Podróżowanie z osobami słabo widzącymi lub bez wzroku
Co dobrego jest w siedzeniu samemu w swoim pokoju?
Podróżowanie z osobami słabo widzącymi lub niewidzącymi
Na zewnątrz jest cały świat do odkrycia - niezależnie od tego, czy możesz go zobaczyć na własne oczy. Nikt nie powie Ci, że podróżowanie z osobami słabo widzącymi lub niewidzącymi nie wiąże się z wyzwaniami, ale jest bardzo niewiele rzeczy, których nie da się pokonać dzięki planowaniu, kreatywności i cierpliwości.
Istnieje wiele firm nastawionych na zysk i nie nastawionych na zysk, które pomogą Ci poruszać się po zawiłościach związanych z podróżowaniem z niepełnosprawnością wzroku - od technologii i stron internetowych po biura podróży i organizatorów wycieczek. Nie zapominaj też o pomocnych - i darmowych! - takich jak przyjaciele i rodzina, zwierzęta towarzyszące, a nawet zupełnie obcy ludzie.
Narzędzia do podróży
Narzędzia codziennego użytku stają się jeszcze bardziej istotne, gdy podróżujesz w nieznanym otoczeniu. Laska do poruszania się (warto rozważyć małą wersję podróżną) pozwoli Ci łatwiej odnaleźć drogę - i powiadomi innych o Twoich problemach ze wzrokiem. Jest to szczególnie pomocne z dwóch powodów: Obcy ludzie są mniej skłonni do wchodzenia ci w drogę i bardziej skłonni do pomocy, jeśli o nią poprosisz. W ostatnim wpisie na blogu DEF ("Wizualne pomoce i techniki podczas podróży"
Linda Becker, która ma retinitis pigmentosa (RP) i podróżuje głównie ze swoim psem przewodnikiem, planuje swoją następną podróż do Australii i Nowej Zelandii z Mind's Eye Travel, firmą, która specjalizuje się w tworzeniu wycieczek specjalnie dla osób niewidomych lub niedowidzących, a także zapewnia widzących przewodników. Istnieje wiele takich firm, które pomogą Ci we wszystkich aspektach podróży, od dokumentów imigracyjnych, przez rezerwacje, po przewodników. Traveleyes oferuje zniżki dla osób widzących w zamian za pomoc w oprowadzaniu osób niewidzących podczas grupowych wakacji na całym świecie. DisabledTravelers.com to dobre źródło informacji o firmach specjalizujących się w podróżach dla osób z problemami z dostępnością. Zawiera recenzje i rekomendacje dotyczące wszystkiego, od linii lotniczych i rejsów, po biura podróży i hotele.
Planuj, przygotuj, spakuj się
Zapytaj każdego doświadczonego podróżnika z wadą wzroku, a powie Ci, że planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie jest kluczem do udanej podróży. Nie tylko sprawi, że Twoja podróż będzie przebiegała sprawniej, ale również zapewni Ci spokój ducha, a także możliwość zrelaksowania się i cieszenia się sobą. Im mniej niespodzianek, tym bardziej będziesz czuć się pewnie i komfortowo. A jeśli coś pójdzie nie tak, łatwiej jest "iść z prądem", ponieważ wszystko inne zostało zaplanowane.
Na samym szczycie listy z planowaniem jest, cóż, robienie listy. Przygotuj listę wszystkich przedmiotów, których będziesz potrzebować, a następnie podwoić go. Oznacza to, że jeśli nosisz soczewki kontaktowe, spakuj co najmniej jedną dodatkową parę, a także płyny do czyszczenia. To samo dotyczy okularów i okularów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że masz dużo leków i innych artykułów, których używasz na co dzień. Większość doświadczonych podróżników sugeruje, aby mieć kilka takich rzeczy schowanych w różnych torbach: w bagażu podręcznym, w walizce i jakiejś torebce, która nigdy nie opuszcza Twojego miejsca zamieszkania. W ten sposób, jeśli jedna torba się zgubi, nadal masz inną lub dwie. Próbki mogą stać się Twoim najlepszym przyjacielem!
Carolyn Hammett, znakomity fotograf i podróżnik po świecie, który ma keratoconus (KC), radzi: "Bądź przygotowany; posiadanie zapasowych soczewek sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo. Bądź gotowy do zmiany soczewek kontaktowych w publicznej toalecie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Miej zawsze przy sobie jedną sztukę wszystkiego, czego potrzebujesz, jeśli chodzi o widzenie". Aby dowiedzieć się więcej o Hammett i zobaczyć, co pakuje na dwutygodniową podróż, zobacz "Through a Lens with One Eye Blind", historię z naszego ostatniego e-newslettera skupionego na doświadczeniach i wskazówkach dotyczących podróży.
"Zostaw dodatkowy czas, powiadom z wyprzedzeniem linie lotnicze lub inne osoby, że możesz potrzebować pomocy, i nie bój się prosić o pomoc" - mówi Adam Lawrence, który również ma RP i regularnie podróżuje ze swoim psem przewodnikiem (więcej o podróżowaniu z psami przewodnikami przeczytasz w "Traveling Tails", z artykułu w naszym niedawnym e-newsletterze.
Mówiąc o pomocy, nie zapominaj o pomocniku siedzącym teraz obok Ciebie, czy to będzie małżonek, przyjaciel czy pies przewodnik. Samotne podróżowanie może być kłopotliwe dla osób w pełni widzących, więc to naturalne, że osoby słabo widzące odczuwają jeszcze większy niepokój.
Dame Judi Dench, która ma zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), powiedziała niedawno Radio Times, że nie podróżuje już sama. "Potrzebuję kogoś, kto powie: 'Uważaj, tu jest krok!', W przeciwnym razie spadam na wszystkie strony jak szalona, pijana pani" - powiedziała.
"Nie podróżuj sam za pierwszym razem - jedź z kimś, komu ufasz, i daj mu znać, jak bardzo chcesz pomocy", mówi Hammett. "Doszedłem do punktu, w którym mówię mojemu mężowi: 'Nie mów mi nic, dopóki nie spieprzę'".
Dzięki planowaniu, przygotowaniu i praktyce, możesz dojść do punktu, w którym poczujesz się komfortowo podróżując samemu. Poznasz swoje ograniczenia tylko wtedy, gdy spróbujesz je rozciągnąć.
"Po prostu spróbuj", mówi Hammett. "Zrób to raz, aby dowiedzieć się, czy możesz".
Dodatkowe zasoby
Access-Able Travel Source's "Travel Tips for People Who are Blind or Visually Impaired" (Porady dotyczące podróży dla osób niewidomych lub niedowidzących).
Stowarzyszenie na rzecz Dostępnych Podróży i Gościnności
Administracja Bezpieczeństwa Transportu "Pasażerowie, którzy są niewidomi lub mają słabe widzenie"
5/14/15
Lauren Hauptman
Lauren Hauptman INK
Zobacz również
-
22 marca 2023
Zeaksantyna
22 marca 2023Niebieskie światło: Co to jest i jak wpływa na oczy?
22 marca 2023Witamy na blogu Fundacji Discovery Eye
22 marca 2023Noszenie soczewek kontaktowych zimą
Popularne
-
17lut
-
29lut
-
16mar
-
25mar
Kategorie
Soczewki progresywne
Soczewki kontaktowe
Dbaj o oczy w pracy