Okulary czy soczewki kontaktowe?

okulary czy soczewkiWedług badań nawet połowa Polaków w wieku między 16 a 54 rokiem życia będzie potrzebować korekcji wzroku. W tym jednak jedna trzecia jest przekonana, że wzrok jest dobry. Warto się zastanowić czy lepsze będą soczewki czy okulary.

Na początek wartym podkreślenia będzie to, że ani jedno ani drugie się nie wyklucza. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe należy mieć również okulary. Może się pojawić jakaś infekcja i wtedy soczewek nie będzie można założyć. Dodatkowo wieczorem w domu lepiej dać odpocząć oczu zakładając okulary zamiast soczewek.

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Okulary mają swoje wady, nie będą się nadawać do pływania, mogą przeszkadzać w uprawianiu sportu. Ograniczają między innymi pole widzenia i mogą powodować pewne zniekształcenia obrazu. Dodatkowo są cięższe i mogą uwierać. Nie każdy będzie lubił okulary ze względów estetycznych. Jednak plusów jest więcej. Przy dłuższym okresie czasowym są tańsze, łatwo się je zakłada, nie trzeba mieć żadnych płynów odkażających, radzą sobie z każdą wadą wzroku, dobrane odpowiednio mogą dodawać urody. Wybór kształtów, kolorów czy form oprawy jest ogromny i każdy może wybrać swoją idealną stylizację.

soczewki kontaktowe jednodnioweOczywiście soczewki także mają wady i zalety. Problem, z którym trzeba sobie najczęściej radzić to zdejmowanie oraz zakładanie. Soczewki wymagają również większej uwagi i musimy pamiętać o terminie ich wymiany oraz zasadach pielęgnacji. Jeśli nie będziemy ich odpowiednio użytkować może dojść do przykrej infekcji oka. Wad można wymienić więcej i dlatego głównie z tego powodu trzeba o nie dobrze dbać, jeśli nie chcemy mieć problemów.

Z drugiej strony są zalety takie jak wygoda noszenia, nieograniczone pole widzenia czy możliwość używania praktycznie w każdej sytuacji. Soczewki nie parują, nie będą mogły się stłuc i nie zmieniają naszego wyglądu estetycznego. jeśli jednak chcemy je kupić trzeba wykonywać zakup zgodnie z zaleceniami lekarza, który podpowie jakie rozwiązanie dla nas będzie najlepsze i które sprawi, że sami będziemy sie dobrze czuli.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.