Gruczoły meibomainowe

4/24/14

Wraz ze starzeniem się populacji i rosnącą świadomością tego schorzenia, suche oko stało się jednym z najgorętszych tematów w dzisiejszej opiece nad oczami. Dokonano wielu postępów w naszym rozumieniu tego schorzenia, jak również kilku przełomowych odkryć w leczeniu.

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania. Dlaczego mamy łzy? Łzy pełnią wiele funkcji, ale być może najważniejszą z nich jest to, że tworzą idealnie gładką powierzchnię optyczną w przedniej części oka, umożliwiając ostre widzenie. Im ostrzejsze widzenie, tym szybciej można zauważyć drapieżnika i uciec przed nim lub znaleźć pożywienie. Dlatego też stabilny film łzowy jest kluczowy dla przetrwania. W związku z tym organizm opracował wiele sposobów, które pomagają utrzymać łzy w zdrowiu i nienaruszonym stanie.

Kiedy opisuję łzy pacjentowi, opisuję je jako strukturę. Łzy mają fundament, który zakotwicza je do powierzchni oka, elastyczną część ochronną, która nie różni się od ścian w budynku, a nawet dach, tak jak ma to miejsce w domu. Podobnie jak w domu, problemy z jakąkolwiek częścią konstrukcyjną mogą negatywnie wpłynąć na cały budynek.

W ciągu ostatnich kilku lat najważniejsze przełomowe odkrycia w zrozumieniu suchego oka dotyczyły zewnętrznej części struktury łez - tego, co można nazwać dachem. Kiedy w dachu powstają dziury i pada deszcz, do środka dostaje się woda, która może zniszczyć całą konstrukcję domu. W przypadku łez, dziury w "dachu" mogą pozwolić na odparowanie wilgoci, powodując zawalenie się konstrukcji i jej niestabilność.

Zewnętrzna warstwa łez składa się z lipidu lub oleju produkowanego przez gruczoły rzęskowe - gruczoły, które przebiegają promieniście przez powieki i wydzielają niewielkie ilości złożonego oleju przy każdym mrugnięciu. Kiedy gruczoły te działają prawidłowo, wytwarzane przez nie oleje pokrywają łzy, zapobiegając ich parowaniu, stabilizując je i nawilżając. Kiedy gruczoły zostają zablokowane - co może nastąpić z wielu powodów, w tym zmniejszonego mrugania z powodu nadmiernego korzystania z komputera - brak oleju może prowadzić do spirali uszkodzeń powierzchni oka z objawami, które mogą wahać się od irytujących do zmieniających życie.

Porozmawiajmy przez chwilę o objawach. Wiemy, że suche oko jest postępujące i jeśli nie będzie leczone, będzie się pogarszać z czasem, więc im wcześniej się o tym dowiemy, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Często jestem zaskoczony, że nawet przy zwiększonej świadomości, większość pacjentów nie rozpoznaje, że cierpi na suche oko, dopóki stan ten nie jest dość zaawansowany. Jednym z powodów jest to, że wiele osób uważa, że objawy suchego oka są normalną i oczekiwaną częścią procesu starzenia się. W większości przypadków tak nie jest. Jeśli doświadczasz pieczenia, podrażnienia, niestabilnej wizji, zgrzytania lub jakichkolwiek zmian w wizji lub komforcie oczu, powinieneś zwrócić na to uwagę swojego lekarza okulisty.

Jedną z najczęstszych oznak suchego oka jest nadmierne łzawienie. Pacjenci często skarżą się, że ich oczy są zbyt mokre, a ja muszę wyjaśniać, że nadmierne łzawienie jest sposobem oka na skorygowanie suchości i zapobieżenie dalszym uszkodzeniom. Niestety nadmierne łzawienie jeszcze bardziej destabilizuje łzy i pogarsza sytuację.

System Lipiview

Prawdopodobnie największym postępem w dzisiejszych czasach jest uznanie, że dysfunkcja gruczołów miąższowych powoduje lub przyczynia się do prawie 90% wszystkich przypadków suchego oka. Wielu okulistów stosuje zaawansowane technologicznie narzędzia, takie jak meibografia, która może pokazać rzeczywisty stan gruczołów miąższowych jak zdjęcie rentgenowskie oraz LipiView, który mierzy rzeczywistą grubość warstwy lipidowej łez. W rezultacie poprawiły się możliwości diagnostyczne.

Lipiflow Device

Ostatnio wprowadzone krople do oczu, takie jak Systane Balance firmy Alcon i Refresh Optive Advanced Formula firmy Allergan, mogą pomóc w przywróceniu brakujących lub niedoborowych olejów we łzach. A nowe metody leczenia, w tym okulary na wilgotne ciepło, takie jak Tranquileyes firmy EyeEco, mogą pomóc poprawić komfort. LipiFlow, technologia zapoczątkowana przez TearScience, oferuje przełomowe leczenie, które może oczyścić zablokowane i zresetowane gruczoły miąższowe. Może on przynieść zadziwiającą poprawę.

Nastąpił również znaczący postęp dla użytkowników soczewek kontaktowych cierpiących z powodu suchego oka. Soczewki twardówkowe są szczególnie pomocne dla pacjentów z zaawansowaną chorobą suchego oka, którzy muszą nosić soczewki kontaktowe, aby widzieć, np. osoby z keratoconusem. Duża soczewka twardówkowa służy jako bariera, która chroni oko i zapewnia ostre, stabilne widzenie. W rzeczywistości, soczewki twardówkowe są stosowane jako metoda leczenia poważnych chorób suchego oka i powierzchni oka.

Wreszcie, jeśli już wcześniej zdiagnozowano u Ciebie suche oko i mimo leczenia nadal cierpisz, może to być dobry moment, aby wrócić do swojego okulisty w celu omówienia Twojego stanu i zbadania możliwości nowych opcji leczenia.

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Członek Amerykańskiej Akademii Optometrii
Amerykańska Rada ds. Certyfikacji Optometrii Medycznej
Główny redaktor medyczny Optometric Physician™Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.