Optometrysta

Różnica między Optometrystą a oftalmologiem

W Twojej drużynie dbającej o zdrowie oczu jest wielu graczy, wśród nich optometrysta i okulista. Nie zawsze jest jednak oczywiste, jaką rolę odgrywają i kiedy powinieneś zwrócić się do którego specjalisty.

 

Optometryści

Optometrysta posiada tytuł doktora optometrii (OD). Optometrysta zazwyczaj kończy czteroletni program studiów w dziedzinie nauk ścisłych oraz czteroletnie podyplomowe szkolenie zawodowe w szkole optometrii.

Optometryści badają oczy pod kątem problemów ze wzrokiem i zdrowiem, a także korygują błędy refrakcji za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Niektórzy optometryści zapewniają również opiekę nad słabowidzącymi i terapię widzenia. W Stanach Zjednoczonych optometryści mogą przepisywaćprzepisywać leki w celu leczenia niektórych problemów i chorób oczu, a zakres ich opieki może się różnić w zależności od stanu. Chociaż optometryści nie są uprawnieni do przeprowadzania operacji oczu, mogą odgrywać rolę w opiece przed- i pooperacyjnej, jeśli masz problemy z oczami.i pooperacyjnej, jeśli masz operację oka przeprowadzoną przez okulistę.n okulistę.

 

Oftalmolodzy

Okulista jest lekarzem medycyny (MD) lub doktorem medycyny osteopatycznej (DO), który specjalizuje się w opiece nad oczami i wzrokiem. Okuliści kończą cztery lata college'u, cztery lata szkoły medycznej, jeden rok stażu i co najmniej trzy lata rezydentury w okulistyce. Niektórzy okuliści mają również rok lub dwa lata dodatkowego szkolenia, aby stać się specjalistami w dziedzinie rogówki, siatkówki, jaskry, okuloplastyki, pediatrii lub neurooftalmologii.

Okuliści przeprowadzają badania oczu, diagnozują i leczą choroby, przepisują leki i przeprowadzają operacje oczu. Przepisują również soczewki korekcyjne.

 

Do którego z nich mam zadzwonić?

Zarówno optometryści, jak i okuliści przeprowadzają rutynowe badania oczu i są przeszkoleni w wykrywaniu, diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Obaj mogą przepisywać soczewki korekcyjne i obaj muszą spełniać wymagania dotyczące ustawicznego kształcenia, aby utrzymać swoją licencję.

Jeśli Twoje oczy są zdrowe, to który rodzaj specjalisty wybrać jest kwestią osobistych preferencji. Jeśli masz już problemy zdrowotne z oczami, takie jak cukrzyca lub rodzinne występowanie AMD lub jaskry, powinieneś rozważyć wizytę u okulisty. Podczas gdy większość optometrystów oferuje leczenie typowych problemów z oczami i przewlekłych chorób oczu, takich jak różowe oko, suche oko lub alergie, niektóre schorzenia oczu wymagają leczenia przez okulistę, zwłaszcza jeśli potrzebujesz operacji, terapii laserowej lub innej specjalistycznej opieki.

W niektórych przypadkach optometrysta i okulista mogą pracować jako zespół. W takim układzie optometrysta jest odpowiednikiem lekarza pierwszego kontaktu, który monitoruje Twój bieżący stan i opiekę, a okulista jest Twoim specjalistą, który zarządza Twoim stanem medycznym i/lub przeprowadza operacje. W przypadku rutynowej opieki warto sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, który z tych specjalistów pokrywa koszty i za jakie usługi.

Więcej informacji na: http://mt-software.pl

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.