Mała butelka, duża ulga

6/3/14

Co musisz wiedzieć o kroplach do oczu.

Cały dzień wpatrujesz się w komputer i Twoje oczy są zmęczone? Czy alergie powodują, że Twoje oczy łzawią i swędzą? Czy Twoje soczewki kontaktowe podrażniają Twoje oczy? Jeśli doświadczyłeś którejkolwiek z tych dolegliwości, prawdopodobnie zwróciłeś się o ulgę do kropli do oczu.

Podczas gdy krople do oczu są łatwym i skutecznym sposobem leczenia wielu problemów z oczami, istnieje wiele różnych kropli do oczu dostępnych zarówno bez recepty (OTC), jak i na receptę. Dobrze jest wiedzieć, jakie są Twoje podstawowe dolegliwości, zanimspróbujesz uzyskać ulgę.

Jeśli Twoje oczy są zaczerwienione, możesz spróbować kropli dekoncentrujących, które obkurczą drobne naczynia krwionośne w "białkach" Twoich oczu (twardówka), ale powodują one również suchość, więc mogą nie być dobrym wyborem, jeśli nosisz soczewki kontaktowe.
Dla osób noszących soczewki lepsze są krople zwilżające, które smarują oko i soczewki, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo. Innym problemem związanym z kroplami do oczu o działaniu odkrztuszającym jest ich nadmierne stosowanie - co może powodować podrażnienia i zwiększoną tolerancję, która może prowadzić do większego zaczerwienienia.

Jeśli cierpisz na alergie i antyhistaminowe krople do oczu byłyby najlepszym wyborem dla ulgi od swędzących, wodnistych, czerwonych i spuchniętych oczu. Działają one poprzez zmniejszenie histaminy w tkankach oka.

Lubricating eye drops, also known as artificial tears, are for short-term relief caused by temporary situations such as eye strain form computer use, being tired or being outdoors in winddy and/or sunny conditions. Jeśli stan jest przewlekły, najlepszym wyborem będą krople do oczu na receptę.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli którykolwiek z powyższych objawów pogarsza się lub trwa przez dłuższy okres czasu, nadszedł czas, aby zobaczyć się z lekarzem okulistą, aby określić podstawową przyczynę problemu i wykluczyć chorobę oczu. Odkładanie wizyty na później może również doprowadzić do infekcji oka.

Krople na receptę są stosowane w leczeniu wielu chorób oczu, takich jak jaskra, suche oko i objawy opryszczki ocznej. Stosuje się je również do wspomagania gojenia po operacji zaćmy, przeszczepie rogówki, operacji jaskry, a nawet zabiegu Lasik. niezwykle ważne jest, aby stosować je tak często, jak zaleci okulista, aby usprawnić gojenie i zapobiec infekcji.

Ze względu na łatwość stosowania kropli do oczu badacze pracują nad wykorzystaniem ich w leczeniu innych chorób oczu. Objawy opryszczki ocznej są czasami leczone kroplami przeciwwirusowymi i steroidowymi. Ale to jest ukierunkowane tylko na objawy, a nie na podstawową przyczynę, czyli wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Dr Lbachir BenMohamed i dr Steven Wechsler z University of California, Irvine, Gavin Herbert Eye Instittue pracowali nad ustaleniem, co reaktywuje wirusa opryszczki pospolitej i i opracować krople do oczu, które albo zatrzymają reaktywację wirusa lub go zabije.

Badane jest również zastosowanie kropli do oczu w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Naukowcy z Instytutu Okulistyki na University College London pracują nad nanocząsteczek do dostarczania leków anty-VEGF, takich jak Lucentis i Avasitn do tylnej części oka poprzez krople. "Badanie pokazuje, że Avastin może być transportowany przez komórki rogówki do tylnej części oka, gdzie zatrzymuje naczynia krwionośne przed przeciekaniem i tworzeniem nowych naczyń krwionośnych, co jest podstawą mokrego AMD". Podczas gdy badacze z Departamentu Okulistyki, Tufts University School of Medicine w Bostonie "zgłosili w swoim "proof of concept" że miejscowe zastosowanie związku o nazwie PPADS hamuje uszkodzenia tkanek w oku, które wpływają na zdolność osoby do widzenia kolorów i drobnych szczegółów, jak również zmniejsza wzrost obcych naczyń krwionośnych w tylnej części oka związanych z AMD." Działałby zarówno w suchym jak i mokrym AMD zmniejszają potrzebę bezpośrednich zastrzyków.

Krople do oczu, gdy są prawidłowo stosowane, mogą zapewnić tymczasową ulgę w objawach dyskomfortu oczu. Ale jeśli objawy pogarszają się lub trwają przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem okulistą. Aby upewnić się, że prawidłowo aplikujesz krople do oczu, zapoznaj się z artykułem w naszym biuletynie z lutego 2013 r., w którym znajdziesz 12 prostych kroków, jak wprowadzić krople do oczu i uniknąć infekcji.

Ostatnia uwaga - przechowuj krople do oczu w miejscu niedostępnym dla dzieci. Krople do oczu znajdują się w małych buteleczkach, które są idealne dla małych rączek i nie mają tych samych zabezpieczeń, które można znaleźć na innych lekach. FDA ostrzegła, że składniki znajdujące się w niektórych kroplach do oczu, które łagodzą zaczerwienienie, powodują zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie oddychania, senność, wymioty, a nawet śpiączkę u dzieci w wieku 5 lat i młodszych, które je połknęły. Jeśli Twoje dziecko połknęło krople do oczu, zadzwoń na infolinię 800-222-1222.

Susan DeRemer
Wiceprezes ds. rozwoju
Fundacja Discovery Eye

Mała buteleczka, duża ulga Dr Lbachir BenMohamed Dr Steven Wechsler krople do oczu opryszczka oczna Uniwersytet Kalifornijski w Irvine

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.