Seniorka

Prawidłowa pielęgnacja oczu jest jednym z najbardziej istotnych aspektów, które ludzie zwykle ignorują podczas, lub gdy planują swoją podróż. Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych oczu podczas podróży:

1. Spakuj się odpowiednio

Spakuj następujące rzeczy:

  • Smarujące krople do oczu: Rozważ spakowanie kropli do oczu specjalnie opracowanych dla alergików.
  • Płyn dopłukania oczu: Jeśli masz coś w oku - rzęsa, kropla kurzu - możesz mieć pokusę, aby udać się do najbliższej toalety, aby przemyć oko wodą z kranu. Przestań. Woda z kranu może zawierać zanieczyszczenia lub minerały, które mogą dodatkowo podrażnić Twoje oczy lub wywołać infekcję. Zamiast tego użyj sterylnego płynu do przemywania oczu - kupionego w aptece.
  • Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz - Gogle, jeśli planujesz pływać
  • Maska do spania

2. Nie używaj kontaktów podczas długich podróży.

Jeśli masz zamiar wybrać się w długą podróż lub wsiąść do samolotu, zadbaj o bezpieczeństwo, wybierając od początku okulary. Upewnij się, że celujesz otworami wentylacyjnymi z dala od oczu, ciągłe wahania temperatury i brak wilgoci mogą podrażnić twoje oczy.

3. Zastosuj ciepły kompres na koniec każdego etapu podróży

Po dotarciu do celu podróży, zmocz ściereczkę w ciepłej wodzie i obciągnij ją nad oczami na 5-10 minut. Jeśli twoje oczy czują się jakby miały coś w sobie, spróbuj roztworu do przemywania oczu, aby nawodnić oczy.

4. Podejmij kroki, aby poradzić sobie z napięciem oczu.

Nadwyrężenie oczu jest powszechne, a kiedy jesteś zmęczonym podróżnikiem, może stać się najlepszym z was. Najlepsze sposoby radzenia sobie z tym problemem to ograniczenie czasu spędzanego przy ekranie i dostosowanie oświetlenia, więc niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze, czy oglądasz filmy podczas lotu, pamiętaj o robieniu częstych przerw. Prostym podejściem jest zasada 20-20-20: Co 20 minut odwróć wzrok od ekranu na 20 sekund i skup się na czymś oddalonym o 20 stóp.

5. Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne i noś je

Okulary przeciwsłoneczne pomogą Ci uniknąć odblasków i obcych cząstek przenoszonych przez powietrze. Chronią również przed promieniami UV. Według American Academy of Ophthalmology, powinieneś kupić okulary, które są w 100% odporne na promieniowanie UV. Termin "polaryzacyjne" oznacza, że odcinają one odblaski, a nie promienie UV. AAO zaleca zakup okularów przeciwsłonecznych o dużych rozmiarach, aby zapewnić optymalne pokrycie.

Porady dotyczące pokonywania suchości oczu podczas podróży

 • Spożywaj zdrową dietę składającą się z pokarmów, które odżywiają oczy, takich jak kwasy Omega 3 i pokarmy bogate w witaminę A. Zawsze upewnij się, że pijesz dużo wody w ciągu dnia, ponieważ zapewni to utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
 • Zawsze upewnij się, że odpowiednio dbasz o swoje soczewki kontaktowe i prawidłowo je zakładasz.
 • Noś okulary w wietrzny dzień , aby chronić oczy przed wysuszeniem lub podrażnieniem. Upewnij się również, że okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację i filtrują 100% szkodliwych promieni UV oraz blokują ostre odblaski z różnych powierzchni.
 • Unikaj miejsc, w których jest dużo dymu z ognisk lub papierosów, ponieważ dym może podrażniać i sprawiać, że suche oczy są obolałe.
 • Upewnij się, że spakowałeś krople nawilżające do oczu i krople lecznicze do oczu, jeśli ich potrzebujesz, abyś mógł leczyć swoje oczy natychmiast, gdy zaczną odczuwać suchość. Niektórzy użytkownicy polecają krople przeciw zaczerwienieniu Bausch & Lomb, Lumify.
 • Spakuj doustne leki na alergię, które zwalczą wszelkie uczulenia na nowe pyłki lub alergeny.

Te wskazówki pomogą Ci dobrze zadbać o oczy podczas podróży.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.