Okulista

Obecnie ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego ważne jest, aby być proaktywnym i wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie w miarę starzenia się.

Oczy, jak każdy inny organ w organizmie, nie pozostają takie same z wiekiem. Zmiany w widzeniu są normalne wraz z wiekiem, ale utrata wzroku i ślepota już nie. Starsi dorośli są bardziej narażeni na pewne choroby oczu i schorzenia, w tym zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćmę, retinopatię cukrzycową, jaskrę, suche oko i słabe widzenie. Aby w miarę upływu lat nadal cieszyć się zdrowym wzrokiem, ważne jest, aby regularnie wykonywać kompleksowe badanie dylatacyjne oczu u okulisty lub optometrysty.

Oto kilka innych wskazówek, jak zachować zdrowe widzenie teraz i w miarę starzenia się:

  • Jedz zdrową, zrównoważoną dietę. Owoce i warzywa mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu. Odwiedź naszą stronę internetową, aby zapoznać się z przepisami na zdrowe oczy, kliknij tutaj Eye Cook.

  • Utrzymuj zdrową wagę. Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ćwicząc regularnie, możesz pomóc utrzymać swoje ciało w zdrowiu i zapobiec utracie wzroku.

  • Nie pal. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, zaćmy oraz innych chorób oczu i schorzeń, które mogą uszkodzić nerw wzrokowy.

  • Noś okulary ochronne, gdy przebywasz na świeżym powietrzu. Ochrona oczu przed ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym podczas przebywania na świeżym powietrzu jest bardzo ważna dla zdrowia oczu. Noś okulary przeciwsłoneczne, które blokują od 99 do 100 procent promieniowania UV-A i UV-B.

  • Poznaj historię swojej rodziny. Porozmawiaj z członkami swojej rodziny o ich historii zdrowia oczu. Ważne jest, aby wiedzieć, czy ktoś został zdiagnozowany z chorobą lub schorzeniem, ponieważ wiele z nich jest dziedzicznych, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i cukrzyca . Pomoże to określić, czy jesteś na większe ryzyko rozwoju choroby oczu lub choroby.

  • Weź pod uwagę multiwitaminę. Witaminy C, E i mineralny cynk okazały się promować zdrowie oczu. Witaminy z luteiną i zeaksantyną były znane, aby pomóc pacjentom z umiarkowanym do ciężkiego zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

  • Daj oczom odpocząć. Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze lub koncentrujesz się na jednej odległości, czasami zapominasz o mruganiu, co prowadzi do suchości i zmęczenia oczu. Co 20 minut odwracaj wzrok na odległość około 20 stóp przed sobą na 20 sekund. Może to pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu. Rozważ użycie kropli nawilżających do oczu podczas długich okresów intensywnego używania oczu i odpocznij przez 5 minut.

Nie możesz zatrzymać czasu, ale możesz zadbać o swoje oczy, aby pozostały zdrowe wraz z wiekiem. Posiadanie zdrowego wzroku jest możliwe w każdym wieku!

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.