10 porad dotyczących zdrowego widzenia w ramach miesiąca ratowania wzroku

 

Marzec jest Narodowym Miesiącem Ratowania Wzroku! Ponad 20 milionów Amerykanów cierpi z powodu poważnej utraty wzroku. Słabe widzenie może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu czy gotowanie. Z wiekiem problemy ze wzrokiem stają się coraz bardziej powszechne, co sprawia, że bardzo ważne jest, aby zacząć stosować środki zapobiegawcze już w młodym wieku. Chociaż nie wszystkim problemom ze wzrokiem można zapobiec, wiele z nich można leczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Dbałość o oczy może również korzystnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Postępuj zgodnie z poniższymi siedmioma wskazówkami, aby zachować, chronić i dbać o swoje oczy.

  1. Odżywiaj się prawidłowo, aby chronić swój wzrok. Jedzenie dobrze zbilansowanej diety może pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu. Superfoods, takie jak łosoś, borówki i inne owoce oraz zielenina liściasta, taka jak szpinak, jarmuż i zielenina kolendra, są pełne składników odżywczych, które są bardzo korzystne dla Twoich oczu. Ryby takie jak łosoś, tuńczyk i halibut są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i zespołu suchego oka.
  2. Ćwiczenie. Regularna aktywność fizyczna może pomóc chronić Twój wzrok. Ćwiczenie przez trzydzieści minut dziennie przynosi korzyści w wielu obszarach ciała i życia, począwszy od serca, a skończywszy na zwiększeniu codziennej energii. Pomaga to również zapobiegać chorobom oczu związanym z cukrzycą, a umiarkowane ćwiczenia mogą być czynnikiem w zapobieganiu jaskrze. Coś tak prostego, jak spacer trzy razy w tygodniu, może obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe i poprawić przepływ krwi do siatkówki i nerwu wzrokowego.
  3. Bądź w zgodzie z własnymi oczami. Czy zauważyłeś zmiany w swoim widzeniu? Czy masz problemy z widzeniem pewnych rzeczy lub czy Twoje widzenie jest zamazane? Jeżeli Twoje oczy Ci przeszkadzają, pamiętaj, aby umówić się na wizytę u okulisty Midwest Eye Consultants, aby mógł on ocenić, czy masz jakieś zmiany w swojej recepcie. Coroczne badanie wzroku jest ważne, aby ocenić jak Twoje oczy współpracują i ocenić ogólny stan zdrowia Twoich oczu.
  4. Noś okulary. Promienie słoneczne mogą mieć wpływ na Twój wzrok i zdrowie oczu. Niektóre z efektów działania słońca na oczy obejmują zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej i pterygium (narośl tkanki na białej części powierzchni oka, która może zmienić krzywiznę gałki ocznej, co powoduje astygmatyzm). Pamiętaj, aby wybierać okulary przeciwsłoneczne, które blokują 99-100% promieniowania UV.
  5. Pozwól oczom odpocząć. Wielu z nas spędza codziennie wiele godzin patrząc w ekran w pracy, w szkole lub oglądając ulubiony program telewizyjny wieczorami. Może to nadwyrężać oczy i powodować inne skutki dla organizmu, takie jak bóle głowy, niewyraźne widzenie, bóle szyi i ramion oraz suchość oczu. Aby dać oczom odpocząć, stosuj się do zasady 20/20/20. Co 20 minut patrz przez 20 sekund na odległość około 20 stóp.
  6. Nie pal. Palenie jest związane z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi, do których należy m.in. zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Badania wykazały, że palacze i osoby, które rzuciły palenie są bardziej narażone na rozwój AMD niż osoby, które nigdy nie paliły. Palenie zwiększa również ryzyko rozwoju zaćmy.
  7. Chroń swoje oczy. Każdego roku dochodzi do ponad dwóch milionów urazów oczu. Urazy oczu mogą się zdarzyć podczas uprawiania sportu lub wykonywania prac domowych. Podczas tych czynności należy nosić odpowiednie okulary, aby chronić oczy i zapobiegać urazom. Zapytaj swojego optometrystę o to, co powinieneś nosić, aby chronić swoje oczy podczas zajęć, w których uczestniczysz.

Umów się na wizytę już dziś!

 

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.