Wiedza o różowym oku: Zapobieganie, czynniki ryzyka i leczenie
Różowe oko (zapalenie spojówek) to nie dzień na plaży. Choroba ta, choć zwykle nie stanowi zagrożenia dla wzroku, objawia się stanem zapalnym lub zakażeniem przezroczystej błony (spojówki), która pokrywa powiekę i białą część gałki ocznej.
Gdy małe naczynia krwionośne w oku ulegają zapaleniu, są bardziej widoczne. Z tego powodu osoby cierpiące na tę chorobę często mają czerwone lub różowe oczy. Mogą one również doświadczać uczucia swędzenia, skorupy i wydzieliny w jednym lub obu oczach.
Co jest przyczyną?
Ale co jest przyczyną różowego oka i jak można mu zapobiec? U dzieci i dorosłych różowe oko jest zwykle spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową albo reakcją alergiczną. U niemowląt winowajcą może być niekompletnie otwarty kanalik łzowy. Ten ostatni przypadek jest bardzo powszechny, więc świeżo upieczeni rodzice nie powinni się zbytnio martwić.
Jak zapobiegać
Jeśli chodzi o zapobieganie, niektóre czynniki są pod twoją kontrolą, inne nie. Czynniki ryzyka dla różowego oka obejmują:
- Narażenie na coś, na co masz alergię (alergiczne zapalenie spojówek)
- Kontakt z osobą zarażoną wirusową lub bakteryjną postacią zapalenia spojówek
- Używanie soczewek kontaktowych, zwłaszcza o przedłużonym okresie noszenia
Higiena osobista również ma znaczenie. Oto co możesz robić na co dzień, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie różowego oka. Unikaj dotykania oczu rękami. Pamiętaj, aby często myć ręce i codziennie używać czystego ręcznika i ściereczki. (Nigdy nie dziel się pościelą). Często zmieniaj poszewki na poduszki i pierz je w gorącej wodzie, aby zabić wszelkie zarazki.
Wyrzucaj kosmetyki do oczu, takie jak tusz do rzęs, co 90 dni. Nigdy nie należy dzielić się kosmetykami do oczu lub osobistymi środkami do pielęgnacji oczu, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się infekcji.
Znajdź ulgę
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na tę chorobę, ważne jest, aby zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli pracujesz w gastronomii. Nie chcesz przecież zarazić nikogo innego.
Możesz jednak wypróbować kilka domowych sposobów, aby złagodzić dyskomfort i pomóc w pozbyciu się infekcji. Na przykład, możesz spróbować chłodnego lub ciepłego okładu z czystego ręcznika, kropli do oczu bez recepty i zrobić sobie przerwę od noszenia soczewek kontaktowych (jeśli dotyczy).
Jeśli wszystko inne zawiedzie, udaj się do okulisty, jeśli infekcja trwa dłużej niż tydzień. Również gorączka, ból lub zmiany w widzeniu mogą być oznaką, że coś jest nie tak. Dowiedz się więcej na: http://mt-software.pl
Zobacz również
-
19 października 2021
Zeaksantyna
19 października 2021Niebieskie światło: Co to jest i jak wpływa na oczy?
19 października 2021Witamy na blogu Fundacji Discovery Eye
19 października 2021Noszenie soczewek kontaktowych zimą
Popularne
-
17lut
-
29lut
-
16mar
-
25mar
Kategorie
Soczewki progresywne
Soczewki kontaktowe
Dbaj o oczy w pracy