Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

soczewki a anstygmatyzmZdarzają się informacje o tym, że osoby, które mają astygmatyzm nie mogą nosić soczewek kontaktowych. Jest to jednak powszechna plotka, która jest powtarzana, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obecnie dostępne są na rynku takie soczewki kontaktowe, które gwarantują nam między innymi pełną korekcję problemów z astygmatyzmem.

Błędnie utrwala się przekonanie z czasów, gdy wykorzystywane były soczewki toryczne, które naszym kraju nie były dostępne. Okuliści tak naprawdę obawiali się ich dobierania, ponieważ nie wiedzieli, czy uda się uzyskać należyty efekt. Obecnie jednak soczewki mocno się zmieniły i wiele osób je nosi. Dodatkowo są one tak przygotowywane, że mamy możliwość korekcji praktycznie każdej wady astygmatyzmu z użyciem soczewek miękkich.

badanie optykSoczewkami kontaktowymi można korygować moc cylindra nawet do 6 dioptrii, tylko w tym przypadku trzeba zadbać, by te soczewki były wykonywane na indywidualne zamówienie. W standardzie soczewki kontaktowe będą korygować moc cylindra od 3 dioptrii. Wtedy jednak trzeba będzie parę dni poczekać nim takie soczewki zostaną dla nas przygotowane. Nie ma oczywiście takiej możliwości, by w salonie optycznym znajdowały się wszystkie moce, ponieważ takie soczewki i ich różne kombinacje tak naprawdę liczyć można w tysiące.

Jeśli chcemy dobrze dobrać soczewki to najlepiej udać się do specjalisty. Powinien on je odpowiednio dobrać, a jednocześnie będzie w stanie nam podpowiedzieć jak z nich korzystać. Bez sprawdzenia, czy cylinder leży właściwie kupowanie soczewek jest dużym ryzykiem ponieważ tak naprawdę nie będziemy wiedzieli jak nasze oczy zareagują, a to może prowadzić do złego widzenia oraz różnych groźnych powikłań. Dotyczyć będzie to także soczewek sferycznych, czyli takich przygotowywanych dla osób bez astygmatyzmu, a więc do zwykłych wad.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.