Powrót do szkoły? Czas na badanie wzroku!

27 lipca 2021 r. Drew Terrill Dzieci, Soczewki kontaktowe, Badania wzroku, Zdrowie oczu, Porady okulistyczne, Okulary, Optyka Brak komentarzy

Powrót do szkoły? Czas na badanie wzroku!

Czy Twoje dzieci wracają do szkoły? Przeanalizuj to: dziesięć procent przedszkolaków i jedno na czworo dzieci w wieku szkolnym ma nieskorygowany problem z widzeniem. Problemy z widzeniem mogą mieć głęboki wpływ na to, jak dzieci uczą się i rozwijają, a szkolne badania przesiewowe oczu nie są wystarczające. Badania przesiewowe oczu mogą być przydatne, ale czy wiesz, że do 75% problemów ze wzrokiem jest pomijanych podczas regularnych badań szkolnych? Dzieje się tak dlatego, że badanie przesiewowe nie jest kompleksowym badaniem wzroku, które nie tylko sprawdza ostrość widzenia, ale także sprawdza, czy oczy dziecka poruszają się razem prawidłowo oraz sprawdza strukturę i zdrowie oczu.

Ponieważ 80% nauki odbywa się poprzez wzrok, bardzo ważne jest, aby choroby oczu u dzieci były diagnozowane i leczone jak najszybciej; ponadto dzieci lepiej reagują, gdy leczenie rozpoczyna się wcześnie. Miopia (krótkowzroczność) jest najczęstszym problemem wzrokowym u dzieci, ale równie powszechna jest amblyopia, zwana również "leniwym okiem", gdzie obniżona ostrość wzroku jest obecna w jednym lub obu oczach (choć rzadko zdarza się, że dotyczy to obu oczu) z powodu nieprawidłowego rozwoju wzroku we wczesnym okresie życia. Słabsze oko może wędrować do wewnątrz lub na zewnątrz, ale czasami tylko badanie oka może to wykryć. Dzieci mogą również cierpieć na nadwzroczność (dalekowzroczność), astygmatyzm, ślepotę barwną lub schorzenia takie jak niedostateczna konwergencja, problemy z koncentracją lub problemy ze zgraniem oczu, które mogą wpływać na zdolność dziecka do wygodnego ustawienia lub skupienia wzroku podczas czytania lub innych prac wykonywanych blisko, zmiany ostrości pomiędzy bliskimi i odległymi punktami podczas uprawiania sportu lub czytania na tablicy, lub mogą wpływać na koordynację ręka-oko i postrzeganie głębi.

Dziecko powinno jednak regularnie poddawać się badaniu wzroku, niezależnie od tego, czy wydaje się, że ma jakiekolwiek problemy, czy też nie. Problemy ze wzrokiem mogą łatwo rozwinąć się w krótkim czasie, ponieważ dzieci szybko rosną, więc badanie wzroku sprzed dwóch lub trzech lat może nie być dokładne, a jak wspomniano wcześniej, niewskazane jest poleganie wyłącznie na badaniach przesiewowych. Ponadto, dzieci często nie zdają sobie sprawy, że mają problem ze wzrokiem, ponieważ nie wiedzą, jak wygląda prawidłowe widzenie. Jeśli ich wzrok jest zamazany, uważają to za normalne i jest mało prawdopodobne, że porozmawiają o tym z rodzicem lub nauczycielem. To do nas, dorosłych, należy zauważenie, czy dzieci, którymi się opiekujemy, mogą mieć problemy ze wzrokiem. Niektóre objawy, o których należy pamiętać:

  • Krótki czas skupienia uwagi na czytaniu lub pracy w szkole;
  • Fidgeting;
  • Mrużenie oczu przy tablicy lub przedmiotach znajdujących się w większej odległości;
  • Bóle głowy i/lub zmęczenie oczu;
  • Nadmierne mruganie lub pocieranie oczu;
  • Słabe czytanie ze zrozumieniem i/lub trudności z zapamiętaniem tego, co zostało przeczytane;
  • Zasłanianie jednego oka;
  • Słaba koordynacja ręka-oko;
  • Trzymanie materiałów do czytania blisko twarzy.

Dziecko z niezdiagnozowaną i nieskorygowaną wadą wzroku może mieć problemy w nauce, sporcie i życiu społecznym. Niektóre z powyższych objawów odzwierciedlają objawy ADHD i w rzeczywistości, wiele dzieci jest błędnie diagnozowanych jako mające ADHD, podczas gdy naprawdę doświadczają nieleczonego problemu ze wzrokiem. Może to być dla nich bardzo frustrujące, a ponieważ dziecku trudno jest to wyrazić, może to prowadzić do oderwania się dziecka od otoczenia, od jego edukacji, a nawet powodować lub nasilać problemy z zachowaniem.

Nawet jeśli nie zauważyłeś żadnych problemów ze wzrokiem u swojego dziecka, po sprawdzeniu pozycji, aby przygotować je do szkoły, takich jak przybory szkolne, nowe ubrania i plecak, nie zapomnij umówić się na kompleksową ocenę stanu zdrowia oczu. W Midwest Eye Consultants, czekamy na Ciebie i troszczymy się o wzrok Twojego dziecka, aby mogło żyć swoim najlepszym życiem zarówno w szkole jak i poza nią. Kliknij poniżej aby umówić się na badanie już dziś!

Uwaga: JavaScript jest wymagany dla tej zawartości.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.