Zasoby Wizji

Właściwa pielęgnacja oczu jest jednym z najważniejszych aspektów, które ludzie często ignorują w trakcie lub podczas planowania podróży. Poniższe wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu podczas podróży:

1. Odpowiednio się spakuj

Spakuj następujące rzeczy:

  • Krople nawilżające do oczu: Rozważ spakowanie kropli do oczu przeznaczonych dla alergików, które są specjalnie opracowane dla alergików.
  • Płyn dopłukania oczu: Jeśli masz coś w oku - rzęsę, drobinkę kurzu - może cię kusić, by udać się do najbliższej toalety i przemyć oko wodą z kranu. Przestań. Woda z kranu może zawierać zanieczyszczenia lub minerały, które mogą dodatkowo podrażnić oczy lub wywołać infekcję. Zamiast tego używaj sterylnego płynu do przemywania oczu - można go kupić w aptece.
  • okulary przeciwsłoneczne i kapelusz - gogle, jeśli planujesz pływać
  • Maska do spania

2. Nie używaj soczewek kontaktowych podczas długich podróży.

Jeśli wybierasz się w długą podróż lub lecisz samolotem, postaw na okulary od samego początku. Upewnij się, że kierujesz nawiewy powietrza z dala od oczu, ponieważ ciągłe zmiany temperatury i brak wilgoci mogą podrażnić oczy.

3. Zastosuj ciepły kompres na koniec każdego etapu podróży

Po dotarciu do celu podróży zmocz ściereczkę w ciepłej wodzie i przykryj nią oczy na 5-10 minut. Jeśli masz wrażenie, że oczy mają coś w środku, spróbuj zastosować płyn do przemywania oczu, aby je przepłukać.

4. Podejmij kroki w celu opanowania zmęczenia oczu.

Nadwyrężenie oczu jest powszechne, a gdy jesteś zmęczonym podróżnikiem, może dać Ci się we znaki. Najlepsze sposoby radzenia sobie z przemęczeniem oczu to ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem i dostosowanie oświetlenia, więc niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze, czy oglądasz filmy podczas lotu, pamiętaj o robieniu częstych przerw. Prostą metodą jest zasada 20-20-20: Co 20 minut odrywaj się od ekranu na 20 sekund i skup się na czymś oddalonym o 20 stóp.

5. Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne i noś je

Okulary przeciwsłoneczne pomagają uniknąć odblasków i cząsteczek obcych unoszących się w powietrzu. Chronią również przed promieniami UV. Według American Academy of Ophthalmology należy kupować okulary w 100% odporne na promieniowanie UV. Określenie "polaryzacyjne" oznacza, że chronią one przed odblaskami, a nie promieniami UV. AAO zaleca kupowanie okularów przeciwsłonecznych, które są duże, aby zapewnić optymalne pokrycie.

Wskazówki, jak pokonać suchość oczu podczas podróży

 • Spożywaj zdrową dietę zawierającą pokarmy, które odżywiają oczy, takie jak kwasy Omega 3 i pokarmy bogate w witaminę A. Zawsze upewnij się, że pijesz dużo wody w ciągu dnia, co zapewni Ci odpowiednie nawodnienie organizmu.
 • Zawsze upewniaj się, że odpowiednio dbasz o swoje soczewki kontaktowe i prawidłowo je zakładasz.
 • Noś okulary w wietrzne dni , aby chronić oczy przed wysuszeniem lub podrażnieniem. Należy również upewnić się, że okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane i odfiltrowują 100% szkodliwych promieni UV oraz blokują ostre odblaski od różnych powierzchni.
 • Unikaj miejsc, w których jest dużo dymu z ognisk lub papierosów, ponieważ dym może podrażniać i powodować uczucie suchości oczu.
 • Upewnij się, że masz przy sobie krople nawilżające do oczu oraz krople do oczu z lekami, jeśli ich potrzebujesz, aby móc natychmiast leczyć oczy, gdy zaczną odczuwać suchość. Niektórzy użytkownicy polecają krople przeciw zaczerwienieniom Bausch & Lomb, Lumify.
 • Spakuj doustne leki na alergię, które zwalczą wszelkie uczulenia na nowe pyłki lub alergeny.

Powyższe wskazówki pomogą Ci odpowiednio zadbać o oczy podczas podróży.

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.