Okulary do komputera

Coraz więcej osób przesiaduje przed ekranem komputera wiele godzin każdego dnia, zarówno w pracy jak i w domu. Warto zatem zastanowić się nad tym w jaki sposób nasz wzrok może przez to ulec pogorszeniu. Istnieje pogląd, iż każdy, bez względu na to czy ma wadę wzroku, powinien ubierać okulary do pracy przy komputerze. Czy jest to jednak słuszne założenie? Szkła z antyrefleksem Osobom, które pracują dużo przed ekranem komputera zaleca się używanie okularów z antyrefleksem.

Co prawda nie ma jeszcze pewności czy są one w stanie chronić nas przed pogarszaniem się naszego wzroku, ale zdecydowanie poprawiają one komfort pracy w takich warunkach. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, iż powłoki antyrefleksyjne są refundowane przez NFZ i każdy kto spędza w pracy więcej niż 4 godziny dziennie przed komputerem, powinien zostać zaopatrzony w takie okulary przez pracodawcę. Efekt suchego i rozleniwionego oka Wpatrując się przez dłuższy czas w ekran komputera, zaczynamy odczuwać pieczenie oczu i tak zwany piasek pod powiekami.

Oznacza to, że nasze oko się wysusza, co jest efektem zarówno promieniowania z ekranu, ale także klimatyzacji czy ogrzewania. Należy w tej sytuacji zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zastosować krople do oczu. Wieczorem natomiast warto nałożyć na powieki kompres z herbaty. Pracując przed komputerem wpatrujemy się też w ekran z jednej odległości, przez co nasze oko się rozleniwia, a w konsekwencji postępuje wada wzroku. Aby zminimalizować takie ryzyko warto raz na pół godziny oderwać wzrok i spojrzeć w dal, najlepiej za okno. Okulary do pracy w biurze W niemalże każdej korporacji obowiązuje dress code, który zdecydowanie ogranicza nasze możliwości dotyczące doboru stroju. Dlatego też, oprawki okularów jakie będziemy nosić powinny być również stonowane i eleganckie, tak by pasowały do garnituru czy kobiecej garsonki.

Oczywiście należy również pamiętać o tym, by oprawki pasowały do naszego kształtu twarzy, gdyż są one stałym elementem naszego wizerunku, ale najistotniejsza jest po prostu ich użyteczność. Okulary do pracy przed komputerem musza zatem być bardzo dobrze dopasowane, aby nas nie uwierały, ale także lekkie i wytrzymałe. Computer Vision Syndrome Z najnowszych badań wynika, iż największym problemem zdrowotnym osób pracujących przy komputerze są właśnie kłopoty z widzeniem. Co więcej, pomiędzy 50 a 90 procent tych osób cierpi na Computer Vision Syndrome, który objawia się zmęczeniem oczu, ich wysuszaniem i podrażnieniem, napięciem mięśni oczu oraz podwójnym lub rozmazanym widzeniem. Aby poradzić sobie z tymi dolegliwościami, przede wszystkim należy się upewnić czy nie mamy nawet małej wady wzroku, która pod wpływem pracy przy komputerze szybciej się pogłębia. Jeśli tak jest, należy odpowiednio skorygować wadę przy pomocy okularów bądź szkieł.

Szukasz dobrego optyka w niskiej cenie? Wejdź na salonsuperoptyk.pl

Oprócz tego, nawet w przypadku osób, które nie mają żadnej wady widzenia, należy zastosować szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz antyelektrostatyczną. Soczewki kontaktowe w pracy przed komputerem Podczas pracy przed ekranem komputera znacznie rzadziej mrugamy, co oznacza, że nasze oczy rzadziej są oczyszczane z zanieczyszczeń oraz są słabo nawilżone. W związku z tym, używając szkieł kontaktowych możemy częściej odczuwać efekt suchego oka, a nasze soczewki znacznie szybciej będą się zużywać. Należy wówczas stosować sztuczne łzy i częściej przemywać soczewki w płynie pielęgnacyjnym, tak by nie doszło do podrażnienia oka.

Dbajmy o oczy podczas pracy przy komputerze! Zarówno dla dobra naszych oczu, jak i całego ciała, przynajmniej co godzinę powinniśmy robić sobie pięciominutową przerwę. Robiąc sobie krótki spacer, możemy rozciągnąć mięśnie i dać naszym oczom chwilowy relaks. Niezwykle ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które nie powinno się znacząco różnić od światła naturalnego. Jeśli jednak nie jest to możliwe nie stawiajmy ekranu komputera bezpośrednio na tle okna lub naprzeciwko niego, tak by nie rozpraszały nas odbijające się obrazy. Światło emitowane przez ekran również nie powinno się różnić od tego, które nas otacza. Kolejnym aspektem, który ma wpływ na kondycję naszych oczu jest właściwe ustawienie monitora naszego komputera. Od naszej twarzy powinno go dzielić przynajmniej 50 cm, a jego górna krawędź musi się znaleźć na linii naszego wzroku. Pamiętajmy także, że zbyt suche powietrze wpływa niekorzystnie na nawilżenie naszych oczu, dlatego w miarę możliwości powinniśmy często wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zainwestować w nawilżacze powietrza, lub przynajmniej w sztuczne łzy.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.