Gazoprzepuszczalna soczewka kontaktowa

Gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe

Podstawą leczenia naszych pacjentów z keratoconusem są soczewki gazoprzepuszczalne. Gazoprzepuszczalne soczewki rogówkowe (GP) są leczeniem z wyboru od ponad 40 lat i pasują do około dwóch trzecich rozmiaru rogówki. Soczewki GP przekładają i pompują łzy i tlen pod soczewkę przy każdym mrugnięciu. Soczewki hybrydowe mają środek GP połączony z miękką spódniczką, która amortyzuje i centruje soczewkę. Soczewki twardówkowe to soczewki o bardzo dużej średnicy, które całkowicie zakrywają rogówkę i lądują na stosunkowo niewrażliwej tkance twardówki. Niezależnie od tego, czy są to rogówkowe soczewki GP, hybrydowe, czy twardówkowe, wszystkie te strategie wykorzystują optykę i sztywność materiałów GP, aby zapewnić najlepsze widzenie i komfort w tym trudnym schorzeniu.

Dobrze dopasowana rogówkowa soczewka GP z barwnikiem fluoresceiny sodowejSposób

działania branży GP polega na tym, że producenci guzików GP (w Stanach Zjednoczonych jest ich 6) sprzedają surowiec, czyli guzik, niezależnym laboratoriom (w Stanach Zjednoczonych jest ich 39), które następnie wytwarzają z niego na tokarkach przemysłowych setki wzorów soczewek, korzystając z własnej własności intelektualnej. Guziki GP są wykorzystywane do produkcji rogówkowych soczewek GP, soczewek hybrydowych i twardówkowych. Lekarze, którzy są wykwalifikowani w dopasowywaniu i ocenie projektów soczewek, produkują soczewki GP na zamówienie dla swoich pacjentów, w celu osiągnięcia przez nich korzyści.

Niewiele osób wie, że branża soczewek GP jest obecnie w ogniu. Zamieszanie zaczęło się, gdy firma Valeant Pharmaceuticals kupiła Boston Products. Boston Products produkuje surowiec do produkcji soczewek GP, guziki GP, i posiadał około 80% udziału w rynku amerykańskim.

Niezależne laboratoria posiadają stowarzyszenie handlowe o nazwie Stowarzyszenie Producentów Soczewek Kontaktowych (CLMA), które posiada skrzydło edukacyjne o nazwie Instytut Soczewek Gazoprzepuszczalnych (GPLI). GPLI jest powszechnie uwielbiany przez praktyków, ponieważ jego podstawową funkcją jest edukowanie lekarzy, aby stawali się lepszymi lekarzami w niemarkowym, dobrym dla branży formacie. Żadna konstrukcja soczewki nie jest preferowana w stosunku do innych. Edukacja jest bezpłatna dla wszystkich lekarzy, a wiedza na temat soczewek specjalistycznych jest podkreślana, tak aby pacjenci trafiali w wykwalifikowane ręce. Jan Svochak, prezes CLMA, powiedział: "CLMA reprezentuje wieloletnią grupę niezależnych producentów soczewek kontaktowych, którzy współpracują ze sobą, mając wspólne cele. Obejmują one zasoby edukacyjne poprzez GPLI, które ściśle współpracują z lekarzami okulistami i instytucjami edukacyjnymi, jak również zaangażowanie w ochronę i rozwój wykorzystania soczewek kontaktowych produkowanych na zamówienie."

Następnie Valeant rzucił młot na branżę. Z dnia na dzień i bez wyraźnego powodu, wysłali list do wszystkich niezależnych laboratoriów, w którym ogłosili, że podnoszą ceny guzików Boston w rozmiarze soczewek twardówkowych o zdumiewające 60% (a innych guzików wielokrotnie więcej). Równocześnie ogłosili, że rezygnują z członkostwa w CLMA. Posunięcie to wprawiło w osłupienie laboratoria członkowskie CLMA, ponieważ zablokowało im możliwość dostarczania lekarzom soczewek CRT Paragon. Będąc wiodącym na rynku producentem guzików do okulistyki ogólnej, wycofanie się z CLMA zasadniczo zlikwidowało GPLI i zapewniło nieuchronny upadek CLMA.

