Wszystko, co musisz wiedzieć o kontaktach kosmetycznych

Twój styl wiele o Tobie mówi. Używasz swoich ubrań, makijażu i włosów, aby przekazać wiadomość tym, którzy Cię otaczają. Te zewnętrzne formy wyrazu nie są jedynymi sposobami na pokazanie swojej osobowości.

 

Kontakty kosmetyczne mogą działać jako Twój kolejny odważny znak mody, ale poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się o nich, zanim zainwestujesz w parę. W tym wpisie na blogu omówimy korzyści i zagrożenia, z którymi możesz się zetknąć, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy kontakty kosmetyczne są dla Ciebie odpowiednie.

Rodzaje kontaktów kosmetycznych

"Kosmetyczne" to ogólna etykieta dla trzech różnych typów kontaktów: nieprzezroczystych, barwionych i dekoracyjnych.


Kiedy rozmawiasz z optometrystami, większość z nich ma tendencję do wrzucania kontaktów nieprzezroczystych i barwionych razem, ponieważ są podobne. Jedyna istotna różnica między nimi polega na tym, że kontakty nieprzezroczyste powodują bardziej wyraźną zmianę koloru. Z drugiej strony, kontakty barwione zapewniają subtelną zmianę. Pogłębiają one kolor oczu i zapewniają ochronę przed odblaskami.

makijaż oczu


Kontakty kryjące


Kiedy większość ludzi myśli o kontaktach kosmetycznych, myślą o nieprzezroczystych opcjach. W tym przypadku zmieniasz kolor oczu. Oto kilka opcji, z których możesz wybierać:

  • Niebieski
  • Zielony
  • Brązowy
  • Fioletowy
  • Szary

Jeśli masz ciemne rysy twarzy, użyj niebieskich soczewek kontaktowych, aby uzyskać efektowny wygląd. Możesz też sprawić, że ludzie będą się zastanawiać, kiedy dodasz do swoich tęczówek fiolet. Niezależnie od tego, czy chcesz uzupełnić swoje naturalne piękno, czy stworzyć zupełnie nowy wygląd, nieprzezroczyste soczewki kontaktowe mogą Ci pomóc.


Kontakty barwione


Kontakty barwione są łatwe do znalezienia. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta z kontaktami, może to zabrzmieć dziwnie. Jednak faktem jest, że wiele osób doświadcza "utraty soczewki", czyli momentu, w którym gubi kontakt, gdy jest on jeszcze w oku. Dzięki dodatkowemu zabarwieniu, kontakty ułatwiają ich odnalezienie, co pozwala uniknąć niepotrzebnej paniki. Ułatwia to również ich odnalezienie, jeśli spadną na podłogę lub jeśli nie widać ich w pudełku.


Kontakty barwione zapewniają ochronę przeciwodblaskową, ponieważ różne odcienie mogą wzmocnić kolory i kontrasty, ponieważ eliminują odblaski z linii wzroku. Jeśli uprawiasz sporty na świeżym powietrzu, rozważ dodanie barwy do swojej recepty.


Na przykład, jeśli jesteś zapalonym tenisistą, chcesz dokładnie wiedzieć, gdzie jest piłka przez cały czas. Na jasnych kortach na świeżym powietrzu może to okazać się trudne. Jeśli jednak masz zielony odcień w swoich kontaktach, piłka pojawi się w wysokim kontraście do otoczenia. Kiedy dodasz tę zaletę do swoich okularów, możesz zrobić interesującą modę, jak wziąć do domu trofeum turnieju.


Kontakty dekoracyjne (lub kostiumowe)


Kontakty dekoracyjne stanowią najbardziej dramatyczną opcję na tej liście. Kocie oczy, pajęcza sieć lub tęczowe oczy mogą wyglądać niesamowicie w Halloween, ale nie są warte ryzyka.


Za każdym razem, gdy używasz kontaktów, podejmujesz ryzyko zdrowotne. Jednak niestandardowe kontakty dekoracyjne zwiększają to zagrożenie. Na przykład, osoby noszące je mają o 12,5 większą szansę na zakażenie rogówki. Jest to nie tylko bolesne, ale może trwale uszkodzić oko.


Kiedy kupujesz kontakty ze sklepów internetowych, które chwalą się, że ich klienci nie potrzebują badania wzroku lub że ich kontakty są dopasowane do wszystkich rozmiarów, kupujesz wygodę, ale także poważne ryzyko. Masz indywidualny styl i masz indywidualny kształt oka. Oznacza to, że Twoje kontakty powinny być dopasowane do Twojego oka, a nie na odwrót.


Czy potrzebuję recepty?


Mówiąc najprościej, tak. Nieprzezroczyste i barwione kontakty mogą korygować wzrok, ale nie wszystkie służą do tego celu. Jeśli używasz kontaktów tylko z powodów kosmetycznych, nadal musisz umówić się na wizytę u okulisty. Większość wizyt jest szybka i bezbolesna, więc nie będziesz musiał długo czekać, aby nosić swój nowy wygląd.


Podczas wizyty, optometrysta zmierzy Twoje oko i upewni się, że kontakty pasują prawidłowo. Po dokonaniu odpowiednich pomiarów, optometryści udzielą Ci wskazówek, jak dbać o kontakty i jak chronić oczy. Pamiętaj, że zdrowie Twoich oczu jest ważniejsze niż jakakolwiek moda, więc postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.