Nowa technologia oceny soczewek kontaktowych

5/1/14

Skuteczne zarządzanie soczewkami kontaktowymi może być czasem frustrującym procesem dla osób z keratoconusem. Proces dopasowania i oceny wiąże się z licznymi wizytami u optometrysty, wydatkami out of pocket, a także współpłaceniem z ubezpieczenia medycznego. Na szczęście przemysł soczewek kontaktowych odpowiedział na potrzebę posiadania lepszych materiałów do soczewek kontaktowych dla pacjentów z keratoconusem. Kiedyś jedynymi dostępnymi soczewkami kontaktowymi do leczenia keratoconus były soczewki gazoprzepuszczalne (GP). Obecnie, coraz więcej pacjentów otrzymuje soczewki hybrydowe nowszej generacji (rdzeń soczewki GP ze spódnicą z miękkiego materiału wspomagającego dopasowanie i komfort) oraz soczewki twardówkowe (soczewki GP o dużej średnicy, które nie opierają się na rogówce, tylko na twardówce). Te nowsze konstrukcje mają za zadanie wysklepiać się nad centralną częścią rogówki i w ogóle na niej nie spoczywać. Dzięki nim powstały znacznie wygodniejsze i łatwiejsze do noszenia w pełnym wymiarze czasu strategie. W związku z nowszymi konstrukcjami soczewek, zmieniła się gra w zakresie nauki dopasowania i oceny soczewek.

Przez lata optometryści wykorzystywali topografię rogówki do podejmowania decyzji dotyczących dopasowania soczewek dla oczu keratokonicznych. Topograf rogówki jest przyrządem, który odwzorowuje kształt rogówki i dostarcza informacji podobnych do tych, które można znaleźć na mapie topograficznej podczas wędrówek. Topografia rogówki jest nadal absolutnie obowiązkową częścią oceny kształtu stożka, symulowanej krzywizny rogówki i monitorowania progresji choroby, i nie jest standardową częścią typowego badania oczu. Lekarze mają jednak do dyspozycji nowe narzędzie do dopasowania soczewek kontaktowych u pacjentów z keratoconusem.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) była kiedyś zarezerwowana do stosowania w tylnej części oka, czyli siatkówce. OCT wykorzystuje światło widzialne przepuszczone przez przejrzyste struktury oka, aby wygenerować obraz przekroju warstw siatkówki, podobnie jak obraz generowany przez MRI. Postępy w technologii OCT poprawiły rozdzielczość obrazu oka w skali mikrometrowej (jedna tysięczna milimetra). Technologia OCT jest obecnie dostępna na rynku nie tylko dla siatkówki, ale także dla struktur przedniej części oka. Oczywistym zastosowaniem jest pomoc lekarzowi w dopasowaniu i ocenie złożonych soczewek kontaktowych, które sklepiają rogówkę.

Rycina 1. Obraz OCT dopasowania soczewki scleralnej u pacjenta z keratokonią. Rogówka to nieprzezroczysty biały pasek znajdujący się w dolnej części obrazu, zbiornik filmu łzowego to środkowy przezroczysty pasek, a soczewka kontaktowa to górny pasek. Za pomocą elektronicznego narzędzia suwmiarkowego można zmierzyć dokładną ilość sklepienia, co nie pozostawia wątpliwości co do precyzji dopasowania.

OCT umożliwia optometryście oglądanie w czasie rzeczywistym obrazu przekroju soczewki kontaktowej na oku oraz monitorowanie stanu zdrowia rogówki w obecności soczewki kontaktowej. Widok ten jest cenny dla oceny sklepienia nowych konstrukcji soczewek kontaktowych na rogówce i oceny miejsca, w którym soczewki lądują na oku. Jest to najbardziej specyficzny sposób określania, czy dopasowanie jest akceptowalne i rozwiązywania problemów, jeśli soczewki nie są odpowiednio dopasowane.

Rycina 2. Obraz OCT obwodu soczewki twardówkowej u pacjenta z pellucid marginal degeneration. Soczewka styka się z rogówką na obszarze o długości 0,87 mm. Tego typu pomiary pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji dopasowania soczewki i były niemożliwe przed pojawieniem się tej technologii.Rycina 3. Soczewka hybrydowa na mocno nieregularnym oku po przeszczepie rogówki. Punkt kontaktu miękkiej spódnicy z rogówką widoczny jest po prawej stronie obrazu.

Optometryści dysponują teraz znacznie potężniejszym narzędziem do oceny i zarządzania nawet najtrudniejszymi dopasowaniami soczewek kontaktowych. Nie wiadomo jeszcze, czy technologia ta jest w stanie zredukować liczbę wizyt wymaganych do udanego dopasowania. Jednak precyzja zapewniona przez tę technologię może poprawić wyniki pacjentów.

Jeffrey Sonsino, OD, FAAO
Centrum Soczewek Kontaktowych w Optique Dyplomowany
Rogówka, soczewki kontaktowe i terapie refrakcyjne

Nowa technologia ocenysoczewek kontaktowych Tagged on: soczewki kontaktowe rogówka Dr Jeffrey Sonsino keratoconus

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.