Wskazówki dotyczące higieny i pielęgnacji oczu, okularów i soczewek kontaktowych podczas pandemii COVID-19 (koronawirusa)

11 listopada 2020 r. Jennifer Wells Soczewki kontaktowe, COVID-19, Zdrowie oczu, Porady dla oczu Brak komentarzy

Wskazówki dotyczące higieny i pielęgnacji oczu, okularów i soczewek kontaktowych podczas pandemii COVID-19 (koronawirusa)

Badania wykazały, że niektóre wirusy grypy i zwykłego przeziębienia mogą zainfekować człowieka przez oczy, ale co z wirusem COVID-19? Badania są ograniczone i w chwili obecnej nie ma ostatecznych dowodów na to, że wirus może być przenoszony przez oczy za pośrednictwem zakażonych kropli z dróg oddechowych lub zanieczyszczonych rąk dotykających oczu, ale eksperci i badacze zdrowia zgadzają się, że z biologicznego punktu widzenia jest to możliwe. Dla swojego ogólnego zdrowia i zdrowia swoich oczu, zawsze przestrzegaj zasad higieny oczu.

Czy okulary mogą ochronić Cię przed wirusem COVID-19 lub innymi wirusami?

Aby zachować ostrożność, niektórzy eksperci zalecają, aby osoby noszące soczewki kontaktowe ograniczyły ich używanie lub zaprzestały ich noszenia w czasie pandemii. Chociaż nie ma dowodów na to, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa szanse zarażenia się wirusem COVID-19, osoby noszące soczewki kontaktowe mają tendencję do dotykania lub pocierania oczu częściej niż osoby noszące okulary, zwłaszcza jeśli osoby te doświadczają podrażnienia lub suchości oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Noszenie okularów może pomóc ograniczyć podrażnienia oczu i zmniejszyć liczbę przypadków dotykania oczu, ponieważ stanowią one fizyczną barierę.

Kiedy swędzi Cię oko, noszenie okularów może być przypomnieniem o konieczności zachowania odpowiedniej higieny przed dotknięciem oka. Nie jest jasne, czy COVID-19 może dostać się do organizmu przez oko, ale wiadomo, że wirusy przeziębienia i grypy mogą, a to przecież znowu ten sezon! Z tego powodu nie zaszkodzi zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych lub częściej nosić okulary. Soczewki kontaktowe zakrywają około 30-40% powierzchni oka, a noszenie okularów zapewni Ci większą ochronę przed kroplami z dróg oddechowych oraz brudem i zanieczyszczeniami dostającymi się do oka.

Noszenie okularów nie daje oczywiście 100% ochrony, ponieważ są one otwarte na górze, na dole i po bokach oczu, ale lepsze to niż nic. Jeśli nosisz okulary, pamiętaj, że one również muszą być utrzymywane w czystości i odkażane, ponieważ ciągle dotykasz ich rękami, aby dopasować je do twarzy lub zdejmujesz je i kładziesz na powierzchniach, które mogą być skażone. Jeśli opiekujesz się osobą, u której zdiagnozowano COVID-19 lub podejrzewasz, że mogła mieć kontakt z wirusem, dla bezpieczeństwa powinieneś nosić okulary ochronne lub gogle podczas opieki nad tą osobą.

Jak prawidłowo czyścić i dezynfekować okulary?

Nie zapomnij o właściwej higienie oczu

Nigdy nie należy dotykać ani trzeć bezpośrednio oka bez uprzedniego umycia rąk ciepłą wodą z mydłem przez 20 sekund i całkowitego osuszenia ich czystym ręcznikiem lub suszarką. Jeśli ta metoda nie jest dostępna, można użyć środka odkażającego do rąk, ale należy pamiętać, aby użyć wystarczającej ilości środka odkażającego, aby całkowicie pokryć ręce i pozostawić je do wyschnięcia przed dotknięciem lub przetarciem oka. Czasami żadna z tych opcji nie jest możliwa, albo twoje oko naprawdę teraz swędzi! Chwyć świeżą chusteczkę i przetrzyj nią oko, uważając, aby małe cząsteczki z chusteczki nie dostały się do oka, co mogłoby spowodować dalsze podrażnienie. Nie zaleca się używania zamiast chusteczki ogona lub rękawa koszuli, innego artykułu odzieżowego lub ściereczki do czyszczenia soczewek. Odzież i ściereczki do soczewek mogą zbierać chemikalia, brud i inne zanieczyszczenia.

Jak dbać o czystość i dezynfekcję soczewek kontaktowych

Jeśli używasz soczewek kontaktowych, pamiętaj, aby zawsze stosować odpowiednie metody czyszczenia i przechowywania soczewek, niezależnie od pandemii czy sezonu przeziębień i grypy. Wykonaj poniższe kroki, aby upewnić się, że stosujesz właściwą higienę soczewek kontaktowych.

 • Umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez 20 sekund i dokładnie osusz je niestrzępiącym się ręcznikiem zanim zaczniesz używać soczewek.
 • Przeczytaj instrukcje dotyczące czyszczenia soczewek na opakowaniu oraz we wkładkach dołączonych do płynu i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Po zdjęciu pierwszej soczewki, umieść ją na dłoni. Nałóż uniwersalny płyn do soczewek kontaktowych i pocieraj soczewkę przez około 20 sekund z każdej strony lub przez czas zalecany przez producenta płynu. Nie pomijaj tego kroku, nawet jeśli na płynie widnieje napis "no-rub".
 • Następnie dokładnie wypłucz soczewkę. Sprawdź w instrukcji producenta płynu, jak długo powinieneś płukać soczewkę. Dobrą zasadą jest płukanie przez 10 sekund z każdej strony. Do płukania soczewek nigdy nie używaj wody z kranu, wody sterylizowanej, kropli do oczu ani domowego roztworu soli fizjologicznej.
 • Umieść soczewkę w czystym, suchym pojemniku na soczewki, a następnie wypełnij korytko pojemnika płynem do soczewek kontaktowych tak, aby soczewka była całkowicie przykryta.
 • Powtórz powyższe czynności z pozostałymi soczewkami.
 • Mocz soczewki w roztworze uniwersalnym przez cztery do ośmiu godzin lub przez czas zalecany przez producenta. Nigdy nie przechowuj soczewek kontaktowych w wodzie wodociągowej lub sterylnej.

