Wybór najlepszych opcji korekcji wzroku

Obecnie technologia rozwinęła się do punktu, w którym pacjenci z normalnymi błędami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność lub ci z chorobami oczu, które wymagają specjalistycznych opcji korekcji wzroku, takich jak ci z keratokonusem, mają spektakularne alternatywy, aby zmaksymalizować swoje wyniki wizualne. Przy takiej mnogości dostępnych opcji, w jaki sposób osoba podejmuje decyzję, z której z nich skorzystać? Cóż, zacznijmy od tego, że wkład Twojego specjalisty jest bardzo ważny. Musisz być właściwie wyedukowany nie tylko o różnych opcjach, które mają zastosowanie do Twojej indywidualnej sytuacji, ale o zaletach i wadach tych opcji.

Opcje normalnych błędów refrakcyjnych

Zacznijmy od omówienia opcji korekcji wzroku dostępnych dla osób z normalnymi błędami refrakcji. Zasadniczo, osoby te mają możliwość korzystania z okularów, soczewek kontaktowych lub, jeśli są odpowiednimi kandydatami, rozważyć alternatywy chirurgii refrakcyjnej.

Okulary
Obecnie technologia soczewek okularowych rozwinęła się do punktu, w którym wyjątkowa jakość widzenia może być osiągnięta dzięki projektom soczewek, które pozwalają na wybór prawie każdego rozmiaru i kształtu ramki. Technologie cienkich soczewek umożliwiły osobom z dużą mocą recept nie tylko widzieć zadziwiająco dobrze, ale także nosić okulary, które pozostają dość cienkie i atrakcyjne nawet przy najbardziej ekstremalnych mocach recept. Twój specjalista może omówić różne opcje materiałów soczewek, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji. Nowe materiały o wysokim indeksie są nie tylko cienkie, ale i bardzo lekkie. Dla niektórych osób problemem mogą być jednak znacznie wyższe koszty związane z tymi materiałami. Dla tych, którzy potrzebują soczewek wieloogniskowych, nowe cyfrowe i swobodne progresywne soczewki dodatkowe (PAL) znacznie zwiększyły wskaźniki sukcesu związane z adaptacją do soczewek PAL.

Soczewki kontaktowe
Alternatywne soczewki kontaktowe dla osób z prawidłową wadą refrakcji również uległy znacznemu rozwojowi technologicznemu w ciągu ostatnich lat. Obecnie praktycznie każdy pacjent z prawidłową wadą refrakcji jest kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych. Rozwój takich rozwiązań jak soczewki astygmatyczne, soczewki wieloogniskowe, soczewki hybrydowe (sztywne centrum/miękkie peryferia) oraz wprowadzenie i ogromny wzrost popularności soczewek jednodniowych sprawiły, że prawie każdy może rozważyć taką czy inną formę soczewek kontaktowych. Dzisiejsze soczewki kontaktowe są zdrowsze, bardziej komfortowe i zapewniają lepsze widzenie niż kiedykolwiek wcześniej. Ich zaletą jest doskonałe widzenie peryferyjne, bardziej naturalne "odczucie" widzenia i oczywiste korzyści przy wymagających aktywnościach fizycznych. Dzięki nowoczesnym materiałom i konstrukcjom soczewek kontaktowych udało nam się rozwiązać problemy, które w przeszłości ograniczały wiele osób, takie jak obawy związane z niskim komfortem wynikającym z suchości soczewek, niestabilność widzenia w soczewkach kontaktowych oraz komplikacje związane z nadmiernym noszeniem i używaniem soczewek. Twój okulista powinien zawsze przedstawić Ci opcje soczewek kontaktowych, niezależnie od tego czy o nie pytasz czy nie. Tak często pacjenci myślą, że nie mogą nosić soczewek kontaktowych, więc obowiązkiem lekarza staje się informowanie i edukowanie o alternatywach CL.

Połączenie okularów i soczewek kontaktowych
Jak więc zdecydować, czy powinieneś nosić soczewki kontaktowe czy okulary? Kto powiedział, że musisz? Te dwie opcje korekcji wzroku nie wykluczają się wzajemnie; w rzeczywistości są one dość synergiczne. Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni mieć doskonałą parę okularów. Kontakty mogą być bardziej kosmetycznie akceptowalne dla wielu osób, mogą być lepsze do różnych aktywności fizycznych, takich jak uprawianie sportu, jednak w wielu przypadkach okulary mogą być preferowane, np. pod koniec długiego dnia noszenia soczewek kontaktowych, rano przed założeniem soczewek kontaktowych lub w te dni, kiedy po prostu nie chcesz zawracać sobie głowy soczewkami kontaktowymi lub w niektórych sytuacjach wolisz po prostu wyglądać jak w okularach. Obecnie nawet osoba nosząca głównie okulary może rozważyć noszenie soczewek kontaktowych w niepełnym wymiarze godzin. Jednorazowe soczewki jednodniowe (DD) są idealnym rozwiązaniem dla takich osób. Soczewki DD są obecnie dostępne w wersjach dla osób z astygmatyzmem i wieloogniskowych!

