Opryszczka oczna

W wiosennym e-newlsetterze Discovery Eye Foundation ukazał się artykuł zatytułowany " Chirurgia dla chirurga", w którym czołowy okulista opowiada o tym, jak przekonał się do operacji zaćmy. Tym okulistą był dr Nesburn, który chętnie podzielił się z nami długą tradycją ratowania wzroku w swojej rodzinie.

Pranie mózgu przez medycynę

"Od 5 roku życia byłem poddawany praniu mózgu" - mówi dr Anthony Nesburn, dyrektor medyczny Discovery Eye Foundation (DEF). "Mój tata zabierał mnie na obchody w szpitalu i do swojego gabinetu. Zapoznał mnie z medycyną w bardzo wczesnym wieku. "
Dr Anthony Nesburn w laboratorium UC Irvine Dr Henry Nesburn był okulistą w Los Angeles przez ponad cztery dekady, a swoją miłość do tej specjalności przekazał synowi. "Naprawdę podziwiałem mojego ojca" - mówi młodszy Nesburn. "Kochał okulistykę z tych samych powodów, co ja: Masz możliwość stawiania diagnoz medycznych; masz możliwość wykonywania wspaniałych operacji, dzięki którym chronisz ludzi przed ślepotą lub przywracasz im wzrok; i możesz pracować z ludźmi od noworodków po osoby w bardzo podeszłym wieku - wszyscy oni potrzebują opieki okulistycznej."

Nesburn otrzymał telegram, gdy był studentem studiów licencjackich na UCLA, informujący go, że został przyjęty do Harvard Medical School. Jego matka zaczęła płakać: "Jedziesz do Bostonu! Już cię więcej nie zobaczymy!". Chociaż "niechętnie opuszczał południową Kalifornię", Harvard był zbyt dobrym wyborem, by go przegapić.

Nesburn został powołany przez armię do wojska po odbyciu rezydentury okulistycznej na Harvardzie w 1960 roku i zamiast tego wstąpił do marynarki wojennej. Ponownie poszedł w ślady ojca, zostając chirurgiem lotniczym Marynarki Wojennej. (Henry był ochotnikiem podczas II wojny światowej).

Następnie odbył staż w Boston Children's Hospital w zakresie chorób zakaźnych, pracując z laureatem Nagrody Nobla dr Johnem Endersem, którego praca doprowadziła do stworzenia szczepionki przeciwko polio i zmieniła oblicze wirusologii. Następnie Nesburn odbył rezydenturę w Massachusetts Eye and Ear. "Należałem do specjalnego programu, który pozwalał nam na prowadzenie badań, a ja prowadziłem laboratorium badawcze podczas rezydentury" - mówi. "To dało mi start, którego potrzebowałem".

"W Mass Eye and Ear pracowałem dla początkującego okulisty i badacza, aby udowodnić, że istnieje substancja, która może leczyć opryszczkowe infekcje oczu. Napisaliśmy pracę, która zawierała pierwszy opisany lek przeciwwirusowy, skierowany przeciwko wirusowi opryszczki. Jest to podstawa dzisiejszych leków przeciwwirusowych na opryszczkę" - mówi Nesburn. "To mnie wciągnęło."

Wrócił do Los Angeles i otrzymał fundusze NIH na kontynuowanie badań nad opryszczką oczną. W 1968 roku dołączył do praktyki swojego ojca, pracując na pół etatu, a resztę czasu poświęcając na badania.

Dwa lata później otrzymał hojną ofertę, kiedy Rita i Morris Pynoos założyli DEF, aby sfinansować jego badania. Państwo Pynoos byli wdzięczni Nesburnowi za zdiagnozowanie u ich syna, Jona, keratoconus (KC). "Byłem rezydentem drugiego roku w Mass Eye and Ear, a Jon Pynoos był studentem studiów licencjackich na Harvardzie. Jego rodzice poszli do mojego ojca, ponieważ Jon nie widział dobrze, a nikt nie mógł się dowiedzieć, co jest nie tak z jego wzrokiem. Mój tata powiedział: "Wyślij go do Tony'ego, on się dowie, co się dzieje!". Powiedziałem sobie: "Jasna makrela! Co się stanie, jeśli on ma coś naprawdę skomplikowanego? Jestem tylko nowicjuszem!" wspomina Nesburn. "Jon przyszedł; spojrzałem na niego, a rogowacenie było tak wyraźne i łatwe do zauważenia. Nie mogłem sobie wyobrazić, jak jego lekarze tego nie widzieli. Założyliśmy mu soczewki kontaktowe i mógł znowu widzieć. Kiedy wróciłem do Los Angeles, Pynooses chcieli zrobić coś by pomóc."

Na początku badania DEF skupiały się na KC i badaniach nad opryszczką, nad którymi pracował wtedy Nesburn. Wkrótce poszerzyły się one o zwyrodnienie plamki żółtej i choroby siatkówki.

"Mój tata musiał wycofać się z praktyki okulistycznej w wieku 70 lat z powodu poważnego zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Chorowały na nią jego matka i starsza siostra, a także kilkoro kuzynów. W tamtych czasach nie istniało żadne leczenie, które mogłoby pomóc" - mówi Nesburn.

"AMD jest najczęstszą przyczyną trwałej utraty wzroku u osób starszych w krajach rozwiniętych. Widziałem, że istnieje taka potrzeba" - mówi. "W firmie DEF ruszyliśmy do przodu, kierując się dwiema naczelnymi zasadami: Chcieliśmy zrobić coś znaczącego w badaniach nad zwyrodnieniem plamki żółtej i znaleźć przyczynę keratoconus."

Jako wirusolog w badaniach i chirurg rogówki, Nesburn zdał sobie sprawę, że potrzebuje biochemika rogówki, aby pomóc w badaniach nad KC. Poznał dr Cristinę Kenney na spotkaniu Association for Research in Vision and Ophthalmology. Dołączyła ona do DEF i w ciągu 15 lat znaleźli chemiczną przyczynę keratoconus; wzięli też ślub.

Obecnie, mając prawie 80 lat, Nesburn spędza większość czasu "nosząc trzy kapelusze": zbierając fundusze dla DEF, prowadząc badania laboratoryjne i praktykę kliniczną. Jego córka, Kristin, jest trzecim pokoleniem, które dołączyło do rodzinnej praktyki okulistycznej.

"Póki jeszcze jestem w stanie, chcę spróbować coś zmienić w medycynie, szczególnie w dziedzinie zwyrodnienia plamki żółtej" - mówi Nesburn. "Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka tak wielu ludzi. To właśnie tam chcę skierować swoją energię. Na szczęście, tak silne jak w naszej rodzinie, nie mam go ... jeszcze".

"Jako badacz, moje zainteresowanie połączeniem programu diagnozy i leczenia zwyrodnienia plamki żółtej wynika z faktu, że jest to wielki problem zdrowia publicznego. Tak, jeśli kiedykolwiek powinienem dostać to, to może być w stanie pomóc mi lub mojej rodzinie, ale pierwszą rzeczą, jako naukowiec, jest próba uzyskania czegoś, aby pomóc ludzkości. Wiem, że brzmi to nieszczęśliwie, ale to prawda".

3/26/15


Anthony B. Nesburn, MD, FACS
Dyrektor medyczny, Discovery Eye FoundationProfesor
i wiceprezes ds. badań, okulistyka
Instytut Oka Gavina Herberta, Uniwersytet Kalifornijski w Irvine


mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.