Jaskra

Praca w domu stała się nową normą dla wielu Amerykanów podczas tej pandemii. Większość jest szczęśliwa bez dojazdów, choć praca poza biurem i w różnych dziwnych miejscach, takich jak sypialnie, podwórka, salony, stała się powszechna. Musieliśmy nauczyć się pracować zdalnie, co z kolei oznacza spędzanie znacznie większej ilości czasu przy użyciu komputerów i smartfonów.

Wyniesienie się z odpowiednio oświetlonych sal lekcyjnych i biur - z dala od ergonomicznych biurek - może mieć długotrwałe skutki dla naszych oczu. Nadmierne spędzanie czasu przy ekranie komputera w nie najlepszych warunkach może prowadzić do objawów przemęczenia oczu.

Objawy przemęczenia oczu obejmują:

 • Bóle głowy
 • Niewyraźne widzenie
 • Niewygodna suchość oczu
 • Ból szyi i ramion

Aby uniknąć zmęczenia oczu, oto kilka wskazówek dotyczących pracy w domu:

 • Rejestruj czas spędzony na ekranach -. Większość dorosłych w wieku 18 lat i starszych spędza co najmniej 13 godzin dziennie na korzystaniu z urządzeń cyfrowych. Wydłużony czas pracy przy ekranie może powodować dyskomfort i problemy ze wzrokiem. Pracując w domu, możesz stracić kontrolę nad tym, ile czasu spędzasz przy komputerze lub smartfonie. Dlatego też zapisuj godziny, w których korzystasz z urządzeń. W ten sposób będziesz mieć świadomość, jak bardzo obciążasz oczy.
 • Odpoczywaj i mrugaj oczami - Naukowcy odkryli, że ponad 30% osób korzystających z urządzeń cyfrowych rzadko poświęca czas na odpoczynek dla oczu. Nieco ponad 10% twierdzi, że nigdy nie robi sobie przerwy, nawet gdy pracuje w domu. Mięśnie oczu są przepracowane i nie mają szansy się zrelaksować i zregenerować. Eksperci sugerują stosowanie zasady 20-20-20: co 20 minut skupiaj wzrok i uwagę na czymś oddalonym o 20 stóp przez 20 sekund. Możesz również wstać i pospacerować przez kilka minut.

 • Zmniejsz ekspozycję na niebieskie światło - W spektrum światła, niebieskie jest bardziej wysokoenergetyczne i zbliżone do światła ultrafioletowego. Tak więc, jeśli używasz ekranów w ciągu dnia, zapytaj swojego okulistę o wartość okularów komputerowych, które blokują niebieskie światło. Zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło może pomóc w zmniejszeniu problemów ze wzrokiem. W domu, korzystanie z urządzeń cyfrowych przed snem może nadmiernie stymulować Twój mózg i utrudniać zasypianie. Lekarze okuliści zalecają, aby nie korzystać z ekranów przynajmniej jedną do dwóch godzin przed snem.

 • Siedźprosto - Właściwa postawa ciała jest bardzo ważna. Podczas pracy plecy powinny być proste, a stopy oparte na podłodze. Nadgarstki należy lekko unieść, zamiast opierać je na klawiaturze.

 • Właściwe oświetlenie - Zbyt jasne (słoneczne podwórko) lub zbyt ciemne (piwnica) otoczenie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy. Ekran powinien być na tyle jasny, aby nie trzeba było mrużyć oczu. Osłona ekranu może pomóc zredukować odblaski.

 • Prawidłowe ustawienie monitora - Upewnij się, że ekran komputera znajduje się w odległości około 25 cali lub długości ramienia od twarzy. Środek ekranu powinien znajdować się około 10-15 stopni poniżej poziomu oczu. Ogranicz odblaski, stosując matowy filtr na ekran. Można je znaleźć dla wszystkich typów komputerów, telefonów i tabletów. Zwiększ rozmiar czcionki lub ustaw powiększenie czytanych dokumentów na wygodny dla Ciebie rozmiar.

 • Rozważ okulary komputerowe - Dlanajwiększej wygody przy komputerze, możesz skorzystać z tego, że Twój okulista zmodyfikuje Twoją receptę na okulary, aby stworzyć dostosowane do Twoich potrzeb okulary komputerowe. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zwykle nosisz soczewki kontaktowe, które mogą stać się suche i niewygodne podczas dłuższego czasu spędzonego przy ekranie. Okulary do komputera są również dobrym wyborem, jeśli nosisz soczewki dwuogniskowe lub progresywne, ponieważ te soczewki zazwyczaj nie są optymalne dla odległości od ekranu komputera.
 • Stwórz strefy wolne od technologii - Te wskazówki mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu, gdy jesteś zmuszony patrzeć na ekrany przez cały dzień, tworząc strefy wolne od technologii w niektórych częściach domu, takich jak sypialnia czy łazienka. Jeśli spędzasz cały dzień pracując na komputerze, kładzenie się do łóżka i przeglądanie mediów społecznościowych aż do zaśnięcia nie przyniesie twoim oczom żadnych korzyści.

Kiedy już skończysz dzień, naprawdę się odłącz. Poczytaj książkę lub spędź trochę czasu z członkami rodziny bez telefonu.

 • Zrób badanie wzroku - Jeśli wypróbowałeś wszystkie te wskazówki, a zmęczenie oczu nadal jest problemem, być może nadszedł czas, aby zobaczyć się z okulistą i zaplanować badanie wzroku. Badanie może nawet wykryć podstawowe problemy, zanim staną się one gorsze.

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.