Proste kroki, aby chronić oczy przed uszkodzeniami słonecznymi

Wraz z nadejściem zimy niewiele osób myśli o szkodach, jakie słońce na zewnątrz wyrządza ich oczom. Krótsze dni i zimna pogoda zachęcają ludzi do pozostania w domach podczas zimowych miesięcy.


Na początek wyjaśnimy, jakie schorzenia są spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Następnie opiszemy wskazówki, których można użyć, aby chronić oczy przed uszkodzeniami słonecznymi.

Czy każdy jest bezpieczny przed uszkodzeniami słonecznymi?

Promienie UV mają wpływ na każdego człowieka. W przeciwieństwie do innych problemów zdrowotnych, które dotykają tylko osoby określonej rasy lub płci, uszkodzenia słoneczne mogą dotknąć każdego. Wszyscy, w tym dzieci, dorośli i osoby starsze, powinni podjąć kroki, aby zapobiec spustoszeniu wzroku przez słońce.


Jednak osoby o jasnym kolorze oczu są bardziej narażone na uszkodzenia słoneczne. Oznacza to, że osoby o jasnoniebieskich, szarych lub zielonych oczach mogą doświadczyć większych uszkodzeń w krótszym czasie. Jasny pigment sprawia, że tęczówka jest bardziej podatna na uszkodzenia świetlne. Osoby o ciemniejszych oczach mają więcej naturalnego pigmentu, który chroni ich tęczówki przed promieniami UV.


Nie oznacza to, że osoby o ciemnym kolorze oczu powinny zaniedbywać odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Jednak osoby z jasnymi oczami powinny zachować większą ostrożność, aby uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń oczu.

słońce


Jakie problemy mogą powodować uszkodzenia słoneczne?
W krótkim okresie czasu, ekspozycja na słońce może spowodować oparzenia słoneczne oka, zwane fotokeratitis. Ślepota śnieżna jest formą fotokeratitis. Jest ona powodowana w szczególności przez odbicia światła od lodu i śniegu. Jeśli spędzisz bardzo długi dzień na stoku w oślepiającym śniegu, możesz doświadczyć następujących objawów:

  •  
  • Zaczerwienienie
  • Niewyraźne widzenie
  • Uczucie ziarnistości
  • Ból
  • Łzawienie
  • Opuchlizna
  • Wrażliwość na jasne światło
  • Widzenie aureoli
  • Czasowa utrata wzroku
  • Drgające powieki

 

Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie po krótkim odpoczynku. Podczas rekonwalescencji należy unikać ekspozycji na słońce. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, powinieneś je zdjąć, gdy pojawią się objawy.


Szkodliwe promienie UV mogą również powodować długotrwałe uszkodzenia. Jeśli stale przebywasz na zewnątrz bez ochrony przed promieniowaniem UV, możesz nabawić się poważniejszych schorzeń.


Katarakta: Soczewka oka ulega zmętnieniu, co prowadzi do niewyraźnego widzenia.


Pterygium: Narośl, która rozwija się w kąciku oka. Zazwyczaj nie jest ona nowotworowa, ale może urosnąć i pokryć rogówkę, blokując widzenie. Pterygium wymaga operacji, aby zostać usunięte.


Zwyrodnienie plamki żółtej: Jeśli zachowujesz stałe uszkodzenia siatkówki w czasie, możesz uszkodzić plamkę żółtą, czyli centrum ostrego widzenia w siatkówce. Chociaż zwyrodnienie plamki żółtej jest zwykle związane z osobami powyżej 60 roku życia, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest jego potencjalną przyczyną.


Rak skóry: Skóra wokół powiek jest bardzo wrażliwa. Przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, na powiekach mogą pojawić się zmiany nowotworowe, które zniekształcają twarz. Zmiany mogą rozwijać się na powiekach, pod brwiami, w kącikach oczu i innych miejscach na twarzy.


Jak należy chronić oczy przed uszkodzeniami słonecznymi?
Uszkodzeniom słonecznym łatwo jest zapobiegać. Wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem i nosić okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz z rondem, gdy wychodzisz na zewnątrz.


Noś okulary przeciwsłoneczne
Wybieraj okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniami UVA i UVB. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź etykietę w sklepie. Jeśli na etykiecie nie jest napisane, że blokują 99% lub 100% promieni UVA i UVB, nie kupuj okularów przeciwsłonecznych. W tańszych okularach przeciwsłonecznych stosuje się szkła barwione, które redukują odblaski, ale nie chronią przed promieniowaniem UV.


Jeśli możesz je znaleźć, warto wybrać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mają pionowe linie nadrukowane na powierzchni szkła, które neutralizują odblaski. Linie te są niewidoczne gołym okiem, ale robią ogromną różnicę o świcie i o zmierzchu, kiedy blask słońca świeci prosto w oczy. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją chronią również przed promieniami UVA i UVB.


Twoje okulary przeciwsłoneczne powinny całkowicie zakrywać oczy. Jeśli wpuszczają światło słoneczne bezpośrednio do Twojego pola widzenia, nie chronią Cię wystarczająco. Wybierz parę okularów przeciwsłonecznych, które ściśle przylegają do twarzy, aby zapewnić większą ochronę. Możesz też wybrać okulary przeciwsłoneczne z dużymi soczewkami, które osłaniają oczy pod każdym kątem.


Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nadal powinieneś używać okularów przeciwsłonecznych, kiedy wychodzisz na zewnątrz. Większość soczewek kontaktowych nie chroni oczu przed promieniami UV, więc nie powinieneś na nich polegać. Zapytaj swojego optometrystę, czy Twoje soczewki kontaktowe mają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.


Noś kapelusz
Kapelusze z rondem zapewniają Ci indywidualne zaciemnienie. Możesz zapobiec przedostawaniu się nawet połowy promieni słonecznych do twarzy. Rondo o wysokości trzech lub więcej cali skuteczniej blokuje promieniowanie UV. Możesz nawet wybrać kapelusz, który odzwierciedla Twój styl: kapelusz z klapą, czapka z daszkiem i przyciemniany daszek to dobre stylowe wybory.


Nie zapominaj o stosowaniu odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV nawet w pochmurne i pochmurne dni. Promienie słoneczne wciąż przebijają się przez chmury i mrok. Stosując się do naszych wskazówek, ochronisz swoje oczy przed tymczasowymi i trwałymi uszkodzeniami.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.