Starczowzroczność. lasik

Obecnie technologia rozwinęła się do punktu, w którym pacjenci z normalnymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność lub pacjenci z chorobami oczu, które wymagają specjalistycznych opcji korekcji wzroku, takich jak pacjenci z rogowaceniem, mają spektakularne alternatywy, aby zmaksymalizować ich wydajność wizualną. Przy tak wielu dostępnych opcjach, w jaki sposób dana osoba może podjąć decyzję, z której z nich skorzystać? Cóż, zacznijmy od tego, że wkład Twojego okulisty jest niezwykle ważny. Musisz być właściwie wykształcony nie tylko o różnych opcji, które mają zastosowanie do indywidualnej sytuacji, ale o zaletach i wadach tych opcji.

Opcje normalnych błędów refrakcji

Zacznijmy od omówienia opcji korekcji wzroku dostępnych dla osób z normalnymi błędami refrakcji. Mówiąc najogólniej, osoby te mają możliwość korzystania z okularów, soczewek kontaktowych lub, jeśli są odpowiednimi kandydatami, rozważenia alternatywnych metod chirurgii refrakcyjnej.

Okulary
Obecnie technologia soczewek okularowych rozwinęła się do punktu, w którym wyjątkowa jakość widzenia może być osiągnięta dzięki projektom soczewek, które pozwalają na wybór prawie każdego rozmiaru i kształtu oprawy. Technologie cienkich soczewek umożliwiły osobom z wysoką mocą recept nie tylko widzieć zadziwiająco dobrze, ale także nosić okulary, które pozostają dość cienkie i atrakcyjne nawet przy najbardziej ekstremalnych mocach recept. Twój okulista może omówić różne opcje materiałów soczewek, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji. Nowe materiały o wysokim indeksie są nie tylko cienkie, ale i bardzo lekkie. Dla niektórych osób problemem mogą być jednak znacznie wyższe koszty związane z tymi materiałami soczewek. Dla tych, którzy potrzebują soczewek multifokalnych, nowe cyfrowe i swobodne soczewki progresywne (PAL) znacznie zwiększyły wskaźniki sukcesu związane z adaptacją do soczewek PAL.

Soczewki kontaktowe
Alternatywne soczewki kontaktowe dla osób z normalną wadą refrakcji również znacząco rozwinęły się technologicznie w ciągu ostatnich lat. Obecnie praktycznie każdy pacjent z normalną wadą refrakcji jest kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych. Rozwój takich produktów jak soczewki astygmatyczne, wieloogniskowe i hybrydowe (sztywny środek / miękki obwód) wraz z wprowadzeniem i ogromnym wzrostem popularności jednodniowych soczewek kontaktowych sprawił, że praktycznie każdy może rozważyć taką czy inną formę soczewek kontaktowych. Dzisiejsze soczewki CL są zdrowsze, bardziej komfortowe i zapewniają lepsze widzenie niż kiedykolwiek wcześniej. Ich zaletą jest doskonałe widzenie peryferyjne, bardziej naturalne "odczucia" wzrokowe i oczywiste korzyści przy wymagających aktywnościach fizycznych. Dzięki nowoczesnym materiałom i konstrukcjom soczewek kontaktowych udało nam się rozwiązać problemy, które w przeszłości ograniczały wiele osób, takie jak obawy związane z niskim komfortem z powodu suchości soczewek, niestabilność widzenia w soczewkach kontaktowych i powikłania związane z nadmiernym noszeniem i używaniem soczewek. Twój okulista powinien zawsze przedstawić Ci opcje soczewek kontaktowych, niezależnie od tego, czy o nie pytasz, czy nie. Tak często pacjenci myślą, że nie mogą nosić soczewek kontaktowych, więc obowiązkiem Twojego lekarza jest informowanie i edukowanie Cię o alternatywach CL.

Połączenie okularów i soczewek kontaktowych
Jak więc zdecydować, czy powinieneś nosić soczewki kontaktowe czy okulary? Kto powiedział, że musisz to zrobić? Te dwie opcje korekcji wzroku nie wykluczają się wzajemnie; w rzeczywistości są one dość synergiczne. Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni mieć do dyspozycji doskonałą parę okularów. Kontakty mogą być bardziej kosmetycznie akceptowalne dla wielu osób, mogą być o wiele lepsze dla różnych aktywności fizycznych, takich jak sport, jednak jest wiele sytuacji, w których okulary mogą być preferowane, np. pod koniec długiego dnia noszenia soczewek kontaktowych, pierwsza rzecz rano przed założeniem soczewek CL, lub w te dni, kiedy po prostu nie chcesz zawracać sobie głowy soczewkami CL lub po prostu wolisz wygląd okularów w niektórych sytuacjach. Obecnie nawet osoby noszące głównie okulary mogą rozważyć noszenie soczewek kontaktowych w niepełnym wymiarze godzin. Jednorazowe soczewki kontaktowe jednodniowe (DD) są idealną opcją dla takich osób. Soczewki DD CL są teraz dostępne nawet w wersji dla osób z astygmatyzmem i wieloogniskowej!