Istnieje wiele rodzajów płynów do soczewek kontaktowych; ten najlepszy dla Ciebie i Twoich soczewek może zależeć od rodzaju używanych soczewek, od tego, czy cierpisz na alergie lub czy Twoje oczy mają tendencję do tworzenia osadów białkowych. Podczas badania soczewek kontaktowych poproś swojego optometrystę o zalecenie dotyczące płynu, którego powinieneś używać.

Jeśli przechowujesz soczewki w pudełku przez jakiś czas, przeczytaj instrukcję, aby sprawdzić, czy powinieneś je ponownie zdezynfekować przed założeniem. Zawsze dezynfekuj swoje soczewki przed ich założeniem, jeśli były przechowywane przez 30 dni lub dłużej.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe mogą się odkształcać z upływem czasu, a kształt Twojej rogówki może się zmieniać. Aby upewnić się, że Twoje soczewki są prawidłowo dopasowane, Twoja recepta jest prawidłowa, a Twoje oczy są wystarczająco zdrowe, aby nosić soczewki kontaktowe, regularnie odwiedzaj swojego optometrystę. Umów się na wizytę natychmiast, jeśli w Twoich oczach pojawi się jakiekolwiek podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie lub ból i zawsze miej przy sobie parę zapasowych okularów na wypadek sytuacji awaryjnych.

Dbaj o swoje pudełko na soczewki kontaktowe

Utrzymuj pojemnik na soczewki kontaktowe w czystości, przepłukując go rano sterylnym płynem do soczewek kontaktowych. Przed ponownym użyciem pozostaw pojemnik otwarty i pozwól mu wyschnąć na powietrzu. Nie płucz pojemnika w wodzie z kranu. Wyrzucaj pojemnik na soczewki kontaktowe co jeden do trzech miesięcy lub natychmiast, jeżeli jest pęknięty lub uszkodzony. Nadmierne używanie pojemnika może prowadzić do infekcji oczu z powodu zakażenia bakteryjnego.

Inne ważne wskazówki dotyczące soczewek kontaktowych

 • Upewnij się, że przestrzegasz harmonogramu noszenia i wymiany soczewek, który podał Ci Twój optometrysta.
 • Nie używaj roztworu soli fizjologicznej ani kropli nawilżających do czyszczenia lub przechowywania soczewek. Tego typu płyny nie są środkami dezynfekującymi.
 • Podczas przechowywania soczewek używaj nowego płynu za każdym razem, kiedy czyścisz i dezynfekujesz swoje soczewki kontaktowe. Nigdy nie używaj ponownie ani nie uzupełniaj starego płynu.
 • Nie przelewaj płynu do soczewek kontaktowych do innej butelki. Płyn nie będzie już sterylny.
 • Upewnij się, że końcówka butelki z płynem nie dotyka żadnej powierzchni. Jeśli nie używasz płynu, trzymaj butelkę szczelnie zamkniętą.
 • Miej przy sobie krople nawilżające bezpieczne dla soczewek kontaktowych na wypadek podrażnienia oczu i zachowaj zapasową parę okularów.

Posiadaj zestaw awaryjny do pielęgnacji oczu

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, dobrze jest mieć przy sobie "Zestaw awaryjny do pielęgnacji oczu". Powinien on zawierać płyn do dezynfekcji rąk, rękawiczki medyczne, chusteczki do twarzy i nawilżające krople do oczu. Upewnij się, że krople do oczu są dopuszczone do użytku z soczewkami kontaktowymi. Na wypadek, gdybyś musiał zdjąć soczewki kontaktowe, dołącz do zestawu dodatkowy pojemnik na soczewki kontaktowe i podróżną buteleczkę płynu do soczewek kontaktowych, zapasowe okulary oraz indywidualnie zapakowane chusteczki do czyszczenia soczewek. Nie zapomnij od czasu do czasu sprawdzać daty ważności na płynie i kroplach do oczu, aby upewnić się, że nie straciły one ważności.

Podstawy

Dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania, nie będziemy wiedzieć na pewno, czy koronawirus może zarazić człowieka poprzez przenoszenie go przez oczy. Obecnie eksperci uważają, że oko jest prawdopodobnie najmniej prawdopodobnym punktem wniknięcia koronawirusa do organizmu; nie znaczy to, że nie może się to zdarzyć, ale bardziej prawdopodobne jest, że wirus zarazi człowieka przez nos i usta. Noszenie okularów jako warstwy ochronnej przed infekcjami, kurzem i zanieczyszczeniami jest dobrym pomysłem, ale nie ma powodu, aby nie kontynuować noszenia soczewek kontaktowych, jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, o ile przestrzegasz właściwej higieny soczewek kontaktowych. Niezależnie od tego, czy nosisz okulary, soczewki kontaktowe, czy też żadne z nich, nieustannie dbaj o higienę oczu i unikaj dotykania oczu i twarzy.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące pielęgnacji oczu podczas COVID-19, skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością Ci pomożemy!

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.