Alergie

Surowe warunki pogodowe mogą zmniejszyć naturalną wilgoć w oczach, a podrażnienie zwykle powoduje uczucie pieczenia lub swędzenia, które często prowadzi do pocierania lub drapania oczu, co może pogorszyć objawy. Czasami mamy wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce, a u niektórych suchość oczu może nawet powodować nadmierne łzawienie, ponieważ oczy starają się nadmiernie zrekompensować brak łez ochronnych. Przedłużająca się, nieleczona suchość oczu może również prowadzić do niewyraźnego widzenia. W miesiącach zimowych nasze oczy są bardzo szybko podrażnione i wysuszone przez ostry zimowy wiatr na zewnątrz i suche ciepło promieniujące do wewnątrz. Wynikiem tego jest swędzenie, suchość oczu, które może powodować ból, niewyraźne widzenie, uczucie pieczenia, a nawet łzawienie, ponieważ nasze oczy próbują zrekompensować suchość.

Jakie są objawy?

 • Nieprzyjemne, kłujące, piekące lub drapiące uczucie.
 • Włóknisty śluz w oczach lub wokół nich
 • Zwiększone podrażnienie oczu przez dym lub wiatr
 • Zmęczenie oczu
 • Wrażliwość na światło
 • Zaczerwienienie oczu
 • Uczucie, że coś jest w oczach
 • Trudności w noszeniu soczewek kontaktowych
 • Okresy nadmiernego łzawienia
 • Niewyraźne widzenie, często pogarszające się pod koniec dnia lub po dłuższym skupieniu uwagi

10 WSKAZÓWEK, JAK ZAPEWNIĆ SWOIM OCZOM KOMFORT PODCZAS ZIMOWYCH MIESIĘCY

Niezależnie od objawów, suche oczy mogą powodować znaczny dyskomfort podczas długich zim, a ulga może poważnie poprawić jakość Twojego życia.

 1. Aby utrzymać nawilżenie oczu, stosuj sztuczne łzy/krople do oczu kilka razy dziennie. Jeśli masz chronicznie suche oczy, porozmawiaj ze swoim okulistą o najlepszym produkcie dla Twojego stanu.
 2. Pij dużo płynów - utrzymywanie organizmu w stanie nawodnienia pomoże również utrzymać wilgoć w oczach.
 3. Jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, w których panuje wysoka temperatura, użyj nawilżacza, aby przywrócić trochę wilgoci do powietrza.
 4. Spróbuj umieścić się z dala od źródeł ciepła, zwłaszcza jeśli wieje. Chociaż miły, przytulny ogień może urozmaicić idealny zimowy wieczór, pamiętaj o zachowaniu dystansu, aby suche oczy go nie zepsuły.
 5. Wpatrywanie się w komputer lub urządzenie cyfrowe przez dłuższy czas może dodatkowo wysuszyć Twoje oczy. Jeśli spędzasz dużo czasu wpatrując się w ekran, upewnij się, że często mrugasz i stosujesz zasadę 20/20/20 - co 20 minut patrz na 20 stóp w dal przez 20 sekund. Używaj często sztucznych łez, aby smarować oczy podczas długich okresów używania oczu.
 6. Unikaj wdmuchiwania powietrza w oczy. Nie kieruj w stronę oczu suszarek do włosów, grzejników samochodowych, klimatyzatorów ani wentylatorów. W samochodzie, kieruj ciepło do otworów wentylacyjnych w podłodze i z dala od oczu, gdy przednia szyba jest rozmrożona.
 7. Rzuć palenie i unikaj zadymionych miejsc.
 8. Nie pocieraj oczu! To tylko zwiększy podrażnienie i może również prowadzić do infekcji, jeśli twoje ręce nie są czyste.
 9. Daj swoim oczom odpocząć i rozłóż okulary. Jeśli Twoje soczewki kontaktowe powodują dalsze podrażnienia, zrób sobie przerwę i załóż okulary na kilka godzin lub dni. Porozmawiaj również ze swoim optometrystą o zmianie na kontakty, które są lepsze dla suchych oczu.
 10. Chroń swoje oczy. Jeśli wiesz, że będziesz się zapuszczać w trudne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne zimno lub wiatr, upewnij się, że nosisz ochronę. Postaraj się o duże, w 100% chroniące przed promieniowaniem UV okulary i czapkę z daszkiem, aby wiatr i cząsteczki nie dostawały się do oczu. Jeśli uprawiasz sporty zimowe, upewnij się, że nosisz dobrze dopasowane gogle narciarskie.

Jeśli po zastosowaniu tych wskazówek nadal cierpisz, skontaktuj się z okulistą.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.