Podwyżka cen wywołała fale uderzeniowe w całej branży. Równolegle, ale niezależnie od tego, zareagowało wielu wiodących optometrystów, którzy dopasowują soczewki GP. Problem z każdą podwyżką cen na poziomie guzików GP polega na tym, że podwyżki te są przenoszone w dół linii produkcyjnej, poprzez laboratoria, lekarzy i w końcu na pacjentów. Valeant spotkał się z ogromnym sprzeciwem optometrystów, którzy w zasadzie przestali przepisywać ich materiały. Przyznali się do popełnienia błędu i obniżyli koszt przycisków, ale co ciekawe, nie do pierwotnego poziomu. Zamiast tego nastąpił średni 16% wzrost kosztu guzików do soczewek twardówkowych dla laboratoriów. Podobnie, firma Valeant nie przystąpiła ponownie do CLMA. Według doniesień, wzrost kosztów został przeznaczony na finansowanie szkoleń dotyczących marki Valeant.

Pozostali członkowie CLMA zjednoczyli się i uratowali stowarzyszenie oraz GPLI. Dodatkowo, kluczowy konkurent Valeant, firma Contamac, ponownie przystąpiła do CLMA. Contamac jest producentem guzików, który wcześniej posiadał około 8% udziału w rynku guzików do GP. Obecnie kluczowe źródła w branży uważają, że udział w rynku zasadniczo się odwrócił, tak że obecnie firma Contamac szybko zdobyła udział w rynku guzików lekarskich, ponieważ lekarze w dużej mierze zrezygnowali z materiałów bostońskich w proteście przeciwko tym posunięciom.

W reakcji na panikę Valeant wystosował ostatnio pismo do CLMA z prośbą o ponowne przystąpienie, ale paradoksalnie z żądaniami. CLMA obecnie rozważa, czy pozwolić Valeantowi na ponowne przystąpienie i na jakich warunkach. W perspektywie długoterminowej korzystne dla branży jest, aby wszyscy współpracowali dla wspólnego dobra. Niefortunne jest to, że duża firma weszła w obszar leczenia keratoconus i podnosi ceny, nie zapewniając żadnej realnej wartości, takiej jak badania i rozwój w zakresie nowszych i lepszych narzędzi. Firmy takie jak Valeant muszą w końcu zdać sobie sprawę, że nie mają kontroli nad branżą. Kontrolę sprawują pacjenci i lekarze.

Dr Sonsino jest partnerem w wysokiej klasy specjalistycznym gabinecie soczewek kontaktowych i przedniego odcinka oka w Nashville, Tennessee. Przez ponad 12 lat był wykładowcą w Instytucie Oka Vanderbilt University Medical Center. Dr Sonsino jest dyplomatą w sekcji rogówki, soczewek kontaktowych i terapii refrakcyjnych Amerykańskiej Akademii Optometrii (AAO), przewodniczącym-elektem sekcji rogówki i soczewek kontaktowych Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego (AOA), członkiem Scleral Lens Education Society, posiada certyfikat Amerykańskiej Rady Optometrii (ABO) oraz jest członkiem rady doradczej Instytutu Soczewek Gazoprzepuszczalnych (GPLI). Prowadzi międzynarodowe wykłady, publikuje w recenzowanych i nierecenzowanych wydawnictwach oraz prowadzi stronę internetową: TheKeratoconusCenter.org. Konsultuje dla firm Alcon, Art Optical, Allergan, Johnson & Johnson, Optovue, Synergeyes, Visionary Optics, Visioneering, a wcześniej dla Bausch & Lomb.

3/30/16

Jeffrey Sonsino, OD, FAAO
Centrum Soczewek Kontaktowych w Optique Dyplomowany Specjalista ds.
Terapie związane z rogówką, soczewkami kontaktowymi i refrakcyjnymi,

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.