Czy powinieneś się martwić o zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem?

Wiele osób nigdy nie słyszało o chorobie oczu, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Jest to jednak naprawdę powszechna choroba. Ponad milionEuropejczyków ma objawy zwyrodnienia plamki żółtej. To więcej niż liczba osób cierpiących na raka prostaty, raka piersi, chorobę Alzheimera lub chorobę Parkinsona razem wziętych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej. Omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć, od czynników ryzyka i objawów po opcje leczenia i zapobiegania.

Co to jest AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest częstą chorobą oczu, która prowadzi do utraty wzroku.
Choroba ta występuje najczęściej u osób w wieku 50 lat lub starszych, ale może również dotyczyć osób młodszych.


Choroba objawia się uszkodzeniem plamki żółtej, małego obszaru komórek w tylnej części gałki ocznej, odpowiedzialnego za widzenie centralne. Plamka zawiera miliony komórek, które wyczuwają światło i zapewniają ostre widzenie. Kiedy plamka zostaje uszkodzona, widzenie centralne może stać się niewyraźne, ciemne lub zniekształcone.
Istnieją dwa rodzaje AMD: suche i mokre.

 • Suche zwyrodnienie plamki żółtej: Lekarze szacują, że 85-90% przypadków AMD to typ suchy. W tym przypadku w plamce żółtej, pod siatkówką, gromadzą się małe żółtawe złogi zwane "druzami". Siniaki zaburzają zdolność plamki do rozpoznawania światła. Naukowcy uważają, że plamki pochodzą z resztek zniszczonej tkanki, ale nie udowodnili jeszcze tej teorii na pewno.
 • Mokre zwyrodnienie plamki żółtej: Ta forma jest rzadsza. Tylko 10-15% przypadków zalicza się do kategorii mokrej. Mokre AMD jest poważniejsze, ponieważ może powodować szybszą i poważniejszą utratę wzroku. W przypadku mokrego AMD, naczynia krwionośne rosną nieprawidłowo pod siatkówką. Te dodatkowe naczynia krwionośne przyczyniają się do wycieku krwi i innych płynów, które zabijają komórki siatkówki. Obumarłe komórki powodują centralną utratę wzroku.

Jakie są objawy AMD?
Podstawowym objawem zwyrodnienia plamki żółtej jest centralna utrata wzroku.
Pacjenci doświadczają różnych form utraty wzroku, w tym:

 • Niewyraźne, ciemne lub zniekształcone obszary w pobliżu centrum widzenia
 • Puste plamy w centralnym polu widzenia
 • Utrata jasności lub wyrazistości widzenia
 • Trudności z dostosowaniem się do jasnego lub ciemnego oświetlenia

U niektórych osób objawy postępują tak wolno, że przez długi czas nie zauważają oni utraty wzroku. U innych choroba postępuje szybko i szybko tracą oni widzenie w jednym lub obu oczach. AMD rzadko prowadzi do całkowitej ślepoty. Jednak utrata widzenia centralnego może uniemożliwić pacjentom wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu, pisanie i gotowanie.


Jakie są czynniki ryzyka dla AMD?
Największym czynnikiem ryzyka dla AMD jest wiek. Większość osób cierpiących na tę chorobę zaczyna dostrzegać jej objawy
między 50 a 60 rokiem życia, ale choroba może wystąpić wcześniej.


Naukowcy nie znają ostatecznej przyczyny AMD. Zidentyfikowali jednak czynniki ryzyka
osób, które są najbardziej narażone na rozwój choroby:

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego: Ludzie, którzy mają wcześniej istniejące choroby serca mają większe prawdopodobieństwo rozwoju AMD.
 • Historia rodziny: Ci, którzy mają jednego lub więcej członków rodziny, którzy cierpią na AMD mają wyższe ryzyko rozwoju choroby.
 • Wysoki poziom cholesterolu: Ludzie, którzy mają podwyższony poziom cholesterolu mają wyższy czynnik ryzyka dla AMD.
 • Otyłość: Osoby, które już mają nadwagę lub są otyłe, mają wyższe ryzyko rozwoju wczesnego stadium AMD do cięższej postaci.
 • Rasa: Osoby rasy kaukaskiej mają wyższe ryzyko rozwoju AMD niż Latynosi lub Afroamerykanie.
 • Palenie tytoniu: Ludzie, którzy palą są dwa razy bardziej narażeni na rozwój AMD niż osoby niepalące.
 • Niezdrowa dieta: Ludzie, którzy nie włączają do swojej diety wielu owoców i warzyw, mają wyższe ryzyko rozwoju AMD.

Jak diagnozuje się AMD?
Lekarze mogą zdiagnozować AMD jeszcze przed wystąpieniem objawów. Poproś swojego optometrystę o przeprowadzenie
kompleksowe badanie dylatacyjne oczu w celu wykrycia problemów, zanim się one pojawią.


Podczas badania rozszerzonego oka optometrysta umieści w Twoich oczach krople, aby rozszerzyć źrenice. Przy rozszerzonych źrenicach optometrysta ma więcej miejsca, aby zajrzeć do tylnej części oka. Użyje on specjalistycznego szkła powiększającego, aby obserwować siatkówkę i nerw wzrokowy pod kątem oznak problemów z oczami, w tym AMD. Optometrysta sprawdzi, czy nie występują oznaki śluzu. Mimo, że zaskórniki gromadzą się jako normalna część procesu starzenia się, większe złogi zaskórników mogą wskazywać na AMD.


Optometrysta może również zdecydować się na wykonanie innych badań oczu w celu wykrycia AMD, takich jak badanie ostrości wzroku lub angiogram.


Jakie są dostępne metody leczenia?
Chociaż nie ma lekarstwa na AMD, naukowcy odkryli, że chorobę można spowolnić, aby zapobiec poważnej utracie wzroku.


W przypadku osób, u których nie występują żadne objawy, nie ma żadnych opcji leczenia. Jednak zmiana stylu życia może spowolnić rozwój choroby. Proste kroki, takie jak stosowanie odżywczej diety, rozwijanie rutyny ćwiczeń fizycznych i rzucenie palenia, mogą poprawić stan zdrowia oczu. Jeśli masz wczesną postać AMD, optometrysta zaleci coroczne badania wzroku w celu monitorowania postępu choroby.


W przypadku osób, u których występują objawy, naukowcy odkryli, że pewne witaminy i minerały podawane w dużych dawkach mogą spowolnić postęp AMD. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i optometrystą, aby dowiedzieć się, czy ten sposób leczenia sprawdzi się w Twoim przypadku.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.