Rozwijające się soczewki kontaktowe

4/22/14

Soczewki kontaktowe dają osobie możliwość widzenia bez okularów. Jeśli masz keratoconus, są one niezbędne do widzenia, ponieważ zwykłe okulary nie działają z rogówką o nieregularnym kształcie. Ale ostatnio te stosunkowo proste soczewki stworzyły zupełnie nowy świat, w którym mogą dozować leki na oczy, mierzyć poziom glukozy we krwi, a nawet pomagać widzieć niewidomym.

Dzięki uprzejmości Google

Monitorowanie poziomu cukru we krwi
Słyszałeś o Google Glasses, ale Google patrzy poza smartfony noszenia oczu do monitorowania zdrowia. Obecnie pracują nad soczewką z maleńkimi bezprzewodowymi chipami i czujnikami glukozy, które są umieszczone między dwoma soczewkami. Monitorowałyby one poziom glukozy raz na sekundę i używały maleńkich lampek LED, również wewnątrz soczewek, aby migały, gdy poziom jest zbyt wysoki lub niski. A jak duże są te układy elektroniczne? Nie są większe niż drobina brokatu, a bezprzewodowa antena jest cieńsza niż ludzki włos. Podczas gdy są one nadal w fazie rozwoju - Google przeprowadził badania kliniczne i jest w trakcie rozmów z FDA - może sprawić, że monitorowanie poziomu cukru we krwi będzie znacznie mniej inwazyjne niż nakłuwanie palca kilka razy dziennie.

Dostarczanie leków na jaskrę
Przekonanie pacjentów cierpiących na jaskrę do regularnego stosowania kropli regulujących ciśnienie w ich oczach zawsze stanowiło problem. Zapominają o tym, nie chcą się męczyć lub mają trudności z wprowadzeniem kropli do oczu. To może się zmienić dzięki dwóm projektom badawczym badającym wykorzystanie soczewek kontaktowych do dostarczania leków przez dłuższy czas.

Naukowcy z Massachusetts Eye and Ear/Harvard Medical School Department of Ophthalmology, Boston Children's Hospital oraz Massachusetts Institute of Technology, którzy pracują nad soczewką zaprojektowaną z przezroczystym obszarem centralnym i filmem polimerowym z lekiem na jaskrę - latanoprostem, wokół krawędzi, aby kontrolować uwalnianie leku. Soczewki te mogą być wykonane bez mocy refrakcyjnej lub zdolności do korekcji wady refrakcji w oczach krótkowzrocznych lub dalekowzrocznych.

Inny zespół z University of California, Los Angeles połączył lek na jaskrę - maleinian timololu z nanodiamentami i osadził je w soczewkach kontaktowych. Gdy leki wchodzą w interakcję z łzami pacjenta, są uwalniane do oka. Podczas gdy nanodiamenty wzmacniają soczewkę, nie ma różnicy w zawartości wody, więc byłyby wygodne w noszeniu i umożliwiałyby dotarcie tlenu do oka.

Widzenie w ciemności
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali czujnik podczerwieni, który mógłby zostać wykorzystany w produkcji soczewek kontaktowych do widzenia w nocy. Dzięki grafenowi, ściśle upakowanej warstwie atomów węgla, naukowcy byli w stanie stworzyć supercienki czujnik, który może być umieszczony na soczewce kontaktowej lub zintegrowany z telefonem komórkowym.

Komórki macierzyste na uszkodzenia rogówki
Naukowcy z Australii pracują nad sposobem leczenia uszkodzeń rogówki za pomocą soczewek kontaktowych z komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste były pobierane z dobrego oka badanego, a następnie umieszczane na soczewkach kontaktowych (jeśli uszkodzenie dotyczy obu oczu, komórki macierzyste są pobierane z innej części oka). Po noszeniu przez około dwa tygodnie badani zgłosili znaczną poprawę wzroku.

Pomaganie niewidomym w widzeniu
A co dobrego przynoszą soczewki kontaktowe, jeśli jest się niewidomym? Na Uniwersytecie Bar Ilan w Izraelu naukowcy tworzą specjalne soczewki, które tłumaczą obrazy na wrażenia odczuwane na oku. Działa to poprzez wykonanie zdjęcia za pomocą smartfona lub aparatu, jest ono następnie przetwarzane i przesyłane do soczewki kontaktowej. Wykonana na zamówienie soczewka jest wyposażona w serię elektrod, które wykorzystują małe impulsy elektryczne do przekazywania kształtów na rogówkę, podobnie jak w przypadku alfabetu Braille'a. Po kilku ćwiczeniach, uczestnicy testu byli w stanie zidentyfikować konkretne obiekty.

W rozszerzaniu zastosowań soczewek kontaktowych, te projekty wydają się być tylko początkiem, wszystkie zostały zgłoszone w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Naukowcy i programiści współpracują ze sobą, aby znaleźć więcej i lepsze sposoby pomocy w problemach z widzeniem i medycznych, przy użyciu soczewek kontaktowych.

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Fundacja Discovery Eye

Ewoluującesoczewki kontaktowe Tagged on: niewidomy brajl soczewki kontaktowe rogówka cukrzyca widzenie nocne komórki macierzyste

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.