American academy of ophthalmology

Gdy zima przechodzi w wiosnę, a kwiaty, trawy i drzewa zaczynają kwitnąć, wiosna może odbić się niekorzystnie na Twoich oczach, jeśli cierpisz na alergie sezonowe. Sezon wiosenny charakteryzuje się zwiększoną ilością pyłków i alergenów w powietrzu, które powodują przekrwienie, bóle głowy oraz swędzenie i opuchliznę oczu, znane jako alergie oczne.

Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki, alergie oczne nazywane są również alergicznym zapaleniem spojówek i są dość powszechne. Dochodzi do nich, gdy oczy reagują na coś, co je podrażnia (tzw. alergen). Oczy wytwarzają substancję zwaną histaminą, aby zwalczyć alergen. W wyniku tego powieki i spojówki stają się czerwone, opuchnięte i swędzące. Oczy mogą łzawić i piec. W przeciwieństwie do innych rodzajów zapalenia spojówek, alergie oczu nie przenoszą się z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy alergii oczu?

Do najczęstszych objawów alergii oczu należą:

 • czerwone, opuchnięte lub swędzące oczy
 • pieczenie lub łzawienie oczu
 • wrażliwość na światło.

Jakie są czynniki wywołujące alergię oczu?

 • Alergeny zewnętrzne, takie jak pyłki traw, drzew i ambrozji
 • Alergeny wewnątrz pomieszczeń, takie jak roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych i pleśń
 • Substancje drażniące, takie jak dym papierosowy, perfumy

Postępowanie w przypadku alergii wiosennych

Aby zwalczać sezonowe alergie oczu, należy skupić się zarówno na zapobieganiu, jak i leczeniu objawów. Dokonując niewielkich zmian w swoim otoczeniu i czynnościach, możesz znacznie zmniejszyć ilość alergenów, z którymi masz kontakt i złagodzić objawy, których doświadczasz. Skorzystaj z tych siedmiu metod, aby złagodzić podrażnienia oczu związane z alergiami.

 1. Unikaj alergenów

Najlepszą strategią zminimalizowania dyskomfortu oczu na wiosnę jest ograniczenie ekspozycji na alergeny. Kiedy zima dobiega końca, stwórz plan działania, który pomoże Ci uniknąć sezonowych alergenów, takich jak pyłki.

Kroki, które podejmiesz mogą obejmować:

  • wymianę filtrów HVAC przed pierwszym włączeniem systemu chłodzenia
  • Zakup i używanie oczyszczacza powietrza w domu
  • Sprawdzanie poziomu pyłków online jako część codziennej rutyny
  • Częstsze sprzątanie domu
  • Zamykanie okien
  • Wiosenne porządki, zanim pogoda się ociepli

Te środki zapobiegawcze są ważnym pierwszym krokiem do dobrego stanu zdrowia oczu w sezonie alergicznym.

 1. Nie noś kontaktów

Jeśli masz skłonność do podrażnień oczu spowodowanych alergią, przestań nosić soczewki kontaktowe przez pierwszy miesiąc lub dłużej od wiosennej pogody. Kontakty nie powodują objawów alergii, ale mogą zaostrzyć objawy, które się pojawią.

Warto umówić się na badanie wzroku, aby przygotować się do przejścia na pełne używanie okularów. Badanie to jest dobrą okazją do sprawdzenia, czy recepta na okulary jest aktualna i dokonania wszelkich niezbędnych zmian, aby utrzymać komfort i jakość widzenia.

 1. Przepłukiwanie jałowym roztworem soli fizjologicznej bez konserwantów

Alergie oczne mogą powodować zmiany w produkcji łez. Wiele osób doświadcza suchości oczu lub nadmiaru łez z powodu alergii. W niektórych przypadkach oczy mogą często łzawić, ale nadal odczuwać suchość z powodu alergenów.

