknąć ciała obcego. Należy pamiętać, aby nie wywierać nacisku na oko.

 

Jeśli ciało obce znajduje się pod dolną powieką, można zastosować jedną z powyższych metod, delikatnie pociągając w dół dolną powiekę, aby uzyskać dostęp do ciała obcego, ale należy uważać, aby nie wepchnąć go głębiej.

 

Przez krótki czas po usunięciu małego przedmiotu może utrzymywać się drapiące uczucie lekkiego dyskomfortu. Jeżeli dyskomfort utrzymuje się po 24-48 godzinach, oko staje się zaczerwienione lub widzenie staje się niewyraźne, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

 

Nigdy nie należy używać pęsety, wykałaczek ani innych twardych przedmiotów do usuwania przedmiotów, ponieważ mogą one uszkodzić oko.

Nigdy nie próbować usuwać kawałka metalu, niczego, co przebiło oko lub przedmiotu, który nie chce wyjść po przepłukaniu wodą. Należy zasłonić oba oczy, aby zapobiec ruchom gałek ocznych i zapobiec uciskowi na oczy. Poproś znajomego, aby natychmiast zawiózł Cię do okulisty.

Substancje chemiczne

Nie dotykać oka, lecz NATYCHMIAST przepłukać oko czystą, bieżącą wodą z kranu.

  • Płukać oko przez co najmniej 15 minut, trzymając oko otwarte i pod kątem, aby woda nie dostała się do drugiego oka. Jeżeli skażone są oba oczy lub chemikalia znajdują się na innych częściach twarzy lub ciała, należy wykonać płukanie pod prysznicem.

 

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pozostaw je w nich i natychmiast rozpocznij płukanie. Jeśli nie wypadną w trakcie płukania, można spróbować je wyjąć. Następnie należy powtórzyć cały proces płukania.

 

Natychmiast po zakończeniu procesu płukania należy zwrócić się do lekarza, niezależnie od tego, jak czują się oczy.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem ochrony przed dostaniem się czegokolwiek do oczu jest ich ochrona.

  • Nigdy nie używać środków chemicznych bez okularów ochronnych, które całkowicie otaczają i chronią oczy.

 

Podczas pływania należy nosić specjalnie zaprojektowane okulary.

 

Noś okulary ochronne podczas uprawiania sportów, w których możesz zostać uderzony jakimkolwiek latającym przedmiotem, np. piłką lub kijem. Również podczas uprawiania sportów, w których łokieć lub ręka przeciwnika może dostać się do oka.

 

Nosić okulary ochronne podczas używania elektronarzędzi lub narzędzi uderzających, takich jak młotki.

 

Podczas jazdy na rowerze, na terenach zakurzonych lub wietrznych również należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi lub innymi środkami ochrony wzroku.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.