Lipiec jest miesiącem świadomości bezpieczeństwa UV

Według American Academy of Ophthalmology, badania pokazują, że długotrwała ekspozycja na jasne światło słoneczne może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaćmy i narośli na oku, w tym raka.

Promienie UV odbite od piasku i wody mogą powodować oparzenia słoneczne oczu, co może prowadzić do tymczasowej ślepoty w ciągu zaledwie kilku godzin. W lipcu Amerykańska Akademia Okulistyczna (American Academy of Ophthalmology) przypomina o konieczności ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi za pomocą okularów przeciwsłonecznych z 100% filtrem UV i kapeluszy z szerokim rondem.

Oto kilka wskazówek Amerykańskiej Akademii Okulistyki:

  • Nie skupiaj się na kolorze lub ciemności soczewek okularów przeciwsłonecznych: Wybieraj okulary przeciwsłoneczne, które blokują promienie UV. Nie daj się zwieść kolorowi lub kosztowi. Zdolność do blokowania promieniowania UV nie zależy od metki cenowej ani od tego, jak ciemne są soczewki okularów przeciwsłonecznych.
  • Sprawdź, czy mają 100-procentową ochronę przed promieniowaniem UV: Upewnij się, że Twoje okulary przeciwsłoneczne blokują 100 procent promieni UV-A i UV-B.
  • Wybierz styl wrap-around: Idealnie, twoje okulary przeciwsłoneczne, albo soczewki ramy, powinny zawinąć całą drogę do skroni, więc promienie słoneczne nie mogą wejść z boku.
  • Noś kapelusz: Oprócz okularów przeciwsłonecznych, noś kapelusz z szerokim rondem, aby chronić oczy.
  • Nie polegaj na soczewkach kontaktowych: Nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe z ochroną UV, pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych.
  • Nie daj się zwieść chmurom: Promienie słoneczne mogą przechodzić przez zamglenia i cienkie chmury. Uszkodzenia słoneczne oczu mogą wystąpić w każdej chwili w ciągu roku, nie tylko latem.
  • Chroń swoje oczy podczas największego nasłonecznienia: Okulary przeciwsłoneczne powinny być noszone zawsze na zewnątrz, a szczególnie ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych wczesnym popołudniem i na większych wysokościach, gdzie promieniowanie UV jest bardziej intensywne.
  • Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce. Patrzenie bezpośrednio na słońce w dowolnym momencie, także podczas zaćmienia, może prowadzić do retinopatii słonecznej, czyli uszkodzenia siatkówki oka przez promieniowanie słoneczne.
  • Nie zapominaj o dzieciach: Wszyscy są zagrożeni, w tym dzieci.
  • Chroń ich oczy za pomocą kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych. Ponadto, jeśli to możliwe, staraj się nie dopuszczać dzieci do słońca w godzinach 10-14, kiedy promienie UV są najsilniejsze.

Poza odpowiednim zabezpieczeniem okularów, regularne badania okulistyczne w celu wczesnego wykrycia i leczenia chorób oczu są niezbędne do utrzymania dobrego widzenia na każdym etapie życia.

Według American Academy of Ophthalmology, dzieci z rodzinną historią problemów z widzeniem w dzieciństwie powinny być badane pod kątem powszechnych dziecięcych problemów z oczami przed ukończeniem 5 roku życia. W przypadku wystąpienia problemów z oczami, takich jak zmiany widzenia, ból, błyski światła, widzenie plam, nadmierne łzawienie i nadmierna suchość, powinny one zgłosić się do okulisty. Dorośli w wieku od 40 do 65 lat powinni mieć badanie oczu co dwa lata. Dorośli w wieku powyżej 65 lat powinni mieć badanie oczu przynajmniej co jeden do dwóch lat.

Lipiec jest miesiącem świadomości bezpieczeństwa UV Tagged on: age-related macular degeneration blind eye exam eye health sunglasses UV light vision resources

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.