Wiele tego typu podrażnień powstaje, gdy alergeny unoszące się w powietrzu wchodzą w kontakt z powierzchnią gałki ocznej. Aby zminimalizować narażenie na alergeny, należy płukać oczy roztworem soli fizjologicznej. Może to zmniejszyć potrzebę pocierania oczu, co jest ważne, ponieważ pocieranie może spowodować uwolnienie większej ilości histamin i wywołać zaczerwienienie, obrzęk i pęknięcie naczyń krwionośnych.

 1. Stosowanie sztucznych kropli łzowych bez konserwantów lub leczniczych kropli do oczu

Aby pomóc w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia oczu, można również stosować sztuczne łzy bez konserwantów. Przed rozpoczęciem nowego schematu dbania o zdrowie oczu należy skonsultować się ze swoim optometrystą w celu ustalenia, która marka i formuła jest najlepsza w przypadku występujących u pacjenta objawów.

Oprócz sterylnych płynów do płukania lub nawilżających kropli do oczu, stosowanie leczniczych kropli do oczu może pomóc złagodzić niektóre dolegliwości związane z sezonowymi alergiami oczu. Krople odkażające lub przeciwhistaminowe mogą kontrolować zaczerwienienie, swędzenie i inne objawy.

 1. Wypróbuj terapię zimnem

Wiele osób zauważa zaczerwienienie, tkliwość i opuchliznę w okolicach oczu podczas alergii. Stosowanie chłodnych lub zimnych okładów może przynieść natychmiastową ulgę w tych objawach, poprawiając również wygląd skóry wokół oczu.

Należy używać czystej, miękkiej ściereczki lub kompresu przeznaczonego do stosowania w okolicach oczu. Takie kompresy są łagodniejsze niż tradycyjne narzędzia do terapii zimnem i bezpieczniejsze dla oczu. Namocz kompres w chłodnej wodzie, wykręć go i przyłóż do oczu. Kompres można odświeżyć wodą, gdy tkanina przestanie być zimna. Aby złagodzić bardziej intensywne objawy, należy zmoczyć kompres, wykręcić ściereczkę i włożyć ją do lodówki na 10-15 minut. Ten zimniejszy kompres będzie działał dłużej i przyniesie ulgę w bardziej zaawansowanych objawach.

 1. Częste mycie rąk i twarzy

Jak wspomniano powyżej, wiele objawów alergii ocznej jest spowodowanych alergenami lądującymi na oku. Oprócz alergenów unoszących się w powietrzu, Twoje oczy mogą również cierpieć z powodu kontaktu z alergenami, które są przenoszone na skórę lub włosy.

W sezonie alergicznym częściej myj ręce. Należy również myć twarz dwa razy dziennie i w razie potrzeby przemywać okolice oczu. Te czynności zmniejszają stężenie alergenów na skórze. Możesz również spiąć włosy, które mogą zasłaniać twarz na wysokości oczu, aby zminimalizować narażenie na alergeny.

 1. Noś okulary przeciwsłoneczne

Kiedy musisz przebywać na zewnątrz, noś okulary, aby chronić powierzchnię oczu przed bezpośrednim kontaktem z alergenami. Możesz preferować noszenie okularów przeciwsłonecznych zamiast zwykłych okularów, ponieważ większość okularów przeciwsłonecznych ma większe soczewki niż codzienne okulary i dlatego zapewniają większą ochronę.

Jeśli potrzebujesz stałej korekcji wzroku, ale chcesz korzystać z zalet okularów przeciwsłonecznych, porozmawiaj ze swoim okulistą o zainwestowaniu w parę wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych na receptę.

 1. Skonsultuj się z okulistą

Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z okulistą w celu uzyskania pomocy w diagnostyce i leczeniu. Istnieje wiele leków na receptę, niedostępnych bez recepty, które pomagają kontrolować ciężkie objawy alergii.

Jeśli alergie powodują zmiany w widzeniu, uczucie obecności ciała obcego w oku lub ostry ból, należy jak najszybciej umówić się na wizytę.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.