Czy Twój makijaż oczu szkodzi Twoim oczom?

Podczas gdy większość produktów do makijażu jest bezpieczna do stosowania w okolicach oczu, stanowią one zagrożenie, jeśli nie używasz ich prawidłowo. Niewłaściwe stosowanie makijażu, jak również niedbała pielęgnacja oczu, może prowadzić do podrażnień i infekcji oczu. Co gorsza, czasami powoduje trwałe uszkodzenie oczu, w tym ślepotę.

Problemy związane z makijażem oczu

Problemom z oczami łatwiej jest zapobiegać, jeśli zapoznasz się z problemami, jakie może powodować makijaż oczu. Oto tylko kilka z nich:

 • Zapalenie spojówek. Często określane jako różowe oko, zapalenie spojówek może być najczęstszym problemem związanym z makijażem oczu. Większość produktów do makijażu zawiera środki konserwujące, które zapobiegają rozwojowi bakterii, ale bakterie nadal mogą znaleźć drogę do pojemników z kosmetykami do makijażu. Zawsze szczelnie zamykaj swoje produkty do makijażu i trzymaj je z dala od ostrych środków chemicznych.
 • Uszkodzona rogówka. Praca w tak bliskiej odległości od oka zwiększa ryzyko uszkodzenia rogówki. Możesz zadrapać rogówkę różdżką od tuszu do rzęs lub zbyt mocno naciskać podczas nakładania cieni do powiek. Uszkodzenie rogówki prowadzi niekiedy do jej otarcia, co z kolei powoduje poważne infekcje oka. Nakładając makijaż oczu, bądź delikatna i używaj wyłącznie aplikatorów przeznaczonych specjalnie do makijażu oczu.
 • Zatrucie ołowiem. Zawsze czytaj etykiety kosmetyków do makijażu i unikaj produktów, które zawierają kohl. Kohl to dodatek do ciemnych kolorów, który może powodować zatrucie ołowiem.
 • Ślepota. Jak wspomniano powyżej, większość produktów do makijażu jest bezpieczna do stosowania w okolicach oczu. Jednak inne produkty należy trzymać z dala od oka. Farba do włosów to tylko jedna z rzeczy, którą należy trzymać z dala od oczu. Nigdy nie używaj farby do włosów do farbowania brwi lub rzęs, ponieważ może ona spowodować ślepotę.

 

makijaż
Na szczęście, nie musisz rezygnować z makijażu oczu, aby zapobiec powyższym problemom. Pamiętaj o poniższych wskazówkach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z oczami.

 

 • Utrzymuj wszystko w czystości. Myj ręce przed nałożeniem makijażu. Upewnij się, że Twoje powieki i rzęsy są czyste przed nałożeniem makijażu. Nie kładź aplikatorów do cieni do powiek lub różdżek do tuszu do rzęs na blatach, gdzie mogą zbierać bakterie. Utrzymuj pojemniki do makijażu w czystości i wolne od zewnętrznego kurzu i płynów. Nigdy nie używaj śliny lub wody do nawilżania płynnego eyelinera lub tuszu do rzęs.
 • Nigdy nie dziel się makijażem. Bez względu na to, czy szykujesz się na wieczorne wyjście z dziewczynami, czy po prostu dzielisz łazienkę ze współlokatorką, często kusi cię, aby użyć makijażu innej osoby. Jednak oczy każdej osoby zawierają inny poziom normalnej flory bakteryjnej. Kiedy dzielisz się makijażem, bakterie Twojej przyjaciółki dostają się do Twojego makijażu, a następnie wędrują do Twoich oczu. Nowe bakterie mogą powodować wiele problemów z oczami, w tym podrażnienia i infekcje.
 • Regularnie wymieniaj makijaż. Im dłużej przechowujesz swój makijaż, tym dłużej ma on czas na rozwój bakterii. Bakterie te mogą dostać się do oka, powodując infekcje i otarcia rogówki. Wyrzuć tusz do rzęs i eyeliner po trzech miesiącach. Cienie do powiek mają tendencję do utrzymywania się dłużej, ale nigdy nie przechowuj ich dłużej niż rok.
 • Prawidłowo przechowuj kosmetyki do makijażu. Właściwe przechowywanie jest niezbędne do utrzymania makijażu oczu. Zawarte w makijażu środki konserwujące, które zwalczają bakterie, stają się mniej skuteczne w gorących lub brudnych miejscach. Makijaż należy zawsze przechowywać w temperaturze poniżej 29? (85?). Oznacza to, że nie powinnaś przechowywać makijażu w samochodzie lub plecaku.
 • Przestań używać produktów, które powodują podrażnienia. Zarówno stary, jak i nowy makijaż może powodować podrażnienia i powinnaś zaprzestać używania produktu w każdym przypadku, gdy tak się dzieje. Podrażnienie często wskazuje na większy, poważniejszy problem z produktem.
 • Nie nakładaj makijażu wewnątrz oczu. Staraj się, aby cały makijaż znajdował się na zewnątrz linii rzęs. Zapobiegnie to zadrapaniu oka, a także sprawi, że eyeliner nie dostanie się do oka, jeśli roztopi się w ciągu dnia.
 • Powiedz "nie" brokatowi. Produkty błyszczące lub brokatowe często zawierają małe cząsteczki, które podrażniają oko. Oprócz swędzenia i zaczerwienienia, drobinki brokatu mogą drapać rogówkę.
 • Zawsze usuwaj makijaż przed snem. Chociaż po całym dniu spieszysz się, aby położyć się do łóżka, nie zaniedbuj demakijażu. Drobne plamki eyelinera lub tuszu do rzęs mogą w nocy wślizgnąć się do kącika oka, potencjalnie powodując infekcję.
 • Bądź sprytna. Twoje oczy są czymś więcej niż tylko centralnym punktem twarzy. To żywe narządy, które wymagają opieki. Mądrze wykonuj makijaż oczu. Nigdy nie nakładaj go w jadącym samochodzie, ponieważ możesz w ten sposób łatwo zarysować rogówkę. Nigdy nie używaj ostrych przedmiotów wokół oczu, w tym szpilek do rozdzielania rzęs. Zrezygnuj z makijażu, gdy masz infekcję oczu, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

Makijaż oczu nie musi stanowić zagrożenia dla zdrowia Twoich oczu. Pamiętaj o tych wskazówkach, aby uniknąć uszkodzeń oczu.

Dowiedz się więcej na: http://pc-max.pl

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.