Miesiąc świadomości słabego widzenia

Słabe widzenie dotyka miliony Amerykanów - w tym wielu starszych dorosłych. Osoby słabo widzące nie są niewidome, ale z powodu utraty wzroku mogą nie być w stanie wykonywać codziennych zadań, takich jak prowadzenie samochodu czy czytanie, nawet w okularach.

Co to jest słabe widzenie?

Jeśli wzrok jest osłabiony do tego stopnia, że masz trudności z wykonywaniem codziennych zadań, takich jak czytanie czy gotowanie, lub masz trudności z rozpoznawaniem twarzy, możesz mieć stan medyczny określany jako słabe widzenie. Osoba słabo widząca nie może po prostu założyć pary okularów lub kontaktów i widzieć dobrze; stan ten wykracza poza typową utratę wzroku, która występuje wraz ze starzeniem się.

Osoby słabo widzące mogą mieć problemy z utrzymaniem niezależności; hobby, czytanie, a nawet kontakty towarzyskie mogą stać się wyzwaniem w miarę postępującej utraty wzroku. Ze względu na wpływ, jaki słabe widzenie może mieć na Twoje życie, ważne jest, abyś w razie jakichkolwiek obaw sprawdził swoje oczy u specjalisty od słabego widzenia.

Ponieważ nie jest możliwe przywrócenie wzroku po jego utracie, badania przesiewowe mogą pomóc zachować posiadany przez Ciebie wzrok i ułatwić Ci dostęp do soczewek adaptacyjnych i urządzeń, jeśli ich potrzebujesz. Chociaż nie ma lekarstwa na słabe widzenie, specjalista może pomóc Ci dostosować się i w razie potrzeby stworzyć program rehabilitacji wzroku zaprojektowany tak, aby spełniał Twoje specyficzne potrzeby.

Słabe widzenie jest często spowodowane jednym z tych schorzeń:

  • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) -AMD to postępująca choroba oczu, która dotyka aż 15 milionów Amerykanów. Choroba ta atakuje plamkę żółtą oka, gdzie występuje najostrzejsze centralne widzenie, co wpływa na czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, oglądanie telewizji, bezpieczne poruszanie się po schodach i wykonywanie innych codziennych czynności. Chociaż rzadko prowadzi do całkowitej ślepoty, pozbawia osobę wszystkich poza najbardziej zewnętrznym, peryferyjnym widzeniem, pozostawiając jedynie niewyraźne obrazy lub czarne dziury w centrum widzenia. Read More (link do strony DEF)
  • Cukrzyca - retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą cukrzycową chorobą oczu i główną przyczyną ślepoty u dorosłych Amerykanów, spowodowaną zmianami w naczyniach krwionośnych siatkówki.

U niektórych osób z retinopatią cukrzycową, naczynia krwionośne mogą puchnąć i wyciekać płyn lub krew wewnątrz oka. U innych osób, nieprawidłowe nowe naczynia krwionośne rosną na powierzchni siatkówki. Siatkówka to wrażliwa na światło tkanka znajdująca się w tylnej części oka. Zdrowa siatkówka jest niezbędna dla dobrego widzenia. Read More (link do strony DEF)

  • Jaskra- jaskra jest chorobą, która powoduje uszkodzenie głównego nerwu oka zwanego nerwem wzrokowym, części centralnego układu nerwowego, który przenosi informacje wizualne z oka do mózgu.

Oko doświadcza stopniowego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) z powodu braku równowagi pomiędzy ilością płynu produkowanego w oku a ilością płynu odprowadzanego. Z czasem, podwyższone IOP może spowodować utratę wzroku. Najczęstszą formą jaskry jest jaskra pierwotna z otwartym kątem, która dotyka około 3 milionów Amerykanów. Istnieją jednak inne rodzaje, w tym jaskra wąskiego kąta, wrodzona, normalnego napięcia i wtórna. (link do strony DEF)

  • Urazy oka mogą być również przyczyną

Regularne badania oczu są niezbędne dla wszystkich dorosłych; zaleca się, aby dorośli w wieku powyżej 60 lat mieli badania oczu co roku. W przypadku starszych osób, diabetyków i wszystkich osób z powyższymi czynnikami ryzyka, uzasadniona może być również wizyta u specjalisty od słabego widzenia. Specjalista ten różni się od zwykłego optometrysty i jest przeszkolony do wykrywania słabego widzenia i oferowania rozwiązań, które pomogą Ci zachować lub odzyskać niezależność i zdolność do wykonywania rzeczy, które lubisz.

Chociaż Miesiąc Świadomości Słabego Widzenia to idealny czas, aby dowiedzieć się o tym schorzeniu i o czynnikach ryzyka, z którymi możesz się spotkać, powinieneś skontaktować się ze specjalistą od słabego widzenia za każdym razem, gdy masz obawy dotyczące swojego wzroku. Zawsze, gdy zauważysz zmianę w widzeniu, gdy otrzymasz nową diagnozę lub gdy masz jeden lub więcej czynników ryzyka wyszczególnionych powyżej, powinieneś od razu umówić się na wizytę.

Źródła informacji o słabym widzeniu z Narodowego Instytutu Oka

  • Dowiedz się o organizacjach, które oferują informacje o słabym widzeniu
  • Znajdź statystyki i dane dotyczące słabego widzenia w Stanach Zjednoczonych
  • Sprawdź naszą bibliotekę zdjęć i ilustracji na temat słabego widzenia
  • Pobierz ulotki, broszury i inne materiały do wydrukowania lub pobrania

Opisanie słabego widzenia może być trudne. Odwiedź naszą stronę internetową Vision Simulation, aby zobaczyć jak wygląda życie z powszechnymi przyczynami słabego widzenia, takimi jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa i jaskra.

Miesiąc świadomości słabegowidzenia Tagi: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem ślepota zaćma rogówka suche oko badanie wzroku zdrowie słabe widzenie odżywianie seniorzy zasoby wzroku

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.