Astygmatyzm

Obecnie technologia rozwinęła się do tego stopnia, że zarówno pacjenci z normalnymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność, jak i pacjenci z chorobami oczu wymagającymi specjalistycznej korekcji wzroku, np. z rogowaceniem, mają do dyspozycji spektakularne alternatywy, aby zmaksymalizować swoje możliwości widzenia. Przy tak wielu dostępnych możliwościach wyboru, w jaki sposób dana osoba może podjąć decyzję, z której oferty skorzystać? Zacznijmy od tego, że wkład okulisty jest niezwykle ważny. Musisz być odpowiednio wyedukowany nie tylko w zakresie różnych opcji, które mają zastosowanie w Twojej indywidualnej sytuacji, ale także w zakresie zalet i wad tych opcji.

Opcje normalnych wad refrakcji

Zacznijmy od omówienia opcji korekcji wzroku dostępnych dla osób z normalnymi wadami refrakcji. Mówiąc najogólniej, osoby te mają możliwość korzystania z okularów, soczewek kontaktowych lub, jeśli są odpowiednimi kandydatami, rozważenia alternatywnych metod chirurgii refrakcyjnej.

Okulary
Obecnie technologia soczewek okularowych rozwinęła się do tego stopnia, że wyjątkową jakość widzenia można osiągnąć dzięki konstrukcjom soczewek, które pozwalają na wybór niemal każdego rozmiaru i kształtu oprawek. Technologie cienkich soczewek umożliwiły osobom z wysoką mocą recept nie tylko widzieć zadziwiająco dobrze, ale także nosić okulary, które pozostają dość cienkie i atrakcyjne nawet przy najbardziej ekstremalnych mocach recept. Twój okulista może omówić różne opcje materiałów soczewek, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji. Nowe materiały o wysokim indeksie są nie tylko cienkie, ale i bardzo lekkie. Problemem dla niektórych mogą być jednak znacznie wyższe koszty związane z tymi materiałami soczewek. Dla tych, którzy potrzebują soczewek multifokalnych, nowe cyfrowe i swobodne soczewki progresywne (PAL) znacznie zwiększyły wskaźniki powodzenia związane z adaptacją do soczewek PAL.

Soczewki kontaktowe
Alternatywne soczewki kontaktowe dla osób z normalną wadą refrakcji również znacząco rozwinęły się technologicznie w ciągu ostatnich lat. Obecnie praktycznie każdy pacjent z normalną wadą refrakcji jest kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych. Rozwój takich produktów jak soczewki astygmatyczne, wieloogniskowe i hybrydowe (sztywny środek / miękki obwód), a także wprowadzenie i ogromny wzrost popularności jednodniowych soczewek kontaktowych sprawiły, że praktycznie każdy może rozważyć taką czy inną formę soczewek kontaktowych. Dzisiejsze soczewki CL są zdrowsze, wygodniejsze i zapewniają lepsze widzenie niż kiedykolwiek wcześniej. Ich zaletą jest lepsze widzenie peryferyjne, bardziej naturalne "odczuwanie" wzroku i oczywiste korzyści przy wymagających aktywnościach fizycznych. Dzięki nowoczesnym materiałom i konstrukcjom soczewek kontaktowych udało nam się rozwiązać problemy, które w przeszłości ograniczały wiele osób, takie jak problemy związane z niskim komfortem z powodu suchości, niestabilność widzenia w soczewkach kontaktowych oraz powikłania związane z nadmiernym noszeniem i używaniem soczewek. Twój okulista powinien zawsze przedstawiać Ci opcje soczewek kontaktowych, niezależnie od tego, czy o nie pytasz, czy nie. Tak często pacjenci myślą, że nie mogą nosić soczewek kontaktowych, więc obowiązkiem lekarza staje się informowanie i edukowanie o alternatywach CL.

Połączenie okularów i soczewek kontaktowych
Jak więc zdecydować, czy powinieneś nosić soczewki kontaktowe czy okulary? Kto powiedział, że musisz to zrobić? Te dwie opcje korekcji wzroku nie wykluczają się wzajemnie; w rzeczywistości działają wręcz synergicznie. Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni mieć do dyspozycji doskonałą parę okularów. Dla wielu osób soczewki kontaktowe mogą być bardziej akceptowalne pod względem kosmetycznym, mogą być lepsze do różnych aktywności fizycznych, takich jak uprawianie sportu, jednak w wielu przypadkach preferowane są okulary, np. pod koniec długiego dnia noszenia soczewek kontaktowych, rano przed założeniem soczewek kontaktowych lub w te dni, kiedy nie chcemy zawracać sobie głowy soczewkami kontaktowymi, albo po prostu w niektórych sytuacjach wolimy nosić okulary. Obecnie nawet osoby noszące głównie okulary mogą rozważyć noszenie soczewek kontaktowych w niepełnym wymiarze godzin. Jednorazowe soczewki kontaktowe jednodniowe (DD) są idealnym rozwiązaniem dla takich osób. Soczewki DD CL są teraz dostępne nawet w wersji dla osób z astygmatyzmem i wieloogniskowej!

