Co ujawniają twoje oczy?

 

Co roku chodzisz do lekarza rodzinnego na badania fizykalne, ale czy wiesz, że coroczne badanie wzroku może być tak samo ważne dla Twojego ogólnego stanu zdrowia, jak badanie kontrolne? Wiele osób błędnie uważa, że mogą zrezygnować z badania wzroku, jeśli nie mają żadnych pilnych problemów. Prawda jest jednak taka, że kompleksowe badanie wzroku jest bardzo ważne z wielu powodów.

Po pierwsze, Twój wzrok może się pogorszyć, a Ty możesz nawet nie wiedzieć, że potrzebujesz silniejszej recepty. Po drugie, badanie oczu może być oknem do ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Aby ocenić Twój wzrok i zdrowie oczu, Twój okulista będzie również szukał oznak i objawów zaburzeń i chorób oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Oto tylko kilka problemów zdrowotnych, które mogą zostać wykryte podczas badania oczu:

Cukrzyca-

Cukrzyca wpływa na małe naczynia włosowate w siatkówce oczu. W przypadku retinopatii cukrzycowej, te naczynia krwionośne mogą przeciekać krwią lub żółtawym płynem. Badanie oczu może wykryć taki stan, dzięki czemu można go kontrolować i uniknąć dalszych powikłań.

Nadciśnienie -

Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może wpływać na anatomię oka, powodując zniekształcenie naczyń krwionośnych.

Choroby autoimmunologiczne -

Jeśli oko jest w stanie zapalnym, może to wskazywać na toczeń lub inną chorobę autoimmunologiczną.

Wysoki poziom cholesterolu -

Pacjenci z wysokim poziomem trójglicerydów mogą mieć rogówki, które wydają się żółtawe. Blaszki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych siatkówki również mogą być oznaką podwyższonego poziomu cholesterolu.

Choroba tarczycy -

Wybrzuszone oczy lub wystające gałki oczne mogą być fizycznymi oznakami choroby tarczycy zwanej chorobą Gravesa-Basedowa.

Rak -

Jeśli anatomia Twojego oka wygląda podejrzanie, możesz zostać skierowany do specjalisty. Czerniak oka może rozwinąć się w komórkach, które tworzą pigmentację w oku. Badanie oka może również pomóc w wykryciu raka skóry. Nowotworowe narośle mogą pojawić się na powiece, a nawet rozprzestrzenić się do mózgu przez oko, dlatego ważne jest, aby być proaktywnym.

Mówi się, że oczy są oknem do ogólnego stanu zdrowia człowieka - i wiemy, że jest to prawda. Okresowe badania wzroku są istotnym elementem utrzymania doskonałego ogólnego stanu zdrowia. Doświadczony optometrysta może współpracować z Państwa zespołem medycznym w celu dokładnego zdiagnozowania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki profilaktycznemu podejściu do opieki, możesz zachować zdrowie oczu i wzrok w miarę starzenia się. Już dziś umów się na kompleksowe badanie wzroku i ciesz się spokojem ducha. Dowiedz się więcej na: http://mt-software.pl

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.