Dzieci i okulary przeciwsłoneczne: Dlaczego to ważne!

Ze względu na powszechną świadomość zagrożeń związanych z promieniami ultrafioletowymi (UV), większość rodziców bardzo ostrożnie podchodzi do ochrony skóry dzieci za pomocą filtrów przeciwsłonecznych, kapeluszy i ubrań. Jednak to, co zwykle jest pomijane, to dobra para okularów przeciwsłonecznych.

Dzieci są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV, które może wnikać głęboko do oka i zwiększać występowanie problemów z oczami w przyszłości. To naprawdę ważne, aby chronić ich wzrok, zwłaszcza że dzieci spędzają dużo czasu na zewnątrz, a ich oczy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Co ważniejsze, okulary przeciwsłoneczne mogą ochronić ich skórę i oczy w późniejszym okresie życia, blokując silne promienie słoneczne UV. Dzieci poniżej 10 roku życia są w grupie wysokiego ryzyka uszkodzenia skóry i oczu w wyniku działania promieni UV. Skóra na powiekach i wokół oczu jest bardziej delikatna i wrażliwa niż skóra dorosłych.

Uszkodzenia spowodowane promieniami UV narastają z czasem, dlatego im wcześniej zaczniesz chronić oczy swoich dzieci przed słońcem, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia u nich problemów z oczami w przyszłości.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla Twoich dzieci:

  • Ochrona UV - Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny blokować 100% promieniowania UV, jak również pomiędzy 75 - 90% światła widzialnego. Każde okulary przeciwsłoneczne, które kupujesz, powinny mieć tę informację na opakowaniu.
  • Wytrzymałość - Dzieci biegają, potykają się i upadają. Ich okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do tego aktywnego stylu życia. Soczewki powinny być wykonane z materiału o wysokiej odporności na uderzenia, takiego jak poliwęglan, aby zapobiec wszelkim złamaniom lub zadrapaniom. Oprawki powinny być zginane, ale niełamliwe. Upewnij się, że okulary są dobrze dopasowane, blisko twarzy.
  • Zawiasy sprężynowe- Zawiasy , które wychodzą poza 90 stopni i mają działanie sprężynowe, aby utrzymać dopasowanie oprawki, zmniejszą ryzyko, że okulary przeciwsłoneczne Twojego dziecka spadną lub ulegną uszkodzeniu podczas uprawiania sportu i innych zabaw.
  • Pozwól im wybrać - To nie Ty musisz nosić okulary lub słuchać komentarzy innych dzieci na ich temat. Dzieci, a zwłaszcza starsze dzieci i nastolatki, chętniej będą je nosić, jeśli same je wybiorą.
  • Dopasowanie i wygoda - Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny zapewniać dobre pokrycie oczu i być wygodnie dopasowane. Pozwól dziecku przymierzyć różne pary, aby znaleźć coś, co jest wygodne i pasuje prawidłowo.
  • Daj przykład - dzieci w młodym wieku podziwiają swoich rodziców, więc daj im dobry przykład! Upewnij się, że nosisz okulary przeciwsłoneczne za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko robiło to samo.

Jeśli Twoje dziecko ma okulary przeciwsłoneczne na receptę, upewnij się, że są one wykonane z przezroczystych soczewek blokujących promieniowanie UV. Możesz kupić drugą parę z przyciemnionymi soczewkami poliwęglanowymi lub soczewki fotochromowe, które zmieniają się z jasnych na ciemne, aby uniknąć posiadania dwóch par.

Okulary przeciwsłoneczne nie muszą być drogie. Wiele niedrogich okularów przeciwsłonecznych dla dzieci zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV, ponieważ zawierają soczewki poliwęglanowe, które blokują 100 procent promieniowania UV.

Uważaj, ponieważ niektóre tanie marki okularów przeciwsłonecznych dla dzieci mogą zawierać niedopuszczalny poziom ołowiu i zwykle nie są trwałe lub tak wysokiej jakości jak inne okulary przeciwsłoneczne.

Zacznij od badania wzroku - ponieważ oczy dzieci zmieniają się tak szybko, upewnij się, że Twoje dziecko dobrze widzi. Dzieci, które nie potrzebują korekcji wzroku, powinny poddawać się badaniu wzroku co najmniej raz na dwa lata. Dzieci, które potrzebują okularów lub soczewek kontaktowych powinny mieć badanie wzroku co roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.

Zobacz film

Dzieci i okulary przeciwsłoneczne: Dlaczego to jest ważne! Tagged on: blind children dry eye exam eye health low vision sun protection sunglasses vision resources

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.