Chirurgia refrakcyjna
Chirurgia refrakcyjna również się rozwija i jest dziś bardziej skuteczna i bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Doświadczony i wykwalifikowany okulista jest w stanie najlepiej skonsultować się z Tobą w celu ustalenia, czy jesteś doskonałym kandydatem do różnych dostępnych opcji chirurgii refrakcyjnej. Ponownie, chirurgia refrakcyjna nie zawsze eliminuje konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Chociaż byłoby to optymalne rozwiązanie, wielu pacjentów po operacji refrakcyjnej nadal używa okularów i soczewek kontaktowych. Zazwyczaj okulary i soczewki kontaktowe są znacznie mniej wytrzymałe i są używane znacznie rzadziej niż przed operacją. Niektórzy pacjenci potrzebują ich z powodu komplikacji związanych z zabiegiem, podczas gdy inni potrzebują ich, gdy wyniki nie skorygowały idealnie wzroku. Oczywiście chirurgia refrakcyjna nie powstrzymuje oczu przed zmianami na przestrzeni lat, więc wielu pacjentów, którzy przeszli pomyślnie operację refrakcyjną, może doświadczyć zmian w widzeniu wiele lat po zabiegu, które wymagają stosowania okularów, kontaktów lub obu tych metod.

Opcje dla osób z nieregularną wadą refrakcji

Specjalistyczne soczewki kontaktowe
Następnie porozmawiajmy o możliwościach korekcji wzroku dla osób z nieregularną rogówką i innymi schorzeniami, które są określane jako "medycznie konieczne" przypadki korekcji wzroku. Osoby z nieregularną rogówką, takie jak osoby z keratoconusem, po LASIK lub z innymi ektazjami spowodowanymi operacjami refrakcyjnymi, często wymagają soczewek kontaktowych, które w istocie "maskują" nieregularność rogówki. W przeszłości oznaczało to dopasowanie sztywnych rogówkowych soczewek kontaktowych, jednak obecnie można rozważyć wiele innych alternatyw, takich jak dopasowanie twardówkowych kontaktów gazoprzepuszczalnych o dużej średnicy, hybrydowych soczewek CL zaprojektowanych dla nieregularnych rogówek, a nawet systemów łączących miękkie soczewki z rogówkowymi soczewkami gazoprzepuszczalnymi (zwanych systemami CL typu "tandem" lub "piggyback"). Te alternatywne systemy soczewek kontaktowych zapewniają takie korzyści, jak zwiększony komfort, poprawa stanu zdrowia oczu poprzez ograniczenie kontaktu soczewki kontaktowej z rogówką oraz lepsze pozycjonowanie i stabilność soczewki kontaktowej, co pozytywnie wpływa na jakość widzenia.

Łączenie soczewek kontaktowych z okularami
Należy wyraźnie zaznaczyć, że alternatywne soczewki okularowe nadal mogą odgrywać istotną rolę w leczeniu osób z nieregularną rogówką. Często można przepisać okulary, które zapewniają odpowiednie widzenie, nawet w ograniczonym zakresie. W mniej poważnych przypadkach okulary mogą całkiem dobrze sprawdzać się jako podstawowa metoda korekcji wzroku. Lekarz może być zmuszony zmodyfikować moc okularów, aby pacjent mógł przystosować się do noszenia okularów, jednak nawet zmodyfikowana moc okularów może często umożliwić pewien stopień funkcjonowania wzroku i pozwolić na zmniejszenie liczby godzin noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia.

Procedury chirurgiczne
Zastosowanie pewnych procedur chirurgicznych i medycznych, takich jak wewnątrzrogówkowe segmenty pierścieniowe (Intacs TM) lub krzyżowe łączenie kolagenu w rogówce (CXL) w przypadku nieregularności rogówki, może często pomóc tym pacjentom na różne sposoby i może pozwolić na mniej skomplikowane stosowanie soczewek kontaktowych lub łatwiejszą adaptację i lepsze funkcjonowanie w okularach. Leczenie tych chorób i stanów jest dość skomplikowane i wymaga wiedzy fachowej lekarzy z dużym doświadczeniem. Lekarz, jeśli jest odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony, może udzielić pacjentowi wszystkich niezbędnych informacji i zapewnić edukację, tak abyście oboje mogli wspólnie podjąć decyzję o wyborze najlepszych dla siebie opcji korekcji wzroku.

Podsumowując, pacjenci mają dziś do wyboru wiele opcji korekcji wzroku. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, ale w większości przypadków można je wykorzystać w sposób synergiczny. Nie sposób przecenić roli, jaką odgrywa Twój specjalista w zakresie konsultacji i edukacji na temat dostępnych dla Ciebie metod korekcji wzroku. Wzrok jest cennym darem, a Ty powinieneś doświadczać najwyższej możliwej jakości funkcjonowania wzrokowego.

2/26/15


S. Barry Eiden, OD, FAAO
Dyrektor Medyczny, North Suburban Vision Consultants, Ltd.
Blog NSCV: www.nsvc.com/blog
Prezes i założyciel Międzynarodowej Akademii Okulistów Chorych na Keratoconus


mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.