Niebieskie światło: Przyjaciel czy wróg?

Luty 14, 2020 Leslie Frantz Niebieskie światło, dzieci, urządzenia cyfrowe, zdrowie oczu, bezpieczeństwo oczu, porady dla oczu 2 Komentarze

Niebieskie światło: Przyjaciel czy wróg?

Smartfony, tablety, laptopy itd. Wygląda na to, że jesteśmy przed ekranami przez cały dzień - a zaczynamy jeszcze wcześniej w życiu. Nie jest niczym niezwykłym, że już pięciolatek ma urządzenie osobiste. Choć jest to wygodne źródło informacji i rozrywki, jest też minus takiej technologii.

Skutki narażenia na niebieskie światło

Cyfrowe zmęczenie oczu i suchość oczu to problemy XXI wieku związane z ekspozycją na niebieskie światło. Więc, co jest takiego złego w niebieskim świetle? Po pierwsze, wiadomo, że zakłóca ono rytm okołodobowy organizmu, czyli to, co znasz jako swój naturalny cykl czuwania i snu. Jeśli patrzysz na swój telefon tuż przed snem, możesz sabotować swój sen.

Dowiedzmy się dlaczego. W ciągu dnia niebieskie światło może być korzystne - budzi nas i pobudza do działania. (Słońce jest źródłem niebieskiego światła). Jednak zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło późno w nocy może spowodować spustoszenie w jakości naszego snu, ponieważ hamuje ono produkcję niektórych hormonów. Dlatego eksperci zalecają, aby unikać patrzenia na urządzenie do trzech godzin przed snem.

Nie martw się - nie będziesz musiał polegać wyłącznie na pamięci, aby przełamać stare nawyki. Wiele urządzeń posiada ustawienia nocne, które ograniczają ekspozycję na niebieskie światło. Tryb ciemny może być Twoim przyjacielem, który pomoże Ci cieszyć się bardziej spokojnym snem.

Zrób sobie przerwę od ekranu

Istnieją również inne rzeczy, które możesz robić w ciągu dnia, aby zrównoważyć ekspozycję na niebieskie światło. Wśród nich jest robienie regularnych przerw w pracy zgodnie z zasadą "20-20-20": Co 20 minut przesuwaj wzrok na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp na co najmniej 20 sekund. Możesz również stosować sztuczne łzy, aby dodać wilgoci i złagodzić objawy suchego oka.

Być może niepokoi Cię narażenie Twoich dzieci na działanie niebieskiego światła. Wszystko sprowadza się do ustalenia granic związanych z czasem spędzanym przed ekranem w interesie ich zdrowia. Twój lekarz Midwest Eye Consultants może pomóc Ci określić skuteczne podejście. Ustal również swoje własne limity czasu spędzanego przed ekranem i przestrzegaj ich, abyś dawał przykład.

Na koniec, regularnie odwiedzaj swojego okulistę. On lub ona może rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące wzroku i wpływu niebieskiego światła na niego. Nic nie zastąpi kompleksowego badania wzroku w celu oceny stanu zdrowia oczu. Jak zawsze, jeśli zauważysz zmianę w swoim wzroku lub jesteś zaniepokojony, wiedz, że jesteśmy tylko jeden telefon od Ciebie. Zaplanuj kompleksowe badanie wzroku już dziś i ciesz się spokojem ducha.

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.