Chirurgia refrakcyjna
Chirurgia refrakcyjna również się rozwija i jest dziś bardziej skuteczna i bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Doświadczony i wykwalifikowany okulista jest w najlepszej pozycji, aby skonsultować się z Tobą w celu ustalenia, czy jesteś doskonałym kandydatem do różnych dostępnych opcji chirurgii refrakcyjnej. Ponownie, posiadanie chirurgii refrakcyjnej nie zawsze eliminuje potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Mimo, że byłby to optymalny wynik, wielu pacjentów po operacji refrakcyjnej nadal używa okularów i soczewek kontaktowych. Zazwyczaj okulary i soczewki kontaktowe są znacznie mniej wytrzymałe i są używane znacznie rzadziej niż przed operacją. Niektórzy pacjenci potrzebują ich z powodu powikłań operacji, podczas gdy inni potrzebują ich, gdy wyniki nie skorygowały idealnie wzroku i oczywiście chirurgia refrakcyjna nie powstrzymuje oczu od zmian na przestrzeni lat, więc wielu pacjentów, którzy mieli udaną operację refrakcyjną mogą doświadczyć zmian w widzeniu lata po operacji, które wymagają użycia okularów, kontaktów lub obu.

Opcje dla nieregularnych wad refrakcji

Specjalistyczne soczewki kontaktowe
Następnie porozmawiajmy o możliwościach korekcji wzroku dla osób z nieregularną rogówką i innymi schorzeniami, które są określane jako "medycznie konieczne" przypadki korekcji wzroku. Osoby z nieregularną rogówką, takie jak osoby z keratoconus lub po LASIK lub innymi ektazjami wywołanymi chirurgią refrakcyjną, często wymagają soczewek kontaktowych, które w istocie "maskują" nieregularność rogówki. W przeszłości wiązało się to z dopasowaniem sztywnych rogówkowych soczewek kontaktowych, jednakże obecnie można rozważyć wiele innych alternatyw, takich jak dopasowanie twardówkowych kontaktów gazoprzepuszczalnych o dużej średnicy, hybrydowych soczewek CL zaprojektowanych dla nieregularnych rogówek, a nawet systemów łączących miękkie soczewki z rogówkowymi soczewkami gazoprzepuszczalnymi (zwanych systemami CL typu "tandem" lub "piggyback"). Te alternatywy soczewek kontaktowych zapewniają takie korzyści, jak zwiększony komfort, poprawę zdrowia oczu poprzez ograniczenie kontaktu soczewki kontaktowej z rogówką oraz lepsze pozycjonowanie i stabilność soczewki kontaktowej, co pozytywnie wpływa na jakość widzenia.

Łączenie soczewek kontaktowych z okularami
Należy wyraźnie zaznaczyć, że alternatywne soczewki okularowe nadal mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu osób z nieregularną rogówką. Często można przepisać okulary, które zapewniają odpowiednie widzenie, nawet w ograniczonych zastosowaniach. Podczas gdy mniej poważne przypadki mogą radzić sobie całkiem dobrze z okularami jako podstawową metodą korekcji wzroku. Lekarz może być zmuszony zmodyfikować moc okularów, aby dostosować się do noszenia okularów, jednak nawet zmodyfikowana moc okularów może często pozwolić na pewien stopień funkcjonowania wzroku i umożliwić zmniejszenie liczby godzin noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia.

Zabiegi chirurgiczne
Zastosowanie pewnych procedur chirurgicznych i medycznych, takich jak wewnątrzrogówkowe segmenty pierścieniowe (Intacs TM) lub krzyżowe łączenie kolagenu rogówki (CXL) w przypadku nieregularności rogówki, może często pomóc tym pacjentom na różne sposoby i może pozwolić na mniej skomplikowaną aplikację soczewek kontaktowych lub łatwiejszą adaptację i lepsze funkcjonowanie w okularach. Leczenie tych chorób i schorzeń jest dość skomplikowane i wymaga wiedzy fachowej lekarzy z dużym doświadczeniem. Twój lekarz, jeśli jest odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony, może dostarczyć Ci wszystkich wymaganych informacji i edukacji, tak abyście oboje mogli wspólnie zdecydować o najlepszych dla Ciebie opcjach korekcji wzroku.

Podsumowując, pacjenci mają dziś do wyboru wiele opcji korekcji wzroku. Każda z tych opcji ma zalety i wady, ale w większości przypadków może być wykorzystana synergicznie. Nie można przecenić roli, jaką odgrywa Twój okulista w konsultacji i edukacji na temat alternatyw korekcji wzroku, które mają dla Ciebie zastosowanie. Wizja jest cennym darem i powinieneś doświadczać najwyższej możliwej jakości wydajności wizualnej.

2/26/15


S. Barry Eiden, OD, FAAO
Dyrektor Medyczny, North Suburban Vision Consultants, Ltd.
Blog NSCV: www.nsvc.com/blog
Prezes i założyciel, Międzynarodowa Akademia Keratokonusa dla Profesjonalistów Opieki Okulistycznej


Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.