Zdezynfekuj swoje okulary: Co należy i czego nie należy robić przy czyszczeniu okularów

20 lipca 2020 r. Leslie Frantz COVID-19, Bezpieczeństwo oczu, Porady dla oczu, Okulary Brak komentarzy

Zdezynfekuj swoje okulary: Co należy i czego nie należy robić przy czyszczeniu okularów

Utrzymywanie okularów w czystości i dezynfekcja są ważne, aby przedłużyć żywotność soczewek i chronić je przed zadrapaniami i smugami, które przeszkadzają w wyraźnym widzeniu. Jednak jednym z najważniejszych powodów, dla których należy teraz zdezynfekować okulary, jest fakt, że jest to powierzchnia, której dotykamy wiele razy w ciągu dnia i która może przenosić bakterie i wirusy, takie jak COVID-19, do naszych oczu, nosa i ust.

Jak czyścić okulary

Zanim wyczyścisz okulary, upewnij się, że dokładnie umyłeś i osuszyłeś ręce. Okulary należy zawsze najpierw opłukać ciepłą wodą, a na każdą soczewkę nałożyć kroplę płynu do mycia naczyń niezawierającego lotionu. Osusz je czystą, miękką ściereczką do soczewek z mikrofibry (pamiętaj, aby okresowo myć ściereczkę do soczewek mydłem i wodą - bez płynu do płukania tkanin). Płyny do czyszczenia okularów w sprayu to kolejny świetny sposób na prawidłowe czyszczenie soczewek, zwłaszcza gdy jesteś w ruchu.

Zwróć uwagę również na inne części okularów, takie jak noski. Noski są siedliskiem kurzu, zanieczyszczeń i wilgoci. Może się to również zdarzyć w miejscu, gdzie oprawka styka się z soczewką. Czyść okulary codziennie lub w razie potrzeby w ciągu dnia.

Gdy nie nosisz okularów, przechowuj je w futerale z soczewkami skierowanymi ku górze, aby zapewnić im odpowiednią ochronę.

Lista rzeczy, których nie wolno robić
  • Nie wycieraj soczewek, gdy są suche. Może to spowodować zarysowania i uszkodzenia powłok soczewek.
  • Nie używaj swojej śliny lub oddechu do czyszczenia soczewek, ponieważ nie jest to higieniczne.
  • Nie używaj ręczników papierowych ani innych ściereczek z włóknami, które mogą porysować soczewki (np. koszuli).
  • Nie używaj komercyjnych środków czyszczących, które nie są przeznaczone do soczewek, takich jak środki czyszczące do użytku domowego lub alkohol.
  • Unikaj pozostawiania okularów w zbyt wysokiej temperaturze.
  • Nie kładź okularów na soczewkach na JAKIEJKOLWIEK powierzchni.
  • Nie należy nosić okularów podczas używania lakieru do włosów.

Jeśli nie masz odpowiedniej ściereczki lub sprayu do czyszczenia, nie martw się! Zapewniamy je w naszych gabinetach przy zakupie okularów. Otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz, aby właściwie dbać o swoje nowe okulary.

Masz ochotę na nową parę okularów? Umów się na wizytę w jednej z naszych lokalizacji, aby obejrzeć nasz wspaniały wybór modnych okularów w przystępnych cenach.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.