Chirurgia refrakcyjna
Chirurgia refrakcyjna również się rozwija i jest dziś bardziej skuteczna i bezpieczna niż kiedykolwiek wcześniej. Doświadczony i wykwalifikowany okulista jest w najlepszej pozycji, aby skonsultować się z Tobą w celu określenia, czy jesteś doskonałym kandydatem do różnych opcji chirurgii refrakcyjnej dostępnych. Ponownie, chirurgia refrakcyjna nie zawsze eliminuje potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Chociaż byłoby to optymalne rozwiązanie, wielu pacjentów po operacji refrakcyjnej nadal używa okularów i soczewek kontaktowych. Zazwyczaj okulary i soczewki kontaktowe są znacznie mniej wytrzymałe i używane znacznie rzadziej niż przed operacją. Niektórzy pacjenci potrzebują ich z powodu powikłań operacji, podczas gdy inni potrzebują ich, gdy wyniki nie idealnie skorygowały wizję i oczywiście chirurgia refrakcyjna nie powstrzymuje oczu od zmian na przestrzeni lat, więc wielu pacjentów, którzy mieli udaną operację refrakcyjną mogą doświadczyć zmian wizji lata po operacji, które wymagają użycia okularów, kontaktów lub obu.

Opcje nieregularnych wad refrakcji

Specjalistyczne soczewki kontaktowe
Następnie porozmawiajmy o wyborze korekcji wzroku dla osób z nieregularną rogówką i innymi warunkami, które są określane jako "medycznie konieczne" przypadki korekcji wzroku. Osoby z nieregularną rogówką, takie jak osoby z keratoconusem lub po LASIKu lub innych ektazjach wywołanych chirurgią refrakcyjną, często wymagają soczewek kontaktowych, które w istocie "maskują" nieregularność rogówki. W przeszłości wiązało się to z zakładaniem sztywnych soczewek kontaktowych, jednak obecnie można rozważyć wiele innych alternatyw, takich jak zakładanie twardówkowych kontaktów gazoprzepuszczalnych o dużej średnicy, hybrydowych soczewek kontaktowych zaprojektowanych dla nieregularnych rogówek, a nawet systemów łączących miękkie soczewki z rogówkowymi soczewkami gazoprzepuszczalnymi (zwanych systemami CL typu "tandem" lub "piggyback"). Te alternatywne systemy CL zapewniają takie korzyści jak poprawa komfortu, poprawa zdrowia oczu poprzez ograniczenie kontaktu soczewki kontaktowej z rogówką oraz lepsze pozycjonowanie i stabilność soczewki kontaktowej, co pozytywnie wpływa na jakość widzenia.

Połączenie soczewek kontaktowych z okularami
Należy wyraźnie zaznaczyć, że alternatywne soczewki okularowe nadal mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu osób z nieregularną rogówką. Często można przepisać okulary, które zapewniają odpowiednie widzenie, nawet w przypadku częściowych i ograniczonych zastosowań. Podczas gdy mniej poważne przypadki mogą działać całkiem dobrze z okularami jako ich podstawowej modalności korekcji wzroku. Lekarz może potrzebować zmodyfikować moc recepty na okulary, aby dostosować się do noszenia okularów, jednak nawet zmodyfikowana moc recepty może często pozwolić na pewien stopień funkcji wzrokowej i umożliwić zmniejszenie liczby godzin noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia.

Procedury chirurgiczne
Zastosowanie pewnych procedur chirurgicznych i medycznych, takich jak wewnątrzrogówkowe segmenty pierścieniowe (Intacs TM) lub krzyżowe łączenie kolagenu w rogówce (CXL) w przypadku nieregularności rogówki, może często pomóc tym pacjentom na różne sposoby i umożliwić mniej skomplikowaną aplikację soczewek kontaktowych lub łatwiejszą adaptację i poprawę funkcjonowania w okularach. Zarządzanie tymi chorobami i warunkami jest dość skomplikowane i wymaga wiedzy lekarzy z dużym doświadczeniem. Twój lekarz, jeśli jest odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony, może dostarczyć Ci wszystkich wymaganych informacji i edukacji, abyście oboje mogli wspólnie zdecydować o najlepszych dla Ciebie opcjach korekcji wzroku.

Podsumowując, pacjenci mają dziś wiele możliwości korekcji wzroku. Każda z tych opcji ma zalety i wady, ale w większości przypadków może być wykorzystana synergicznie. Nie można przecenić roli, jaką odgrywa Twój okulista w konsultacjach i edukacji na temat alternatyw korekcji wzroku, które mają zastosowanie dla Ciebie. Wizja jest cennym darem i powinieneś doświadczyć najwyższej możliwej jakości wizualnej wydajności.

2/26/15


S. Barry Eiden, OD, FAAO
Dyrektor medyczny, North Suburban Vision Consultants, Ltd.
NSCV Blog: www.nsvc.com/blog
Prezes i założyciel Międzynarodowej Akademii Keratokonusu dla specjalistów opieki nad oczami

Wybór najlepszych opcji korekcji wzroku Tagged on: astygmatyzm soczewki kontaktowe crosslinking okulary dalekowzroczność Intacs pierścienie wewnątrzrogówkowe keratokonus krótkowzroczność prezbiopia. lasik soczewki twardówkowe

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.