Słabe widzenie

Niskie widzenie jest terminem używanym do opisania znaczących wad wzroku, które nie mogą być w pełni skorygowane za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, leków lub operacji oczu. Niskie widzenie powoduje, że osoba nie jest w stanie wykonać niektórych codziennych zadań z powodu wady wzroku. Słabe widzenie występuje wtedy, gdy dana osoba ma trudności z wykonywaniem którejkolwiek z następujących typowych czynności:

 • Czytanie
 • Codzienne zadania, takie jak pielęgnacja ciała
 • Oglądanie zdjęć
 • Rozpoznawanie twarzy

Miliony Amerykanów doświadczają normalnej utraty wzroku wraz z wiekiem, a liczba osób, u których pojawiają się problemy ze wzrokiem z powodu warunków zdrowotnych, ma nadal rosnąć.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować słabe widzenie, w tym:

 • Zwyrodnienie plamki żółtej
 • Zaćma
 • Cukrzyca
 • Jaskra
 • Urazy oka
 • Wady wrodzone

Kilka prostych podejść może być:

 • Przeprowadzenie badania wzroku
 • Aktualizowanie okularów do czytania
 • Używanie jasnego światła do czytania

Jeśli to nie działa dla Ciebie, poproś swojego okulistę o pomoc lub poproś o skierowanie do specjalisty od słabego widzenia.


Technologia dla słabowidzących

Osoby z chorobami oczu związanymi z wiekiem lub z zaburzeniami widzenia spowodowanymi urazami mogą odnieść korzyści z używania urządzeń słabowidzących.

Istnieją dwie podstawowe kategorie urządzeń słabowidzących: Lupy do oglądania rzeczy i obiektów znajdujących się blisko (soczewki lub maszyny powiększające) oraz lupy używane do oglądania obiektów i obrazów na odległość (soczewki teleskopowe). Wiele podświetlanych lup do oglądania bliskich przedmiotów poprawia czytelność poprzez zwiększenie oświetlenia. Dzięki postępowi technologicznemu dostępnych jest wiele urządzeń dla osób słabowidzących, które zapewniają wielofunkcyjne (do bliży i do dali) powiększenie i pomoc wzrokową.

Technologia rozwija się, aby sprostać rosnącym potrzebom osób z zaburzeniami widzenia. Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc osobom ze słabym widzeniem. Zastanawiając się nad wyborem właściwego urządzenia wspomagającego widzenie, należy pamiętać o kilku celach:

 • Jaka jest zdolność wzrokowa danej osoby? Urządzenia wspomagające widzenie są tworzone z różnymi opcjami dla konkretnych potrzeb związanych z niskim widzeniem.
 • Do jakich zadań będzie używany wzmacniacz wzroku? Dowiedz się, do czego najlepiej wykorzystać każdy produkt, aby zdecydować, czy spełni on potrzeby danej osoby.
 • Czy urządzenie jest łatwe w użyciu? Odpowiednie urządzenie powinno być dla Ciebie łatwe w użyciu.
 • Ile to kosztuje? Koszt pomocy dla osób słabowidzących może się różnić w zależności od wielu czynników.

Do popularnych produktów należą:

Lupy przenośne i lupy podświetlane- oferują powiększone czytanie w podróży. Idealne do czytania menu, list zakupów, czytania etykiet i innych rzeczy, przenośne lupy mogą zmieścić się w kieszeni, torebce lub być noszone na pasku dla szybkiego, łatwego użycia.

Lupy donoszenia - technologia noszenia to przyszłość dla osób słabowidzących, które prowadzą aktywny tryb życia. Opcje do noszenia umożliwiają widzenie i uczestniczenie w codziennych zadaniach, takich jak czytanie i rozpoznawanie twarzy.

Przenośne ekrany powiększające- są idealne do oglądania z bliska, jak również do oglądania na odległość. Te wspaniałe przeglądarki oferują dużą elastyczność, od oglądania telewizji do korzystania z funkcji lustrzanego odbicia do samodzielnego oglądania. Istnieją aplikacje na smartfony, które mogą być używane do powiększania materiałów do czytania.

Urządzenia stacjonarne do czytania książek, rachunków lub listów - mają one duże, jasne ekrany. Stolik do czytania oferuje wizualną pomoc przy czytaniu książek, opcjonalne podłączenie do komputera i inne. Ta rodzina przenośnych urządzeń powiększających oferuje powiększenie do 75x.

Skonsultuj się ze specjalistą od słabego widzenia - rozważumówienie się na spotkanie z wyszkolonym specjalistą od słabego widzenia, jeśli masz specjalistyczne potrzeby. Są oni dostępni w większych miastach, można ich znaleźć kontaktując się z Instytutem Braille'a lub szukając w Internecie. Porozmawiaj ze swoim specjalistą od słabego widzenia, aby dowiedzieć się, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni i gdzie możesz go znaleźć.

Oprócz urządzeń słabowidzących i dobrego oświetlenia, niedrogie nieoptyczne pomoce adaptacyjne mogą pomóc w rutynowych codziennych czynnościach. Urządzenia te obejmują:

 • Książki kucharskie z dużym drukiem
 • Karty do gry z dużymi numerami, zegary, telefony i zegarki
 • Elektroniczne "mówiące" zegary, minutniki kuchenne, termometry, ciśnieniomierze, a nawet butelki na tabletki
 • Duże flamastry i papier z szeroką linią do pisania notatek
 • Kolorowe pudełka na tabletki
 • Prowadnice do podpisu pomagają w umieszczeniu podpisu w odpowiednim miejscu

Wiele z tych przedmiotów można znaleźć w lokalnej aptece, sklepie dyskontowym lub księgarni. Twój specjalista od słabego widzenia może polecić detaliczne źródła nieoptycznych pomocy adaptacyjnych.

Utrata wzroku może być zdecydowanie niepokojąca, ale nauka adaptacji, z pomocą specjalistów od słabego widzenia, może skutkować ciągłą niezależnością. Ponieważ pomoce słabowidzące są narzędziami skupiającymi się na pomocy w aspekcie fizycznym, ważne jest również, aby w razie potrzeby skorzystać z pomocy doradcy psychologicznego lub dołączyć do grupy wsparcia, która może zapewnić potrzebną pomoc. Wreszcie, utrzymywanie sieci społecznej i proszenie o pomoc wzbogaci twoje życie i pomoże utrzymać niezależność i jakość życia.

Zasoby:
www.enhancedvision.com
www.allaboutvision.com
www.nei.nih.gov
www.brailleinstitute.org
www.visionaware.org
www.aao.org
www.amd.org
www.californiaphones.org

Niskie widzenie Tagged on: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem AMD niewidomy rogówka egzamin oczu zdrowie oczu jaskra niskie widzenie widzenie zasoby VisionAware

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.