Obiad dziękczynny dla twoich OCZU!

Święto Dziękczynienia jest prawie tutaj; posiłek, który odżywia więzi rodzinne i tradycje. To jedyny moment w roku, w którym możesz zagwarantować, że twoje oczy będą większe niż twój żołądek. Ten posiłek ma również inny dodatkowy bonus - prawie każdy przedmiot na stole Dziękczynienia jest zdrowy dla twojego wzroku!

Oto kilka najpopularniejszych dań z okazji Święta Dziękczynienia i odpowiadające im korzyści dla zdrowia Twoich oczu:

Indyk -.

Żadne Święto Dziękczynienia nie jest kompletne bez indyka, pieczonego na złoty kolor i nadziewanego świeżymi warzywami i ziołami. Indyk jest bogaty w cynk i witaminę B - niacynę, która pomaga zapobiegać powstawaniu zaćmy. Zaćma jest wiodącą przyczyną utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych, więc gobble up! Z każdym kęsem "zapobiegasz" zaćmie.

Szpinak, zapiekanka z zielonej fasoli, szparagi i brukselka.

Te produkty i inne zieleniny liściaste są pełne luteiny i zeaksantyny, dwóch składników odżywczych, które chronią siatkówkę, co może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Zdrowy przepis na zapiekankę z zielonej fasoli

Słodkie ziemniaki -.

Słodkie ziemniaki są pełne Beta-karotenu, który jest karotenoidem i przeciwutleniaczem, który promuje widzenie nocne i ogólny dobry wzrok. Słodkie ziemniaki są również pełne witamin C i E. Diety bogate w te witaminy mogą pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Przepis na tłuczone słodkie ziemniaki

Sos żurawinowy -.

Żurawina zawiera bioflawonoidy, dużą klasę antyoksydantów. Bioflawonoidy znajdują się w miąższu, skórze i skórkach produktów spożywczych zawierających witaminę C. Zarówno flawonoidy, jak i witamina C pomagają chronić oczy przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, spowodowane zanieczyszczeniami i normalnymi procesami metabolicznymi organizmu.

Ciasto z dyni -.

Dynia jest jednym z najlepszych źródeł witaminy A, więc ciasto dyniowe jest zdrowym dla oczu deserem. W rzeczywistości jedna filiżanka gotowanej, przetartej dyni zawiera ponad 200 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Witamina A odżywia i chroni soczewkę oka, rogówkę i plamkę (część siatkówki), dzięki czemu poprawia widzenie w nocy.

Dieta, która jest pełna odpowiednich składników odżywczych to świetny początek utrzymywania zdrowych oczu, ale nie zapominaj, że regularne badania wzroku są równie ważne! Życzymy Państwu udanego i smacznego Święta Dziękczynienia w gronie rodziny i przyjaciół.

*Dla więcej oko zdrowych przepisów kliknij tutaj EYE COOK

Obiad dziękczynny dla Twoich OCZU! Tagi: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD zaćma soczewki kontaktowe rogówka badanie wzroku zasoby wzroku

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.