Migający

Praca w domu stała się nową normą dla wielu Amerykanów podczas tej pandemii. Większość jest szczęśliwa bez dojazdów, choć praca poza biurem i w różnego rodzaju dziwnych miejscach, takich jak sypialnie, podwórka, salony, stała się powszechna. Musieliśmy nauczyć się pracować zdalnie, co z kolei oznacza spędzanie znacznie większej ilości czasu przy użyciu komputerów i smartfonów.

Wyprowadzka z odpowiednio oświetlonych sal lekcyjnych i biur - oraz z dala od ergonomicznie poprawnych biurek - może mieć długotrwałe skutki dla naszych oczu. Nadmierne spędzanie czasu przy ekranie komputera w nie najlepszych warunkach może prowadzić do objawów zmęczenia oczu.

Objawy przemęczenia oczu obejmują:

 • Bóle głowy
 • Niewyraźne widzenie
 • Niewygodna suchość oczu
 • Ból szyi i ramion

Aby uniknąć przemęczenia oczu, oto kilka wskazówek dotyczących pracy w domu:

 • Rejestruj czas spędzony na ekranach -. Większość dorosłych w wieku 18 lat i starszych spędza co najmniej 13 godzin każdego dnia korzystając z urządzeń cyfrowych. Przedłużony czas spędzony na ekranie może powodować dyskomfort i problemy ze wzrokiem. Pracując w domu, możesz stracić kontrolę nad tym, ile czasu jesteś na komputerze lub smartfonie. Dlatego śledź godziny, w których korzystasz z urządzeń. W ten sposób będziesz świadomy zapotrzebowania, jakie stawiasz swoim oczom.
 • Odpoczywaj i mrugaj oczami - Naukowcy odkryli, że ponad 30% osób korzystających z urządzeń cyfrowych rzadko poświęca czas na odpoczynek dla oczu. Nieco ponad 10% twierdzi, że nigdy nie robi sobie przerwy, nawet gdy pracuje w domu. Mięśnie oczu są przepracowane i nie mają szansy na relaks i regenerację. Eksperci sugerują zasadę 20-20-20: co 20 minut skupiaj wzrok i uwagę na czymś oddalonym o 20 stóp przez 20 sekund. Możesz też wstać i przejść się na kilka minut.

 • Zmniejsz ekspozycję na niebieskie światło - W spektrum światła, niebieski jest bardziej wysokoenergetyczny i blisko światła ultrafioletowego. Tak więc, jeśli używasz ekranów w ciągu dnia, zapytaj swojego okulistę o wartość okularów komputerowych, które blokują niebieskie światło. Zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło może pomóc zmniejszyć problemy z widzeniem. W domu, korzystanie z urządzeń cyfrowych do pory snu może nadmiernie stymulować mózg i utrudniać zasypianie. Lekarze okuliści zalecają, aby nie korzystać z ekranu co najmniej jedną do dwóch godzin przed pójściem spać.

 • Siedź prosto - Właściwa postawa jest ważna. Podczas pracy plecy powinny być proste, a stopy na podłodze. Podnieś lekko nadgarstki, zamiast opierać je na klawiaturze.

 • Właściwe oświetlenie - Zbyt jasne (słoneczne podwórko) lub zbyt ciemne (piwnica) ustawienie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy. Ekran powinien być na tyle jasny, abyś nie musiał mrużyć oczu. Osłona ekranu może pomóc zredukować odblaski.

 • Ustaw prawidłowo monitor - Upewnij się, że ekran komputera jest oddalony od twarzy o około 25 cali, czyli o długość ramienia. Środek ekranu powinien znajdować się około 10-15 stopni poniżej poziomu oczu. Ogranicz odblaski, stosując matowy filtr do ekranu. Można je znaleźć dla wszystkich typów komputerów, telefonów i tabletów. Zwiększ rozmiar czcionki lub ustaw powiększenie czytanych dokumentów na wygodny rozmiar.

 • Rozważ okulary komputerowe - Dlanajwiększego komfortu przy komputerze, możesz skorzystać z posiadania okulisty modyfikującego receptę na okulary, aby stworzyć dostosowane okulary komputerowe. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zwykle nosisz soczewki kontaktowe, które mogą stać się suche i niewygodne podczas długiego czasu spędzonego przy ekranie. Okulary do komputera są również dobrym wyborem, jeśli nosisz soczewki dwuogniskowe lub progresywne, ponieważ te soczewki zazwyczaj nie są optymalne dla odległości od ekranu komputera.
 • Stwórz strefy wolne od technologii - Te wskazówki mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu, gdy jesteś zmuszony patrzeć na ekrany przez cały dzień, tworząc strefy wolne od technologii w niektórych obszarach domu, takich jak sypialnia lub łazienka. Jeśli spędzasz cały dzień pracując na komputerze, kładzenie się do łóżka i przewijanie mediów społecznościowych aż do zaśnięcia nie przyniesie twoim oczom żadnych korzyści.

Kiedy już skończysz dzień, naprawdę się odłącz. Przeczytaj książkę lub spędź trochę czasu z członkami rodziny bez telefonu.

 • Zrób badanie wzroku- Jeśli wypróbowałeś wszystkie te wskazówki, a przemęczenie oczu nadal stanowi problem, być może nadszedł czas, aby udać się do specjalisty w celu zaplanowania badania wzroku. Badanie może nawet wykryć podstawowe problemy, zanim się one pogorszą.

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.