Czy należy się martwić jaskrą?
Według statystyk przedstawionych przez Kanadyjskie Towarzystwo Badań nad Jaskrą ( Glaucoma Research Society of Canada), jaskra dotyka ponad 400 000 Kanadyjczyków i 67 milionów ludzi na całym świecie.
Co to jest jaskra?
Zanim wpadniesz w panikę, powinieneś wiedzieć, że jaskra jest grupą chorób związanych z nerwem wzrokowym oka. Prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę wzrasta z wiekiem, ale wczesne wykrycie i leczenie jaskry może uchronić oczy przed utratą wzroku.
Istnieje kilka rodzajów jaskry, ale dwa główne typy są następujące:
- Open-Angle: Najczęstszy typ jaskry, ta forma powstaje, gdy kanały odwadniające zatykają się i tworzą ciśnienie na oko. Charakteryzuje się szerokim, otwartym kątem pomiędzy rogówką a tęczówką i rozwija się powoli w czasie. Większość objawów pozostaje niezauważona.
- Jaskra z zamkniętym kątem przesączania: Podobnie jak jaskra z otwartym kątem przesączania, ta forma powstaje, gdy kanały drenujące powodują nacisk na oko. Jednakże, zatkanie jest nagłe i rozwija się szybko. Ma zamknięty kąt między rogówką a tęczówką, i wywołuje zauważalne objawy i uszkodzenia.
Jeśli nie doświadczasz jaskry z zamknięciem kąta, prawdopodobnie nie zauważysz żadnych jej objawów. Niektórzy ludzie tolerują zwiększone ciśnienie w oku lepiej niż inni, więc nie zauważają zmian aż do późnego stadium choroby.
Jeśli jednak zauważysz u siebie te objawy, zwróć się o pomoc do lekarza:
- Zmiana koloru tęczówki
- Ból oka
- Trudności z koncentracją na bliskich lub dalekich obiektach
- Podwójne widzenie
- Zamglone oczy
- Nudności lub wymioty
- Zaczerwienione lub opuchnięte powieki
- Widzenie plam, obrazów podobnych do duchów lub aureoli wokół świateł
- Mrużenie oczu lub mruganie z powodu nadwrażliwości na światło
- Problemy z przystosowaniem się do ciemnych pomieszczeń
- Widzenie tunelowe
- Utrata wzroku
Objawy te występują, gdy ciśnienie w oku wzrasta do poważnych poziomów. Dzięki natychmiastowej pomocy można ograniczyć szkody do minimum.
Czy jesteś w grupie ryzyka?
Podczas gdy statystyki jaskry są zastraszające, nie każdy jest w grupie ryzyka rozwoju choroby. Lekarze okuliści określą ryzyko rozwoju choroby na podstawie następujących czynników:
- Wiek (powyżej 40 lat)
- Pochodzenie (osoby pochodzenia afrykańskiego i latynoskiego są bardziej zagrożone niż osoby rasy kaukaskiej)
- Grubość rogówki (cieńsze rogówki mają zwiększone ryzyko)
- Cukrzyca i nadciśnienie (schorzenia te negatywnie wpływają na naczynia krwionośne w siatkówce)
- Historia rodziny (wady genetyczne mogą powodować większą podatność).
- W zależności od ryzyka, okulista może zdecydować, czy należy regularnie monitorować chorobę lub czy potrzebne jest leczenie.
Wczesne wykrywanie jaskry
Ponieważ większość objawów jaskry pozostaje niezauważona, najlepszym sposobem na określenie, czy cierpisz na tę chorobę, jest badanie wzroku. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest regularnie badać się pod kątem jaskry:
- Przed 40 rokiem życia - badanie co 2 do 4 lat
- Wiek od 40 do 54 lat - co 1 do 3 lat
- Wiek od 55 do 64 lat - co 1 do 2 lat
- Wiek 65 lat - co 6 do 12 miesięcy
Jeśli masz podwyższone ryzyko zachorowania na jaskrę, po 35 roku życia badaj się co rok lub dwa. Wczesne wykrycie jaskry umożliwia przyjmowanie leków, które spowalniają jej rozwój.
Leczenie objawów jaskry
Obecnie nie ma jednoznacznego lekarstwa na jaskrę. Można jednak leczyć jej objawy za pomocą leków lub operacji. Te zabiegi utrzymują jaskrę pod kontrolą poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Leki: Jeśli jaskra zostanie wcześnie wykryta, okulista może zalecić krople do oczu lub tabletki zmniejszające ciśnienie w oku i ułatwiające odpływ płynu z oka. Leki na jaskrę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami okulisty. Konsekwencja jest kluczem - wielu pacjentów z jaskrą zapomina o przyjmowaniu leków, ponieważ nie doświadczają żadnych zauważalnych objawów.
- Operacja: Kiedy leki nie są wystarczające, operacja może pomóc. Operacja może stymulować siatkówkę trabekularną do odprowadzania płynu. W razie potrzeby, chirurdzy mogą wszczepić implant zaworu odwadniającego, aby pomóc oku w bardziej efektywnym odprowadzaniu płynu.
Chociaż te zabiegi mogą pomóc pacjentom z jaskrą, nie odwracają one utraty wzroku. Pacjenci będą musieli kontynuować leczenie do końca życia, aby utrzymać jaskrę pod kontrolą.
Co możesz zrobić, aby zapobiec jaskrze?
Chociaż nauka nie znalazła jeszcze sposobu na zapobieganie jaskrze, możesz podjąć pewne kroki, aby zapewnić swoim oczom jak najzdrowsze funkcjonowanie.
Zobacz również
-
2 lipca 2021
Warstwa lipidowa - film łzowy
2 lipca 2021Jakie są najczęstsze problemy z oczami? Oto 4...
2 lipca 2021Składniki odżywcze, które wspomagają zdrowie oczu
Popularne
-
17lut
-
29lut
-
16mar
-
25mar
Kategorie
Soczewki progresywne
Soczewki kontaktowe
Dbaj o oczy w pracy